ανθρώπινες σχέσεις

ανθρωπιά και διαδικτυακή επικοινωνία

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

ανθρωπιά και διαδικτυακή επικοινωνία

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Οκτ 20, 2005 1:19 pm

μπορεί να λέμε ό,τι λέμε περί πραγματικού, εικονικού ή ακόμη και φανταστικού

ωστόσο ακόμη δε γράφουν ρομπότ,

μα ανθρώπινα δάχτυλα.
ο καθένας μας έχει τις λαχτάρες του, τις επιθυμίες του, τους θυμούς του, τα προβλήματά του, και ό,τι άλλο θέτε.

ωστόσο κάπου πρέπει να σεβόμαστε ο ένας τον άλλον, ή μάλλον να σεβόμαστε την κοινότητά μας, αφού εμείς τη φτιάχνουμε, κι είμαστε μέσα επειδή το θέλουμε.
σύμφωνοι, βλακείες μπορεί να γράφουμε όλοι, να πληγώνουμε ενίοτε και ηθελημένα τον άλλον, να θέλουμε να είμαστε υπεράνω, ενώ όλοι ταπεινά ανθρωπάκια είμαστε φίλοι μου, άνευ εξαιρέσεως ουδεμίας, επιτρέψτε μου.

δεν ξέρω πού πρέπει να μπει το μέτρο, κι ούτε μπορεί να μπει με ακρίβεια.

πάντως θεωρώ ανεπίτρεπτο κάποιος να μπαίνει και να βρίζει αισχρά,
ή κάποιος να μπαίνει και να βρίζει διαρκώς,
ή κάποιος να μπαίνει και να προσπαθεί να τα κάνει όλα θάλασσα, πιο θάλασσα από ό,τι μπορεί να είναι.

χωρίς καμιά συνεννόηση με κανένα φυσικά, προτείνω να αποσυρθούν από το συλλογικό ποίημα όλα τα μη ποιητικά, γιατί αγαπώ το συγκεκριμένο νικ που γράφει εκεί αυτές τις μέρες με μια κάποια μανία, ενώ ξέρει να γράφει τόσο ωραία και τόσο ουσιαστικά άλλες στιγμές. θεωρώ ότι είναι άδικο να χαλιέται χώρος, και θεωρώ κορύφωμα εγωισμού, να κατηγορείται η ομάδα ότι ζητάει το χώρο της σαν να είναι άγια των αγίων.
δεν υπάρχουν άβατα στο διαδίκτυο,
ωστόσο
παραβατική συμπεριφορά υπάρχει,
ας προσπαθήσουμε να την περιορίσουμε.

επίσης, οφείλω να πω, ότι εκτός από τη συνηθισμένη τρέλα που κουβαλάω, αυτό τον καιρό έχω γίνει δέκτης κάποιων μηνυμάτων που τείνουν να με αποτρελάνουν. τι θα γίνει; ομαδική παράκρουση θα πάει το πράγμα;

χαριτωμένο και το λογοπαίγνιο που δέχτηκα, από εγκέφαλο έξυπνο σίγουρα, και πολύ δραστήριο,
μα
δε με λένε διονυσία
ούτε διονυσιακή είμαι, σνιφ...

τι λέτε; μη νιώσετε αναγκασμένοι να απαντήσετε.
αλλά αν απαντήσετε, παρακαλείστε να είστε σύμφωνοι μαζί μου, γιατί είμαι υπέρ της δημοκρατίας και αντιρρήσεις δεν θέλω! :twisted:
άντε, γιατί....
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό atomant » Πέμ Οκτ 20, 2005 4:27 pm

Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω Ε

Καλά εκανες και εβγαλες το παράπονο σου που ειναι σεβαστό.

Αλλά οσο το σκέφτομαι τόσο πιο κοντά πλησιάζω στα άχραντα μυστήρια της Περσεφόνης, στον μυστικό ήχο που κρύβει το σιτάρι στους σπόρους του.

Με τους όμορφους ανθρώπους, όμορφα μεγαλώνεις δίπλα τους.

Ιδίως λέγοντας ιστορίες για το κοριτσάκι με τα σπίρτα, τον κάπταιν Νέμο, συμφωνώντας όλοι μεταξύ τους οι εκδικητές του καλού ότι η «αγάπη ουδέποτε εκπίπτει», αυτό μάλιστα το τελευταίο υπήρξε πάντα το θηρίο μας όπλο, το βαρύ μας πυροβολικό, το υγρόν μας πυρ!

ΥΓ Δεν ειναι περίεργο Εψιλον , οτι κανείς απ' τους μεγάλους ήρωες της ανθρωπότητος δεν κατάφερε να εξοντώσει τους "κακούς".

Ολοι, ο Παράξενος Αδάμ, ο Αηγιώργης, ο Μπάτμαν, ο Κόκκινος Στρατός κι όλοι οι Αρχάγγελοι που δεν εξέπεσαν, έπεσαν μαχόμενοι, αλλά τα παραμύθια ποτέ δεν έγιναν πραγματικότητα· πάντα η χρυσοστόλιστη άμαξα με τους έξι βαλέδες και τα δώδεκα άλογα μόλις χτυπήσουν μεσάνυχτα γίνεται κολοκύθα.

Νο problem.
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Οκτ 20, 2005 4:58 pm

πάντως να εξοντώσω κανέναν δε θέλω, όλα κι όλα!

θέλω να εξοντώσω μόνον όσους, ελάχιστους ασφαλώς, δε βαράνε παλαμάκια όταν λέω: 'δοξάστε με'. μα αυτό είναι προσωπική υπόθεση :roll: ...

επειδή δε θέλω να εξοντώσω κανέναν μα κανέναν, γιατί δεν υπάρχει και λόγος κιόλας, δε θέλω ούτε να επιβάλλω δικαιοσύνη, δε με αφορά. ούτε ευθύνες θέλω να φορτώσω τους άλλους, αρκετές έχουμε όλοι από μόνοι μας.
γι' αυτό και δεν αναφέρομαι σε κανένα νικ ή πρόσωπο.
όλοι είμαστε περίπου εδώ. αυτοί που δεν είναι εδώ, είναι αλλού, τι μ' αυτό;
'εμείς', το 'εμείς' εδώ, αποτελείται από όλους μας. φεύγει όποιος θέλει, μένει όποιος θέλει, κανείς δεν έχει δικαίωμα να επέμβει για να φρονιματίσει, τιμωρήσει, σκοτώσει, μουτζουρώσει, αμαύρώσει (το απαυτώσει δεν το βάζω, γιατί μερικοί από μας μπορεί και να το επιθυμούν :wink: )

θέλω μόνο να πω αυτά που είπα. τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω.
τις περισσότερες φορές, όταν με ξαναδιαβά<ω στεναχωριέμαι για τις βλακείες που γράφω.
άτομαντ σ' ευχαριστώ, έχεις πάντα μια διαλλακτική στάση που βοηθάει, ενώ εγώ είμαι κομματάκι όπως είμαι τελοςπάντων....
εντάξει. αυτά...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό fbl » Παρ Οκτ 21, 2005 7:51 am

ΣΟΛΙΨΙΣΜΟΣ.......

Αυτο θελω να ψαξει λιγο να το βρει η Καθη ....

press alt + f4 after read..
Άβαταρ μέλους
fbl
super member

Δημοσίευσηαπό feelgood » Παρ Οκτ 21, 2005 12:14 pm

Κατ αρχήν εγώ θα πρότεινα στην κατυ να πάει να παίξει αλλού με τα τόμπολα.

Δηλαδή που ακούστηκε ψυχολόγος να ρωτά εμάς αν είναι τρελλή.

Αλλά έτσι τα δίνουν τα πτυχία σήμερα, σα να αγοράζεις ενα κιλό ψωμί. Κι επειδή είμαι και πολύ καλός άνθρωπος (όπως όλοι σας έχετε διαπιστώσει) και παρόλο που προσπάθησα να μην απαντήσω τόσες μέρες στις εκκλήσεις βοήθειας που απευθύνει στο φορουμ αλληλουποστήριξης πικραμένων που εχουμε δημιουργήσει εδώ, είπα να κάνω τη δυναμική μου παρέμβαση συμβουλεύοντάς την ως μεγαλύτερος όπως ακριβώς θα συμβούλευα μια νεανίδα με ψυχολογικά απωθημενα στην ηλικία της.

Οι μαλακίες αγαπητή μου Καθυ που έχεις στο κεφάλι σου είναι για τα μπάζα. Μας επρηξες τα συκωτια, ρε αδερφακι μου, πως εμεις που χαλιομαστε στα μπαρ και μεθαμε για τις αγαπες και τα γαμησια είμαστε χαμηλου επιπεδου-δαπέδου ενω εσυ η "φιλανθρωπος" που εχεις ζησει στον ανθρωπινο πονο καταλαβαινεις τι ειναι ζωη.

Ετσι λοιπον σου ανταπαντω να πας να ξαναγίνεις φιλανθρωπος, να αφιερωθεις στον ανθρωπινο πονο για να νομιζεις πως εχεις βρει ενα σκοπο στη ζωή σου κι ετσι να κοιταζεις τον υπολοιπο κοσμο αφ υψηλου.

Επισης σου επαληθευω αυτο που τοσο καιρο εμμεσα ρωτας, πως ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ αλλά απλά έπεσες εδώ μέσα σε "χαλασμένους" που -από λάθος- πιστευουν το ίδιο.

Μην σε αγχώνει αυτό βέβαια (αν και με την εγωπάθεια που κουβαλάς δε νομίζω τελικά να αγχωνεσαι) και συνέχισε να γαμάς το φορουμ με τις μαλακιες που δημοσιευεις ανα πεντε λεπτά.

Αν χρειαστείς και βοήθεια να σου στειλω και κανενα σκριπτ να δημοσιευεις μαλακιες πατωντας μοναχα ενα κουμπι ανα ωρα κι ετσι να μην σπασουν τα κοκκινα σου νυχια που με πολυ φροντιδα βαφεις τις νυχτες πριν βγεις μπαροτσαρκα με τις φιλες σου.

Κλείνοντας αυτή μου τη κουβέντα, θα σε παρότρυνα να βγαίνεις και με κανενα αγορακι ρε παιδι μου, να μαθεις και καμμια πανανθρωπινη αληθεια (σεξ, ερωτικά παιχνίδια, να μη πω αλλα τωρα, ας παραμεινω σοβαρος) αλλά προσοχή μην πέσεις στα ναρκωτικά. Αυτά είναι για ώριμους ανθρώπους (όπως εγώ!).

Α, ναι, ξέχασα, αν έχεις κι άλλους φίλους που κάνετε παρέα κι είναι σαν εσένα -σοβαροί/ες νέοι και νέες δηλαδη- θα ήθελα να τους δώσεις τη διευθυνση του φορουμ μας για να περασουν αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα!
...
Άβαταρ μέλους
feelgood
senior member

Δημοσίευσηαπό aspic » Παρ Οκτ 21, 2005 12:28 pm

atomant έγραψε:ΥΓ Δεν ειναι περίεργο Εψιλον , οτι κανείς απ' τους μεγάλους ήρωες της ανθρωπότητος δεν κατάφερε να εξοντώσει τους "κακούς".

Μα άτομαντ,άν εξόντωναν τους κακούς οι ήρωες,τότε θα είχαν αυτοκαταστραφεί.
Το κακό δέν εξοντώνεται ποτέ.
Τουλάχιστον όσο υπάρχει το καλό.
Και άν το εξοντώσουμε,το κακό,τότε θα γίνουμε καλύτεροι,αλλά μπορεί και χειρότεροι.
Ενώ άν εξοντώσουμε το καλό,τότε θα γίνουμε χειρότεροι,αλλά μπορεί και καλύτεροι.
Βασικά δέν πρέπει να εξοντώσουμε τίποτα κυρά έψιλον,γιατί κανείς δέν ξέρει τι μπορεί να είναι αυτό που χαλάμε και τι θα γίνουμε εμείς μετά.
Μήν δημιουργείτε καταστροφές λοιπόν,μήν καταστρέφετε δημιουργίες.
Εν ολίγοις μήν κάνετε τίποτα και αράχτε.
Για όλα τα πράγματα υπάρχει ένα καλό και ένα κακό που τα προσμένει.
Αλλά και να μήν υπάρχει το ίδιο είναι.
Βασικά δηλαδή και τα καλά και τα κακά ωραία είναι και θαυμαστά...

...φτάνει να μήν σε περιμένουν έξω από τη πόρτα σου.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Οκτ 21, 2005 3:41 pm

να ζει κανείς ή να μη ζει;
ιδού η απορία!
κι εγώ σκέφτομαι και αναρωτιέμαι:
να αλλάξω νικ;
αν αλλάξω νικ,
να γίνω μπάτμαν (ή μπάμιαν, ή μπάμια, ή ...?); πάντως εκδικητής δε θέλω να γίνω...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Παρ Οκτ 21, 2005 4:37 pm

Έψιλον, αν ξεκινήσει μια τέτοια "τακτοποίηση", τότε τουλάχιστον τα μισά από τα ποστς που υπάρχουν σε κάθε θέμα θα πρέπει να μετακινηθούν κάπου αλλού, αφού ελάχιστοι χρήστες είναι αυτοί που ακολουθούν τη θεματολογία (ανάμεσα στους οποίους δεν συμπεριλαμβάνομαι … για να μη νομίζετε δλδ ότι τα λέω στη νύφη για να τα ακούσει η πεθερά). Εκτός αυτού, δεν υπάρχει διαθέσιμος διαχειριστής (μιας και είχε υψωθεί με καμάρι ένα "δημοκρατικό" ΟΧΙ σε πρόταση του αντμιν).

Εν ολίγοις, προσπεράστε απλά τα ποστς που θεωρείτε άσχετα και συνεχίστε …
Κοινώς :
πηδάτε ποστς όχι θέματα!
... παράλληλες πορείες που τις ενώνει μια σιωπή ...
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Οκτ 21, 2005 5:25 pm

αγαπητή τρου, έχεις δίκιο!

αλλά βρε παιδί μου, η πρόταση περί πηδήματος, φτωχή μου φαίνεται...
πώς να το πω βρε παιδί μου!
:oops:
είμαι και κυρία τελοςπάντων (έτσι λέτε)

η πρόταση σου για πήδημα, μόνο ποστ αφορά; ΄κρίμα... κρίμα....
:lol: :lol: :lol:
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό ΑΡΓΥΡΗΣ » Παρ Οκτ 21, 2005 8:08 pm

Λοιπόν πρέπει να μπει μια τάξη στο πήδημα...
και μην ξεχνάμε, ο καθένας έχει τον τρόπο του να πηδάει τον άλλο,
Εντάξει πέρα από την πλάκα υπάρχει κάτι στον ανάλαφρο κόσμο του διαδικτυου που δρα σαν μια ομαδική ψυχανάλυση, μια κατάθεση περί πολλών από πολλούς και πολλές και ίσως άσχετους και για αυτό απαραίτητους.
Συμφωνώ με τη έψιλον και την κατάθεσή της.
Σπόρια τσίχλες πωλώ
ΑΡΓΥΡΗΣ
new member

Επόμενο

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες