ανθρώπινες σχέσεις

Οι άνθρωποι που αγαπώ και θαυμάζω...

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

Οι άνθρωποι που αγαπώ και θαυμάζω...

Δημοσίευσηαπό Amelie » Κυρ Ιουν 26, 2005 2:49 pm

Έτσι απλά- χωρίς ονόματα, χωρίς εικόνες. Γιατί πέρασαν από τη ζωή μας με τον έναν ή τον άλλον τρόπο και την έκαναν ξεχωριστή. Και γιατί, αν μη τι άλλο, τους αξίζει μια μικρή αναφορά το λιγότερο

Εκείνη: Όταν ήταν μικρή την φώναζαν "Χριστούλη" για το γλυκό της πρόσωπο και την γλυκύτητά της απέναντι σε όλους. Πέρασε πολλά και στην κυριολεξία θυσίασε όλους τους πόθους της για να μπορέσει να δώσει χαρά σ' εκείνους που αγαπούσε. Είναι η γυναίκα αυτή που με έφερε στον κόσμο και με έμαθε να αγαπώ, να δίνω, να δείχνω καρτερία, υπομονή. Ό,τι και να πω γι' αυτήν είναι λίγο και ό,τι κι αν ένιωσα (και νιώσω), ό,τι κι αν έδωσα (και δώσω) ήταν και θα είναι λίγο! Μακάρι να μπορούσα να της μοιάσω τόσο δα...

Εκείνος: Που είναι τόσο υπερπροστατευτικός και τόσο κτητικός και χαδιάρης.. Που με έφερε στον κόσμο και μου έδωσε όλα τα ταλέντα και όλη την αγάπη του με τον τρόπο που ήξερε και μπορούσε καλύτερα.

Εκείνος: Που όταν φεύγω από το σπίτι, αναζητά τρόπους να με νιώθει κοντά του και είναι φίλος και συνοδοιπόρος από τη στιγμή της γέννησής του..

Εκείνη: Πάντα έψαχνε τρόπους για να μου δείχνει πως με αγαπάει, πάντα προσπαθούσε (και προσπαθεί) να μου δείξει πόσο σημαντική είμαι στη ζωή της. Της έκανα πολλά και στην κυριολεξία έχει υποφέρει από την κυκλοθυμία μου και το στραβό μου το κεφάλι. Είναι η καλύτερή μου φίλη και πέρασε μαζί μου (αυτή και η φιλία μας) μέσα από φωτιά και πάγο μέχρι να δέσουμε και να καταλάβουμε (περισσότερο εγώ, παρά εκείνη) τι πάει να πει φιλία.

Εκείνος: Το μικρό, καλό μου "σαχλαμαράκι" που με αγκάλιασε με έναν τρόπο που μόνο λίγοι ξέρουν. Που έχει τεράστια δύναμη κι ας μην το δείχνει, που έχει ατελείωτη αγάπη και το δείχνει και που μπορεί να υψώσει το ανάστημά του εκεί που δεν μπορώ εγώ. Που προσπαθεί να με κάνει να γελάω, που με προσπαθεί να με μάθει να είμαι σκληρή ακόμα και μέσα από τον προσωπικό του πόνο.. Και που με δέχτηκε με όλη την αφέλειά μου, όλη τη μουρτζουφλιά μου, όλη την παραξενιά μου και με αγάπησε με όλα αυτά, για όλα αυτά, προσπαθώντας να με μάθει κι εμένα την ίδια να με αγαπάω..Το κολλητούδι μου..

Και τέλος, εκείνος..: Που τον αγάπησα και που ακόμα τον φυλάω μέσα μου παρά την απουσία του (βαδίζει στον..Παράδεισο..). Είναι ο άνθρωπος που με πέρασε μέσα από την φωτιά και που ποτέ δεν μπόρεσα (παρ' όλα αυτά) να πάψω να τον αγαπώ. Που χάρη και σ' αυτόν έγινα και είμαι ό,τι είμαι, παρά τον πόνο και τα δάκρυα. Ελπίζω μια μέρα να γίνω αρκετά δυνατή ώστε να τον "ξαναεπισκεφτώ"...

Η σειρά σας.
...στάξε καρδιά μου όλα τα πύρινα όνειρα ένα-ένα...
Amelie
junior member

Δημοσίευσηαπό messinian » Παρ Ιούλ 15, 2005 3:05 pm

Μια τύπισσα! Ξέρει αυτή και πάντα της θα το γνωρίζει...
Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις

Nα μην τις παίρνει ο άνεμος.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Πέμ Σεπ 15, 2005 11:28 am

Μέρες τώρα το σκέφτομαι και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να δώσω τα συγχαρητήριά μου στους συνεπείς αναγνώστες των πρόσφατων απαντήσεων στο φόρουμ του ε-μισσος.

Υποκλίνομαι με σεβασμό και θαυμασμό σε όλους όσους αντέχουν να διαβάζουν τα μακροσκελή κείμενα έως τέλος, ιδιαίτερα σε αυτούς που καταφέρνουν να θυμούνται το περιεχόμενο της απάντησης!

Μένω δε έκθαμβη από την αντοχή των γραφόντων, που αν και δεν γνωρίζω το περιεχόμενο των απαντήσεών τους, οφείλω να ομολογήσω ότι με καταπλήσσουν με τη διάθεσή τους να προσφέρουν, πλήρως και λεπτομερώς αναπτυγμένες, τις πολύτιμες σκέψεις τους στο αναγνωστικό κοινό τους.

Μπράβο! Μπράβο! Και πάλι … μπράβο!

Υ.Γ. Όποιος θελήσει να με βρίσει ή έστω να μου την πει και παράλληλα να έχει την ικανοποίηση ότι το είδα, καλύτερα να μην απλώσει σεντόνι ...
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Πέμ Σεπ 15, 2005 3:20 pm

Και όχι τυχαία ψυχολόγος έγραψε:Και διαβάζωντας μια ακόμα μια φορά πιο προσεκτικά κάποια προηγούμενα σεντόνια αυτού του τόπικ, το κοριτσάκι πήγε στη μαμά του και είπε:

"Μαμά, ο κόσμος δεν είναι απλά γεμάτος βαρεμένους.
Υπάρχει πολύ μεγαλύτερη δυστυχία.
Ηδονοβλεψία, χρήση ουσιών και κυρίως ακαταλλαβίστικα κείμενα..."

"Και που τα έμαθες όλα αυτά, παιδάκι μου?" ρώτησε η μαμά απορημένη

"Από λέκτορες που ήρθαν εκτάκτως να θέσουν την τοποθέτηση τους στο μάθημα..."

"Όλοι οι άνθρωποι έχουν μια γνώμη, είπε σοφά η μαμά, κυρίως όταν δεν τους αφορά κάτι...όποιος δεν ξέρει να χορεύει κάθεται και χτυπάει παλαμάκια..." είπε σοφά η μαμά

"Τι να κάνουμε...θα ζήσουμε...ακόμα και με κακόηχα παλαμάκια..." είπε το κοριτσάκι αδιάφορα και γύρισε στο μπλοκ ζωγραφικής του.

Νομίζω πώς εδώ η απάντησή σου κάθυ,ταιριάζει καλύτερα.
Δούλεψε και λίγο την τιμονιέρα,όχι μόνο την γραφομηχανή.

Γιατί είσαι τόσο αρνητική ρε τρουσί και δέν αφήνεις τον κοσμάκη να εκφρασθεί όπως θέλει και μπορεί;
Εσύ λές αυτά,άλλος λέει πώς γράφουμε για να γαμήσουμε,άλλος λέει γιατί είμαστε ελλειματικοί στο πραγματικό και το υποκαθιστούμε εδώ μέσα,αλλος μας λέει επειδή είμαστε φτωχά και δέν έχουμε φράγκα να βγούμε έξω και λοιπά και λοιπά.
Και εμπάσει περιπτώσει,εγώ παραδέχομαι πώς τουλάχιστον τα δικά μου κείμενα (για αυτά μπορώ να μιλήσω μόνο),είναι μακροσκελή,κουραστικά και βαρετά όντως.Εννοείται πώς και εμένα τον ίδιο με κουράζουν και βέβαια δέν είμαι και περήφανος για αυτά που γράφω.
Αλλά τέλος πάντων,έχουμε κληθεί να αποδείξουμε τίποτα εδώ μέσα;
Είμαστε υποχρεωμένοι από κάπου,από κάποιον,να πρέπει να προσφέρουμε ποιότητα και απολαυση στον αναγνώστη-θεατή;
Και ποιόν αναγνώστη ποιόν θεατή;
Τι είναι εδώ μέσα,πέρα από ένα φόρουμ;
Όχι πέστε μου ρε παιδιά,γιατί η τρουσί δέν θα απαντήσει βέβαια,είναι κάτι άλλο από ένα φόρουμ εδώ μέσα;

(πάντως την καλύτερη κριτική που άκουσα,ήταν όταν κάποιος συμφορουμιστή μου είπε πώς ποτέ του δέν θα περίμενε ότι οι σαραντάρηδες μπορεί να είναι τόσο αστείοι σάν εμάς που βρήκε εδω μέσα -και σαραντάρηδες και αστείο δηλαδήι-.
Τώρα καλό είναι αυτό που είπε,κακό είναι,δέν το έχω πιάσει ακόμη).
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό asxeti » Πέμ Σεπ 15, 2005 5:13 pm

aspic έγραψε:(πάντως την καλύτερη κριτική που άκουσα,ήταν όταν κάποιος συμφορουμιστή μου είπε πώς ποτέ του δέν θα περίμενε ότι οι σαραντάρηδες μπορεί να είναι τόσο αστείοι σάν εμάς που βρήκε εδω μέσα -και σαραντάρηδες και αστείο δηλαδήι-.
Τώρα καλό είναι αυτό που είπε,κακό είναι,δέν το έχω πιάσει ακόμη).

...και επειδή υπαρχει και ενα ενδεχόμενο να είναι καλο.....
φρόντισε να το ξεκαθαρίσεις και να το χαρείς όσο είναι καιρός.

Μην περιμένεις να γίνεις πενηντάρης για να το διαπιστώσεις
asxeti
junior member

Δημοσίευσηαπό feelgood » Πέμ Σεπ 15, 2005 6:16 pm

aspic έγραψε:Εσύ λές αυτά,άλλος λέει πώς γράφουμε για να γαμήσουμε,άλλος λέει γιατί είμαστε ελλειματικοί στο πραγματικό και το υποκαθιστούμε εδώ μέσα,αλλος μας λέει επειδή είμαστε φτωχά και δέν έχουμε φράγκα να βγούμε έξω και λοιπά και λοιπά.

τωρα να με συγχωρειτε που παρεμβαινω αλλα ηθελα να πω πως -αν και δεν γραφω σεντονια- εγω ειμαι εδω μεσα επειδη δεν εχω λεφτα να παρω ναρκωτικα, ετσι διαβαζω τα σεντονια των αλλων και "χανομαι"...

ευελπιστω ομως απο του χρονου με τις αυξησεις ν αλλαξει καπως η κατασταση

επισης ηθελα να πω πως, οταν καποτε δοκιμασα να γραψω κατι εξυπνο η καλυτερη κριτικη που πηρα ηταν καποιος που μου προτεινε να κανω πεοθηλασμό, εκτοτε προσεβληθην βαθυτατα και καταλαβα πως ολοι -πλην εμου που εχω συγκεκριμμενο λογο που ανεφερα στη προηγουμενη παραγραφο- ειναι εδω μεσα για το σεξ κι αυτος ειναι και ο λογος που αρεσκομαι να γραφω για το σεξ, για να ειμαι αρεστος δηλαδη (και που ξερεις, μπορει να νγαλω και καμμια γκομενα)

σας ευχαριστω

ΥΓ ελπιζω τωρα αυτο που εγραψα να ειναι νομιμο, ετσι?
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Πέμ Σεπ 15, 2005 10:47 pm

κι ομως οσο πεφτει η θερμοκρασια βλεπω ν' ανεβαινει η αποδοση ...εισαι αδικη τρου ή μαλλον αυστηρη για να ειμαι πιο ακριβης .
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Πέμ Σεπ 15, 2005 11:30 pm

wpleftyboy έγραψε:δεν θα ξανακανεις δηλωσεις σχετικες με μενα , την προσωπικοτητα του νικ μου ή τη δικη μου και θα περιοριστεις σε σχολια περι των κειμενων μου
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Πέμ Σεπ 15, 2005 11:40 pm

τρου νομιζω οτι ειναι ολοφανερο οτι ο χαρακτηρισμος αδικη ηταν για τη συγκεκριμενη τοποθετηση σου και οχι για το χαρακτηρα σου ή για σενα
γενικα...

το "οτι πεις θα χρησιμοποιηθει εναντιον σου" παραπεμπει σε ανακριτες
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Πέμ Σεπ 15, 2005 11:56 pm

ή καλυτερα σε ανακριτικες μεθοδους

(εφ' οσον παιζει τοσο μεγαλο ρολο η ακριβεια στην εκφραση ...για
να μην εχουμε ενστασεις και οχι η ουσια της ....για να ειμαι και απολυτα ευθυς τρου -οπως θελω να ειμαι μαζι σου- δε γουσταρω τα δκηγοριστικα ...το χω ξαναπει ..αν ειναι να μιλαμε
οπως στα δικαστηρια δεν υπαρχει λογος να μιλαμε ...κι αν ειναι να δεχομαστε κριτικη για την εν γενει συμπεριφορα μας στο φορουμ του εμισσους ,οπως και ποιοτικο ελεγχο για τη συμβατοτητα μας με τις προδιαγραφες -λετε να υπαρχουν και τετοιες ? ...ε τοτε νομιζω οτι το προβλημα δεν ειναι στην ποιοτητα εμων των μη ποιοτικων ...εμεις μπορουμε να γραφουμε τις μαλακειες μας με εψιλον γιωτα κι οποιος αντεξει ...)
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Επόμενο

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες