ανθρώπινες σχέσεις

Ο ΦΟΒΟΣ

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

Ο ΦΟΒΟΣ

Δημοσίευσηαπό tripokaridos » Κυρ Ιαν 15, 2006 9:42 pm

Σχεδον απο την αρχη της δημιουργιας του ο ανθρωπος επιδοθηκε σε εναν αγωνα κατα των ενστικτων του,μια αεναη προσπαθεια καταλαγιασης του παθους του για επιβιωση και εξελιξη σε πλαισια αγριου ζωου.Τα ταπεινα ενστικτα υποχωρησαν σιγα σιγα αλλα μονο για να αντικατασταθουν απο τη ψυχροτητα της λογικης και τον εκμαυλισμο στη συνεχεια των ανωτερων αξιων του.Θα περιμενε λοιπον κανεις τη σημερινη εποχη το ανθρωπινο ειδος,το ειδος της λογικης πληροφοριας,απαλλαγμενο απο την ενστικτωδη συμπεριφορα τουλαχιστον στα πλαισια της συμμετοχης στην κοινωνικοτητα να εχει ανακαλυψει τους διαυλους επικοινωνιας που θα του επετρεπαν να συμβιωσει αρμονικα και κατ επεκταση ευτυχισμενα σε αυτο το μορφωμα που ονομαζουμε παγκοσμιο χωριο...φευ!Οχι μονο συμβαινει το αντιθετο αλλα σημερα ο homo sapiens αντιμετωπιζει ισως τη μεγαλυτερη προκληση στην ανελικτικη πορεια του........τον ΦΟΒΟ.Ο φοβος αγαπητοι μου φιλοι,αυτος ο απανταχου συνοδοιπορος,μικρων και μεγαλων του σημερα κυριευει με ταχυτατους ρυθμους μια μεταβατικη κοινωνια οπως η δικια μας.Και σαν να μην εφτανε αυτο ειναι και καθοδηγουμενος!Απο ποιον?...μα φυσικα απο ολα αυτα τα γλυκυτατα συστηματα εξουσιας και παραεξουσιας που εχουμε κατασκευασει για να νιωθουμε την καλπικη ασφαλεια μας..Μην χαιρεσαι τον ερωτα προσταζει το ιουδαιοχριστιανικο λομπι, απομακρυνσου απο την πνευματικοτητα θα καταληξεις μονος ουρλιαζει η σειρηνα του bigbrotherismou ,μην ασχολεισαι με τα κοινα ειναι ολα ματαια διδασκουν οι προφητες της απολιτικ γενιας μας και ο homo sapiens εγκλωβισμενος στη μιζερια της καθημερινοτητας του εισπρατει και φοβαται τη βεβαιοτητα ενος αβεβαιου αυριο.Δεν εχει σημασια αν εισαι αριστερος η δεξιος για να φοβασαι,δεν ειναι θεμα ταξης και κοινωνικης θεσης ειναι θεμα επιθυμιας του να ζεις και να σκεφτεσαι τι θα ζησεις...ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ και δυστυχως σημερα δεν επιλεγουμε..ειτε αυτο αφορα τους συντροφους μας ειτε το αν θα φαμε χαμπουργκερ η σουβλακι..για την ακριβεια οι επιλογες μας ειναι κατα ενα μεγαλο μερος προκατασκευασμενες και απορρεουν τοσο απο αυτα που προσλαμβανουμε καθοσον μεγαλωνουμε οσο και απο αυτα που δεν εχουμε αμεση αντιληψη αλλα μας μεταφερονται..Για παραδειγμα αναρωτηθηκατε ποτε πως νιωθει ενας ανθρωπος που δεν εχει μπει ποτε σε αεροπλανο οταν βλεπει συνεχεια αεροπορικες τραγωδιες στην τηλεοραση,ταινιες με ταραγμενους ουρανους και καταστρεμενα αεροπλανα?Ακριβως το βρηκατε....φοβο νιωθει,φοβο για κατι που δεν εχει δοκιμασει αλλα εχει υποσυνειδητα χαρακτει μεσα του ως αρνητικη εμπειρια...ΤO BE CONTINUED[/b]
tripokaridos
new member

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Δευτ Ιαν 16, 2006 10:30 pm

http://www.e-missos.gr/forum/phpBB2/vie ... 4096#34096

φυσικα " ο φοβος" εχει αμεση σχεση με την "ερωτηση για σκεψη" ...ετσι δεν ειναι woody ?
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

Δημοσίευσηαπό wpleftyboy » Δευτ Ιαν 16, 2006 10:57 pm

τουλαχιστον οσο αφορα την τελευταια σου προταση θα ηθελα να προσθεσω

οτι
φοβομαστε να ζησουμε γιατι εχουμε παρα πολλα να χασουμε και εξηγω οτι, οπως εχω πει πολλες φορες, μονο ο θανατος μπορει να μας κανει να ελπιζουμε οτι θα ζησουμε ...

μονο νεκροι θα καταφερουμε να ζησουμε οπως αρμοζει σε ελευθερα οντα

νεκροι οπως , χωρις θελω , χωρις φοβο , χωρις εχω , χωρις πρεπει γιατι κτλ.

θελουμε ομως να ζησουμε ?

to live is to die (στιχοι απο ποιημα cliff burton , νεκρου μπασιστα μεταλλικα , εγινε πολυ ομορφο τραγουδι προς τιμην του απο μεταλλικα μετα τον θανατο του το 86)

When a Man Lies He Murders
Some Part of the World
These Are the Pale Deaths Which
Men Miscall Their Lives
All this I Cannot Bear
to Witness Any Longer
Cannot the Kingdom of Salvation
Take Me Home

θελουμε λοιπον να σταματησουμε αν υποκρινομαστε τους ζωντανους ?

λεω οχι στα σιγουρα ...μας αρεσει να τρεφουμε αυταπατες οπως εχω εξηγησει και σε αλλο πολυ προσφατο μηνυμα

γουσταρουμε να ζουμε στο κλουβακι μας περιμενοντας απο τ' αφεντικα το κοκκαλο μας ...σαν τα σκυλακια ....

οταν θα ξαναγινουμε λυκοι (μαλλον ποτε τωρα πια ) θα ζησουμε .

κατω απο αυτο το πρισμα , επιτρεψτε μου να προτεινω για μια νεα αναγνωση το παρακατω "διασκεδαστικο" αναγνωσμα , υπο του υποφαινομενου ...

εδω
http://www.e-missos.gr/index.php?module=article&view=58
κι εδω με σχολια
http://www.flytoistros.com/modules.php? ... le&sid=430
ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΙΗΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
wpleftyboy
e-missos master

life style

Δημοσίευσηαπό de bording morning » Τρί Ιαν 17, 2006 9:25 pm

anne clark-our darkness

Through these city nightmares you'd walk with me

And we talk of it with idealistic assurance
That it wouldn't tear us apart.
We keep our heads above the blackened water

But there's no room for ideals in this mechanical place

And you're gone now
and you're gone now
gone now.
Through a grimy window that I can't keep clean

Through billowing smoke that swallowed the sun

You're nowhere to be seen
you're nowhere to be seen
seen.

Do you think our desires still burn?
I guess it was desires that tore us apart.
There has to be passion
there has to be passion
passion.
A passion for living
surviving and that means detachment.
Everybody has a weapon to fight you with

To beat you with when you are down.
There were too many defences between us.

Doubting all the time
fearing all the time

Doubting all the time
fearing all the time

That like these urban nightmares;
we blacken each other's skies.

When we pass the subways we try to ignore our fate there.
A written threat on endless walls

Unjustified crimes carried on stifled calls.
Would you walk with me now through this pouring rain?
It used to mingle with our tears

Then dry with the hopes that we left behind.
It rains even harder now
it rains even harder now
now.
de bording morning
super member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τρί Απρ 18, 2006 11:29 am

ΜΠΉκα εδώ γιατί εγώ φοβάμαι.
και θέλω να το πω.
τι φοβάμαι;
τι;
εμ, έλα ντε, έχω την αίσθηση ότι φοβάμαι με άλλοθι: λέω ότι φοβάμαι μα ίσως να θέλω κάτι άλλο να πω.
έχω όρεξη να μιλήσω, και μόλις έσβησα την πρόταση 'μην τολμήσει κανένας να με παρηγορήσει', μα το βρήκα πολύ γελοίο. και τι να σου κάνει ο άλλος;
ε ναι λοιπόν, φοβάμαι. φοβάμαι την ταλαιπωρία και το θάνατο, δεν το ξεπέρασα ακόμη. ίσως λίγοι να το ξεπερνάνε πριν πεθάνουν, και προς το παρόν δεν είμαι απ' αυτούς.

είναι δύσκολο να θες να μιλήσεις, να διερωτάσαι αν αυνανίζεσαι επειδή μιλάς ή επειδή θες να μιλήσεις και να μπουρδουκλώνεσαι όπως εγώ τώρα. από φόβο.
τι βλακεία... :lol: !!!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kopadi » Τετ Απρ 19, 2006 10:01 pm

λενιώ μου εδώ κοπάδιος .Κάθε φορά που θα φοβάσαι πολύ , θα παίρνεις τηλέφωνο το λεφτέρη να σου εξιστορεί μερικές τρομακτικές ιστορίες με ζόμπι , αίματα κτλ και μετά εμένα να σου λέω δυο τρία λογοπέγνια τελεφτέας παραγωγής όπως πχ γερός γέρος ο έρως , μετά θα παίρνεις την τρου να ανταλλάσετε συνταγές για κωλοκιθάκια , μετά θα παίρνεις τη γραμμή σως για ψυχική ιπποστήρικση , μετά πάλι το λεφτέρη , μετά πάλι εμένα , μετά πάλι την τρου , μετά πάλι τη γραμμή σως ,μέχρι να πεινάσεις .Μετά θα παίρνεις το σουβλατζή της γειτονιάς σου , στη συνέχεια τον καβατζή , τον περιπτερά κ.ο.κ.Αν μετά από όλα αφτά δεν έχεις νυστάξει βάλε στο μαγνητόφωνο τραγούδια που γουστάρεις σκέψου την ώρα τη στιγμί που τη ρεβάνς θα πάρης και αν τέλος δεν πιάνει τίποτα από τα παραπάνο σκέψου απλά πόσοι πολλοί (αμφωταίρον τον φείλων) και πόσο πολύ σε αγαπάνε και τους αγαπάς ...
Σε φοιλό φοιλεικά
ο φύλλος σου κωπάδυος
aimenartakarabaz
kopadi
super member

Δημοσίευσηαπό trueseeker » Τετ Απρ 19, 2006 10:15 pm

Λενιώ μου, θα σε πάρω αύριο πρωί πρωί τηλέφωνο εγώ να σου δώσω μια καταπληκτική συνταγή με κολοκυθάκια, που να είναι καλά το κοπάδι που μου τη θύμισε.

Το μόνο που θέλω από σένα είναι καθώς θα ακούς τα λογοπαίγνια από το κοπάδι να του αρπάξεις ένα πρόβατο γιατί η εν λόγω συνταγή είναι αρνάκι με κολοκυθάκια ...

:twisted:
Άβαταρ μέλους
trueseeker
e-missos master

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες