blogs [στο περίπου]

Ψίθυροι & Κραυγές (πρώην "Το blog μου")

μια διαφορετική προσπάθεια στην εποχή των blogs

Δημοσίευσηαπό Μιχαληςς » Παρ Μαρ 07, 2008 12:51 am

:lol:
Μιχαληςς
full member

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Παρ Μαρ 07, 2008 2:55 am

opsimopininos : έγραψε:

Ωχ παναγία μου! τι βλεπουνε τα μάτια μου στην οθόνη μου;;

[bla bla]

αμα δεν τα φόραγα τα ρημάδια δεν θα τις έβλεπα, τις μπαμπόγριες… :twisted:

---

Διαολεμένος συνειρμός:

Καλοκαιρινές διακοπές.
Το νησί αποτελεί παράδεισο για 2 ηλικιακές κλάσεις με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά : του άπλυτου ψειροφέροντα αντικομφορμιστή παίδα και του ανδροεμμηνοπαυσικού ( το αμετάκλητο κατέβασμα των ορμονικών διακοπτών συνέβει δε, πριν 2 αιώνες .).
Και επειδή φυσικό είναι οι άπλυτοι να κατοικοεδρεύουν εκεί που σκάει το κύμα, βρίσκεσαι στο ίδιο ξενοδοχείο με τους κατόχους ιδιοχείρου σημειώματος απο το Ε. Βενιζέλο (τον Ελευθέριο εννοούμε, όχι τον Χαλίφη Μπένυ.... που ποιός χέστηκε κιόλας να λάβει γράμμα του.).
Οι οποίοι γεροντοέφηβοι ξυπνάνε μέσα στην άγρια χαρά ενώ εσύ ξυπνάς μες στη μαύρη καντύφλα και βρίσκεσαι αγκαλιά με τον καφέ και ένα σμήνος τιτιβιζόντων υπερηλίκων που αν περπάταγαν με το ρυθμό που μιλούν θα τερμάτιζαν με πολύ καλό χρόνο σε μαραθώνιο.
Οταν καταφέρεις να ανοίξεις το ένα μάτι αρχίζεις και κοιτάς το δικό τους μάτι αν θολώνει ή αν εκεί που κάθονται παραταγμένοι στη σειρά γίνεται νταραβέρι τίποτα ρομβοειδών χαπιών και τώρα αν πέσει ένα trance κομμάτι και αρχίζουν να κοπανιούνται αλά So u think u can dance και να μαζεύουμε λεκάνες και γοφούς απο την πισίνα.
Οταν ανοίξει και το 2ο μάτι συνειδητοποιείς ότι το 'χουν απο μόνοι τους.
Τώρα θα με ρωτήσει κάποιος τι σημαίνει "το'χουν απο μόνοι τους;"
Μαλακία έκφραση ,το ξέρω αλλά να ρε αδελφέ, εννοώ είναι χάρισμα.Πως το λένε; Έμφυτο, εγγενές χαρακτηριστικό.
Κάπου ανάμεσα σε 2η με 3η κούπα καφέ και 6ο τσιγάρο που έχει καθαρίσει και η ακοή εκτός απο την όραση ανακαλύπτεις ένα φλέρτ να αιωρείται στον αέρα.Μάλιστα. ΦΛΕΡΤ.ΚΑΜΑΚΙ για τους λαϊκάτζες. Διότι ανάμεσα στο πλήθος των εσωτερικά ανήσυχων εξωτερικά παντελώς ησύχων ανδρών βρίσκεται και ο μέσα έξω διανοητικά φλεγόμενος 80χρονος και δεν έχει αφήσει αρσακειάδα για αρσακειάδα (απο τις 70 χρονες εως τις 85χρονες) οι οποίες πίσω απο την πλάτη του δυσανασχετούν και πίσω απο τη δική τους κολακεύονται και μπροστά απο την πλάτη του γίνονται άκρως ειρωνικές υπήκοοι της βασιλείας του τριπτυχου -Πατρίς-θρησκεία-Οικογένεια που αμφισβητούν τις ικανότητές του.

Και ακολουθεί η εξής άρια του ακμαιότατου 80χρονου νεανία:

Εγω έχω όλες μου τις δυνάμεις .Για φέρτε μου εδώ έναν 70ντάρη να παραβγούμε και να δείτε."

Αμ πως;
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Παρ Μαρ 07, 2008 8:13 pm

trueseeker έγραψε:Αμά βρε παιδί μου, μια ζωή υπερβολικός όσο δεν παίρνει!
Πόσο πιο πολύ κουρκούτι να γίνει το μυαλό σου, από ότι ήδη είναι δλδ?

Αλλά ξέρω γιατί ενοχλήθηκες τόσο! Είδες τι ωραίες που είμαστε οι φιλενάδες και ζήλεψες! Τι να κάνουμε, άσπικ? Έτσι άδικη είναι η φύση : άλλους τους προικίζει με χίλια δυο καλά κι άλλους …

Τώρα για το αν γράφω ασυναρτησίες και κρυάδες … τι να πω? Μάλλον σωστά τα λες, αλλά δικαιολόγησέ με , γιατί σκέψου ότι τα τελευταία πέντε χρόνια διαβάζω γραφόμενά σου … να μην επηρεαστώ η γυναίκα?

Προικισμένη με χίλια δυό καλά τρουσί,( απαντάω στην τρίτη παράγραφο μόνο,γιατί στις δυό πρώτες,καθότι αργόστροφος,δέν μπόρεσα να ακολουθήσω την σκέψη σου ), εντάξει,άν είναι ότι είσαι επηρεασμένη εγκεφαλικά,συνέχισε όπως είσαι μέχρι να γίνεις και εγκεφαλικά.....

...πειραγμένη.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Σάβ Μαρ 08, 2008 12:16 am

ρε άσπικ, επηρεάστηκα από σένα, λέμε
Δεν είπα ότι έχω βάλει και στόχο ζωής να γίνω όπως εσύ …

(ʼσε που, μεταξύ μας, ακόμα και να προσπαθήσω δεν νομίζω ότι μπορώ να καταφέρω τέτοιο μέγεθος βλάβης. Είσαι άφταστος!)

Υ.Γ. Κανονικά δεν θα έπρεπε να σου απαντήσω, γιατί φαίνεται σα να εμπαίζω ανάπηρο, αφού κι εσύ ο ίδιος δηλώνεις αργόστροφος. Θα φροντίσω να είμαι προσεκτικότερη στο μέλλον.
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Πέμ Μαρ 13, 2008 7:51 pm

Ε τώρα ρε τρουσί,άν η αναπηρία μου που λές,καταφέρνει και σε επηρεάζει περισσότερο από ότι η φυσιολογικότητά σου εμένα,τότε η αναπηρία είναι υγεία και η υγεία αναπηρία.
Όπως και να ναι πάντως,σημασία έχει πώς αποστολή εξετελέσθη επιτυχώς.
Η κουταμάρα κόπηκε εν τη γεννέση της.
Που να ξανατολμήσετε να γράψετε τίποτα.

Μήπως ήμουν λίγο αυστηρός και σκληρός όμως ρε παιδιά;
Πείτε μου,γιατί είμαι που είμαι ανάπηρος,μήν έχω και τύψεις κιόλας.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Πέμ Μαρ 13, 2008 11:13 pm

Για γέλια ή για κλάματα?

Στις 17 και 18 Μαρτίου διοργανώνεται το διεθνές συνέδριο που διοργανώνει η UNESCO σε συνεργασία με το υπουργείο Πολιτισμού με θέμα τις επιστροφές πολιτιστικών αγαθών στις χώρες προέλευσής τους. Το συνέδριο θα λάβει χώρα στο αμφιθέατρο του Νέου Μουσείου της Ακρόπολης.
Με το θέμα της επιστροφής των Γλυπτών του Παρθενώνα να είναι πιο επίκαιρο από ποτέ -εξαιτίας και της κατασκευής του Νέου Μουσείου της Ακρόπολης-, η UNESCO διοργανώνει στην Ελλάδα παγκόσμιο συνέδριο με θέμα την επιστροφή αρχαιοτήτων στις χώρες προέλευσής τους.
… … …
Στο συνέδριο θα μιλήσουν πολιτικοί και επιστήμονες από ολόκληρο τον κόσμο, ενώ θα εξεταστούν συγκεκριμένες περιπτώσεις.
Την πρώτη ημέρα θα υπάρξουν τρεις συνεδρίες. Στην πρώτη συνεδρία θα εξεταστεί η επιστροφή του Οβελίσκου της Αξώμης από την Ιταλία στην Αιθιοπία, καθώς και εκείνη της επανένωσης του Λίθινου Πτηνού της Μεγάλης Ζιμπάμπουε και της επιστροφής του από την Γερμανία στη Ζιμπάμπουε.
Η δεύτερη συνεδρία θα ασχοληθεί με την επιστροφή λειψάνων από το πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου στη φυλή των αυτοχθόνων Ngarrindjeri της Ν.Αυστραλίας, καθώς και με το πρόγραμμα συνεργασίας «Utimut» μεταξύ Δανίας και Γροιλανδίας για των επαναπατρισμό πολιτιστικών αγαθών.
Η τρίτη συνεδρία θα εξετάσει την περίπτωση της επανένωσης ενός νεοσουμεριακού αγάλματος μέσα από τη συνεργασία του Λούβρου με το Μητροπολιτικό Μουσείο Τέχνης της Νέας Υόρκης, καθώς και τον πολύχρονο δανεισμό μάσκας των αυτοχθόνων του Καναδά προς την χώρα προέλευσής του.
Την δεύτερη ημέρα θα λάβουν χώρα τρία εργαστήρια: Το πρώτο θα έχει θέμα «Δεοντολογία και Νομική Θεώρηση», το δεύτερο «Διαμεσολάβηση και Πολιτιστική Διπλωματία» και το τρίτο αφορά το περιβάλλον.
Πηγή : in.gr

Και το "επίκαιρο" θέμα της επιστροφής των μαρμάρων του παρθενώνα πότε θα συζητηθεί?

Μάλλον θα το αφήσουν για αργότερα όταν δεν θα είναι πια και τόσο επίκαιρο … να κρυώσει λίγο το θέμα, γιατί εν βρασμώ ψυχής το μυαλό θολώνει και δεν μπορεί να θέσει τα σωστά επιχειρήματα. Ενώ αργότερα ε? θα τους κολλήσουν στον τοίχο … λέμε τώρα!

Να γελάσω ή να κλάψω?
Θα γελάσω μέχρι δακρύων!
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Μιχαληςς » Πέμ Μαρ 13, 2008 11:35 pm

Εε , λιγο...
Μιχαληςς
full member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Πέμ Μαρ 20, 2008 9:22 pm

Τρρρρρρρρρρρρρεεεεελλλλλλλλλααααααααα!!!

Λάθος πρώτο:
Μπαίνω στο αμάξι για να πάω σε μια απόσταση ενός τετάρτου με το αμάξι (ενός σαρανταλέπτου με τα πόδια), ενώ βλέπω ότι ψιχαλίζει από το πρωί. (Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναπεί, αλλά οι θεσσαλονικείς έχουν πιστέψει ότι είναι από ζάχαρη και φοβούνται μη λιώσουν, αλλιώς δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί με ένα τέτοιο ψιλόβροχο κυκλοφορούν όλοι με τα αμάξια τους)

Λάθος δεύτερο:
Ενώ ακούω τις ιαχές από το γήπεδο, συνεχίζω να κατευθύνομαι προς τα εκεί.

Λάθος τρίτο:
Όταν με αναγκάζει ο μπάτσος να στρίψω, δεν την κάνω από τα στενά αλλά παραμένω σε κεντρική οδό με αποτέλεσμα να φάω όλο το μποτιλιάρισμα από τα σβηστά λόγω απεργίας της δεη φανάρια. (Το ευχάριστο στην περίπτωση αυτή είναι ότι το αμαξάκι μου χώνεται εύκολα. Το δυσάρεστο είναι ότι δεν είναι αρκετά μικρό για να περάσει δίπλα από αυτά τα τέρατα τύπου τζιπ που πιάνουν μιάμιση λωρίδα. Κι άντε καλά, εγώ χώνομαι γιατί με παίρνει, εσύ ρε κατακαημένε που πας με τη μαούνα? … δέκα λεπτά στη διασταύρωση με τα σβησμένα φανάρια μέχρι να στρίψει η μαούνα!)

Λάθος τέταρτο:
(Αν κι αυτό ήταν αναγκαστικό, οπότε μπορεί και να μην μετράει)
Επιστρέφω σχεδόν από την ίδια διαδρομή.

Και τώρα επιτέλους, μετά από δυο ώρες έφτασα σπίτι! Αν δεν σιχαινόμουνα τη σαμπάνια θα άνοιγα μία και θα έκανα πάρτυ!!!!!

Και το καλυτερότερο?
Καμιά πενηνταριά μπάτσοι έξω από το γήπεδο να φυλάν τις άδειες κλούβες και κανείς δεν φιλοτιμήθηκε να περπατήσει πέντε μέτρα να βοηθήσει την κυκλοφορία … ένα από τα περιπολικά δε, που δεν άντεχε άλλο αυτό το κομφούζιο, έβαλε τη σειρήνα, μπήκε στο αντίθετο ρεύμα και την έκανε για πιο ήσυχα στέκια …

Ουφ! Τα' πα και ξεθύμανα!!!
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Παρ Μαρ 21, 2008 11:39 pm

Για να μήν κα΄νεις το ενα λάθος πίσω από το άλλο τρουσί και να γίνεται η ζωή σου ποδήλατο,αγόρασε....

...ποδήλατο.
Γιατί ρε παιδιά χρησιμοποιείτε το αυτοκίνητό σας μέσα στην πόλη;
Είστε συνειδητοποιημένοι πολίτες εσείς;
Ποδήλατο,υπάρχει τίποτα καλύτερο;
Φθάνεις γρήγορα στον προορισμό σου.
Δέν μολύνεις στο παραμικρό το περιβάλλον.
Φροντίζεις την υγεία σου με τον καλύτερο τρόπο.
Έχεις μηδενικό κόστος.
Και το κυριότερο,απολαμβάνεις την διαδρομή και χαλαρώνεις.

Υπάρχει κανένας λόγος να μήν χρησιμοποιούμε ποδήλατο;
Έλα ντέ.
Έχω πάρει ένα ποδήλατο,και το βγαλα έξω μόνο την πρώτη μέρα για να το δοκιμάσω.
Από τότε το χω κλεισμένο στην αποθήκη.
Μα γιατί;
Κάθε πρωί πάω το βγάζω έξω,πάω μέχρι το δρόμο,βλέπω το αυτοκίνητο παρκαρισμένο,γυρνάω πάλι πίσω αφήνω το ποδήλατο στην αποθήκη,γυρνάω παίρνω το αυτοκίνητο και φεύγω σάν να είμαι υπνωτισμένος.
Δέν μπορώ να το καταλάβω γιατί το κάνω αυτο.
Τις προάλλες βγήκα έξω στο δρόμο και είπα δέν θα κοιτάξω πρός το αυτοκίνητο.
Εκτός του ότι παραλίγο να με κοπανήσει ένα φορτηγό που κατέβαινε από πα΄νω και δέν το είδα όπως ήμουν με γυρισμένο το κεφάλι,δέν πρόλαβα να πάω λίγα μέτρα και παγώσαν τα πόδια μου.
Το κεφάλι μου γύρναγε μόνο του να κοιτάξει πρός τα πίσω.
Σφιγγόμουνα και προσπαθούσα να κάνω πετάλι να φύγω μπροστά,αλλά το σώμα μου έγερνε πρός τα πίσω.Μετά δέν κατάλαβα πώς,κάτι σάν αέρας κάτι σάν σύνεφο θολό με πήρε και με γύρισε στην αποθήκη,με έβαλε στο αυτοκίνητο και με άφησε σάν υπνωτισμένο να οδηγώ.
Τι συμβαίνει πιά;
Τι συμβαίνει με τα αυτοκίνητά μας;
Τι συμβαίνει με τα ποδήλατά μας;
Τι συμβαίνει με εμάς;
Τι συμβαίνει με την θυρίδα που πάτησε το κολλητηράκι και βρέθηκε σε ένα ποστ που έλεγε να μπεί στην θυρίδα του να δεί το μύνημα που θα ποστάρει;
Σε τι κόσμο ζούμε πιά;
Ποιός θα μας ξυπνήσει από αυτόν τον εφιάλτη;
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τρί Απρ 08, 2008 10:39 pm

Κάτσε κάτω απ' τη μπάρα!!!

… και κάθισε … και χαρήκαμε …
και τώρα? Ποιος θα αντέξει να κάτσει κάτω από το βάρος του ντοπαρίσματος? Ποιος θα χαρεί? Τουλάχιστον πέρασε στα ψιλά γράμματα το γεγονός ότι, όταν η εθνική ποδοσφαίρου πήρε το πανευρωπαϊκό, υπεύθυνος φυσικής κατάστασης της ομάδας ήταν ο τζέκος (ο γνωστός από τους ολυμπιακούς του 2004 με την περίπτωση θάνου – κεντέρη)…
Αν και λένε "μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια" όλοι κάνουν πως εκπλήσσονται όταν ακούν για ντοπάρισμα στον πρωταθλητισμό. Δλδ αν πω "για πάτε να δείτε αν έρχομαι", θα εκπλαγούν όταν πάνε και δουν ότι δεν έρχομαι???!!!

Και διάβασα και για μια άλλη "ντόπα". Η τελευταία ζωντανή εμφάνιση του παβαρότι στους χειμερινούς ολυμπιακούς του τορίνο του 2006 ήταν προηχογραφημένη, σύμφωνα με τον διευθυντή εκείνης της ορχήστρας. Δεν ξέρω αν θα ήταν πιο τίμιο να το ανακοινώσει ευθύς εξαρχής ο λουτσιάνο, αντί να στηθεί στη σκηνή και να υποδυθεί ότι τραγουδάει … τουλάχιστον αυτός, πριν τον χτυπήσει ο καρκίνος, έκανε με τον καλύτερο τρόπο αυτό που μπορούσε (και μπορούσε πολλά!) και δεν υποδυόταν ότι ήταν καλύτερος από αυτό που ήταν, για να κερδίσει θαυμασμό και σεβασμό (ή μια θέση στο ελληνικό δημόσιο)...

http://www.youtube.com/watch?v=ONUCPKdGcrk
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο blogs [στο περίπου]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης