φωτοεικόνες

Ζώα

ο κόσμος της εικόνας και της φωτογραφίας

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Παρ Ιουν 10, 2005 2:48 pm

(φωτό από κινητό, κακό χρόνο να χει)

Ωραίες οι φωτογραφικές γάτες, αλλά σίγουρα δεν συγκρίνονται με τις χειροπιαστές. Εδώ η καινούργια μου φίλη, Μέλισσα, η πιο γλυκιά γάτα του κόσμου που νομίζει ότι είμαι παγωτό:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Παρ Ιουν 10, 2005 10:39 pm

..όχι ως φωτογραφίες..
(..και απο τη στιγμή που ο πιο τρυφερός γάτος αυτού του κόσμου άφησε πίσω του μόνο μια παγωμένη εικόνα που παλιώνει στο πορτοφόλι...
"ταξιδεύουμε" στις εικόνες άλλων γατιών..)

Εικόνα
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Σάβ Ιουν 11, 2005 1:19 am

Δεν είναι περίεργο που εμείς οι γατόφιλοι μιλάμε με τόση σιγουριά για τρυφερότητα, όταν ο υπόλοιπος κόσμος θεωρεί την γάτα για το πιο άγριο και δυσπρόσιτο κατοικίδιο ζώο;

Μεγάλωσα με ένα σκύλο ο οποίος μετά από 14 χρόνια κούνησε για τελευταία φορά την ουρά του. Αποφάσισα να μην ξαναέχω ποτέ σκύλο και γι αυτό μου έδωσαν την συμβουλή αν ξαναπάρω άλλο ζώο, να διαλέξω καλύτερα μία γάτα που δεν δένεται τόσο πολύ με τον άνθρωπο.

Τι τεράστια βλακεία! Αναρρωτιέμαι ποιός σκαρφίζεται τέτοιες θεωρίες που μετατρέπονται γρήγορα σε αστικούς μύθους. Θα μπορούσα να ορκιστώ ότι ο γάτος μου είναι 100 φορές πιο έξυπνος και πιο πιστός από δέκα στρατιές σκύλους. Το λέω εγώ που έκλαιγα 2 μήνες για τον καημένο τον σκύλο μου.

Η διαφορά έγγυται πιστεύω στο ότι ο σκύλος μπορεί να αγαπήσει και έναν σκληρό άνθρωπο και να τον γλύφει ακόμα κι όταν του δίνει κλωτσές. Στις γάτες ότι δίνεις παίρνεις, ακριβώς στην ίδια ποσότητα. Η γατίσια εξυπνάδα είναι πολύ κοντά στην ανθρώπινη. Μπορεί εύκολα να μετατραπεί σε ξεροκεφαλιά και βλακεία ή σε παράφορο έρωτα. Νομίζω αυτό ξενίζει πολύ τους ανθρώπους, όταν διαπιστώνουν ότι ένα ζώο μπορεί να συμπεριφέρεται με τις ίδιες τάσεις ανωτερότητας απέναντι στο υπόλοιπο ζωικό βασίλειο.

Μπορεί εύκολα να εκβιάσει με απεργία πείνας ή να σε περιφρονεί με ξιπασιά, να πετάξει το φαί που δεν του αρέσει ή να αδειάσει στο πάτωμα το νερό που δεν είναι καθαρό. Να αντιδρά ανθρώπινα με όλα όσα δεν του αρέσουν και δεν θα άρεσαν κι εσένα.

Μπορεί όμως και να καταλάβει πόσο σου αρέσει ένα πουλάκι και να κάνει πάσο τα ένστικτά του, που το ορίζουν σαν φυσική του λεία για να το εκλάβει τέλος σαν μέλος της οικογένειας. Δεν θα του έκανε ποτέ κακό για να μην σε στεναχωρήσει. Να αντιδρά ανθρώπινα με όσα του αρέσουν και άρεσαν κι εσένα.

Γι αυτό ένα παιχνίδι με γάτες δεν είναι ποτέ βαρετό. Αποκλείεται να παίξουν με κάτι που βαριέσαι ο ίδιος και βαριούνται εύκολα τα ίδια παιχνίδια. Πρέπει να ανακαλύπτεις συνεχώς καινούργια.

Όποιος πιστεύει ότι δεν θα έχει ποτέ επαφή με τα αιλουροειδή, ε τότε δεν θα έχει ποτέ επαφή. Όποιος πιστεύει ότι κάποτε θα μιλάνε με τα μάτια, τότε θα μιλάνε με τα μάτια. Είναι σχέση μυστηριακού περιεχομένου που βασίζεται στην πίστη.

Έχε πίστη σκιάχτρο. Ο γάτος σου είναι εδώ, πολύ πριν απο μάς και πολύ μετά από μας. Είναι αλχημιστικά ζώα, θα σε βρει όταν έρθει η ώρα.
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Σάβ Ιουν 11, 2005 9:16 am

ο υπόλοιπος κόσμος θεωρεί την γάτα για το πιο άγριο και δυσπρόσιτο κατοικίδιο ζώο

Μα άδικο έχουν? Κοίτα αγριάδα !!!!!

Εικόνα
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Βαβυλώνιος » Σάβ Ιουν 11, 2005 12:01 pm

χαχαχα trueseeker, από τις χιλιάδες φωτογραφικές γάτες που βρήκα στο ίντερνετ, αυτήν ακριβώς τη φάτσα διάλεξα για να βάλω στο banner της γατοσελίδας. Πρέπει να είναι η κορυφαία με διαφορά.
:D
Άβαταρ μέλους
Βαβυλώνιος
super member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τρί Ιουν 14, 2005 11:51 am

Μέλισσα??????!!!!!
Μακριά! Αρκετό το σοκ που έπαθα στην πρώτη μου γνωριμία με μια από δαύτες ...

Εικόνα
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Πέμ Ιουν 23, 2005 10:18 pm

Ας μιλήσουμε για προσωπικότητες...

Με τη φάτσα στο φακό η Μουτζουρίτσα : ακατάδεκτη με τους ξένους ,απόμακρη και σνόμπ.

Με πλάτη στο φακό ο Κίκο και καθισμένος πάνω στην πλάτη της Μουτζούρας (στην πραγματικότητα συμβαίνει το αντίθετο-πάντα φάτσα στο φακό είναι και οι άλλες πάνω του): καλοπροαίρετος με όλους,χαδιάρης
αλλά δυστυχώς τρέφει μεγάλη λατρεία σε συγκεκριμένη γυναίκα η οποία δυστυχώς (ξανα μανά) δεν είμαι εγώ..

Οι δυο αυτές προσωπικότητες (και μια τρίτη ) συγκατοικούν με τη Θεά (κατα κόσμον Περτρί)
Και ως Θεά που είναι δεν θα της κακοφανεί που πόσταρα εδώ το άβαταρ της..

Εικόνα
"Ο ρομαντισμός δεν βρίσκεται ούτε στην επιλογή του θέματος ούτε στην ακριβή αλήθεια, αλλά περισσότερο σε έναν τρόπο να αισθάνεσαι τον κόσμο"

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

Δημοσίευσηαπό pertri » Παρ Ιουν 24, 2005 4:25 pm

Οι ανωτέρω προσωπικότητες ανατράφηκαν απο τη μητέρα τους ενώ κληρονόμησαν την έμφυτη γοητεία του ριγωτού πατέρα τους...

Εικόνα

η ασπρόμαυρη είναι η κλειώ και ο ριγούλης είναι ο σίμπα, που σκοτώθηκε κάνοντας ελεύθερη πτώση από τον πέμπτο μια βδομάδα μετά τη γέννηση των μικρών. Τώρα κοιμάται κάτω από μια ροζ εκατόφυλλη τριανταφυλλιά.
make a nest of pleasant thoughts
Άβαταρ μέλους
pertri
senior member

Δημοσίευσηαπό pertri » Παρ Ιουν 24, 2005 4:29 pm

η παραπάνω φωτογραφία αφιερώνεται εξαιρετικά στο σκιάχτρο :)
make a nest of pleasant thoughts
Άβαταρ μέλους
pertri
senior member

Δημοσίευσηαπό skiaxtro » Παρ Σεπ 16, 2005 12:11 am

Στο θαυμαστό κόσμο των ζώων οι βλάκες έχουν τη δική τους θέση.

Εικόνα

C.B
Άβαταρ μέλους
skiaxtro
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο φωτοεικόνες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης