ανθρώπινες σχέσεις

δίκτυο και σχέσεις

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

δίκτυο και σχέσεις

Δημοσίευσηαπό mariaz » Παρ Δεκ 13, 2002 3:47 am

Το δίκτυο δυστυχώς είναι απρόσωπο. Αυτό είναι και το μεγάλο του μειονέκτημα.
Μερικές φορές σκέφτομαι αν το δίκτυο οφελεί έστω και στο ελάχιστο αυτό που λέμε διαπροσωπικές σχέσεις ή μάλλον ανάγκη για "διαπροσωπικές" σχέσεις.
Επίσης αναρωτιόμουν αν και κατα πόσο αυτό που εξωτερικεύουμε σε μια διαδικτυακή επικοινωνία-σχέση οποιαδήποτε μορφής είναι αυτό που είμαστε ή απλά αυτο που θα θέλαμε να είμαστε; Θέλω να πω ότι ο κεθένας από εμάς αυτή τη στιγμή είναι πίσω από ένα pc και ουσιαστικά αποκομμένος από τον υπόλοιπο κόσμο... νομίζετε ότι βγάζει τον αληθινό του εαυτό ή κάτι σε αυτό που θα ήθελε να μοιάζει;
mariaz
junior member

Δημοσίευσηαπό Korgull_x » Παρ Δεκ 13, 2002 3:48 am

to diktyo mporei na voh8hsei se mia gnwrimia... apo kei kai pera... mesw diktyou xlwmo na mporesei na yparksei mia plhrhs diaproswpikh sxesh....

oso gia to aproswpo tou net, kamia fora einai kalo....
anonymity!!!

cya.....
Άβαταρ μέλους
Korgull_x
senior member

Δημοσίευσηαπό zwh » Παρ Δεκ 13, 2002 3:49 am

egw pisteuw oti mesa apo to diktuo mporei na ginei perissotero gnwrimia xarakthrwn.dhladh (me thn proupothesh oti fusika les alitheia kai oti bgazeis pros ta eksw auto pou pragmatika eisai) dineis ston allon na katalavei kai na dei ton eswteriko sou kosmo.fusika sumfwnw oti oloklhrwmenh diaproswpikh sxesh mesa apo ena pc den mporei na ginei gia eunohtous logous.Omws gnwrimies,filies kai sxeseis den einai katholou apithano na ksekinhsoun apo kei kai na krathsoun gia polla xronia kai na einai akoma pio geres kai apo autes pou exeis kanei sthn zwh sou ektos IRC.auta eixa na pw...
Άβαταρ μέλους
zwh
super member

Δημοσίευσηαπό dimitris » Παρ Δεκ 13, 2002 3:50 am

paidia dyo xronia sto chat exo dei kai exo pei polla kai me pollous.exw faei arketes ores ap ti zoi mou mprosta sto pc milwntas ousiastika me mia othoni kai vgazontas ta eswpsyxa mou se atoma pou oute kan exw dei.sigoura den einai kai oti kalytero na asxoleisai alla gia mena einai i teleytaia lysh otan ka8omai spiti (to protimw ap to na vlepw big brother!). ena exw na pw:me osa paidia den vrethikame pote oso kairo kai an milame panta niwthw oti yparxei ena keno anamesa mas.kathe fora pou ekleina to pc meta apo ores chat eniwtha toso kenos...ki as eixa milisei me tosa atoma. vevaia me ta atoma pou vrethika ta pragmata kylhsan diaforetika. ayto pou thelw na pw einai pos mono to internet den ftanei gia na dhmiourghthei mia opoiadhpote sxesh metaxy dyo anthrwpwn alla mporei na einai ena meso gia na arxisoun gnorimies...
dimitris
new member

Δημοσίευσηαπό than sigma » Παρ Δεκ 13, 2002 3:51 am

Όσοι νιώθετε ενοχές επειδή περνάτε περισσότερο καιρό από ότι θα έπρεπε συνομιλώντας στα chat rooms, μπορείτε να ανασάνετε με ανακούφιση! Βρετανός ψυχολόγος ανακάλυψε ότι σχέσεις που ξεκινούν στο διαδίκτυο μπορούν κάλλιστα να οδηγήσουν σε αληθινή αγάπη, καθώς μέχρι το υποψήφιο ζευγάρι να συναντηθεί ζωντανά έχουν μάθει πολλά ο ένας από τον άλλο από τις συζητήσεις τους στο Ιντερνετ.
Σύμφωνα με τον Τζέφρι Γκάβιν, λεκτορα της ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο του Μπαθ, οι σχέσεις που αναπτύσονται μέσα στα chat rooms, δεν είναι απρόσωπες και επιφανειακές αλλά πιο ειλικρινείς, αφού οι άνθρωποι εκφράζονται πιο ανοιχτά στο διαδίκτυο.

Αυτό είναι το συμπέρασμα του Γκάβιν, μετά από συνεντεύξεις που πήρε από 42 τακτικούς επισκέπτες του συγκεκριμένου χώρου στο Ιντερνετ, ηλικίας 19-26. Από τους εθελοντές, 29 δήλωσαν ότι αναπτύσσουν φιλικές ή ερωτικές σχέσεις με ανθρώπους που γνωρίζουν στον κυβερνοχώρο και 21 ότι επιδιώκουν να συναντήσουν τους συνομιλητές του τετ-α-τετ.

Μεταξύ άλλων, στην παρουσίαση που έκανε την Παρασκευή στο ετήσιο συνέδριο της Βρετανικής Ψυχολογικής Κοινότητας, ο Γκάβιν τόνισε ότι στα chat rooms, οι άνδρες εκφράζουν ευκολότερα την ευαισθησία τους και οι γυναίκες την σεξουαλικότητά τους. Επίσης, λιγότεροι από ότι γενικά πιστεύεται, λένε ψέματα που αφορούν στην εξωτερική τους εμφάνιση.

Πηγή: Reuters.
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Count_Zero » Παρ Δεκ 13, 2002 3:52 am

Εντυπωσιακή η τελευταια προσέγγιση αν και ένα δείγμα 46 ατόμων μάλλον δεν είναι αντιπροσωπευτικό.
Πάντως γενικά -και κατά τη γνώμη μου- το διαδίκτυο είναι ίσως το καλύτερο μέσο όχι μόνο για να κάνεις νέες προσωπικές γνωριμίες στον εγγύ χώρο, ταυτόχρονα διευρύνοντας τον κύκλο γνωριμιών σου αποκτάς κίνητρα για ταξίδια σε νέα μέρη όπως και πολλές πληροφορίες για τα μέρη στα οποία κατευθύνεσαι (π.χ. στα ταξίδια μου στο εξωτερικό πάντα κάνω μία μικρή έρευνα στα διάφορα τσατ ρουμς πριν ξεκινησω). Και αυτά μεταξύ των πολλών καλών που έχει το διαδίκτυο τα οποία δεν θα αναφέρω επειδή δεν θέλω να επεκταθώ
Count_Zero
new member

Δημοσίευσηαπό Mental_Floss » Παρ Δεκ 13, 2002 3:53 am

Simfono apolita me to Dimitri..niotho poli keni akomi kai meta apo 50 ores chat me asxeta atoma Eimai ethismeni omos
Mental_Floss
new member

Δημοσίευσηαπό NoNaMe3 » Παρ Δεκ 13, 2002 3:54 am

Gia sas paidia.to irc kai genika to diktio voithaei mono sti gnorimia apo kei kai meta an den ertheis konta me ton allon oti kai na leme...alithini filia,agapi de mporei na dimiourgithei.

Mental_Floss den einai kako pou eisai ethismeni.ase pou den eisai kai i monh.den kanoume tpt kako.apla milame me gnostous kai agnostous.kai sigoura den einai spatalh xronou..
na pw oti eimaste ethismeni sta drugs na mas paroun to kefali(pou leei o logos) alla me to irc... e siga ti kanoume 8)

Ayta kai xarhka gia ti gnorimia.eimai neos sto forum
NoNaMe3
new member

Δημοσίευσηαπό Lomaze » Παρ Δεκ 13, 2002 3:58 am

Εγω θα ήθελα να πω οτι το διαδίκτιο ειναι ενας τροποσ να ξεθυμάνει κανεις, να βγάλει την ψυχή του χωρίς να φοβαται οτι καποιος θα τον αποπαρει ή θα τον κοροϊδέψει. (απο προσωπική μου εμπειρία τουλαχιστον στo διαδίκτιο νιώθω πολύ καλυτερα παρα όταν ειμαι με ατομα που τα γνωρίζω).
Πείτε περίεργη, πείτε ότι θέλετε εγώ αυτό νιώθω. Εχω φισικά γνωρίσει άτομα που μιλούσα απο το διαδίκτιο και γίναμε πολυ καλοί φίλοι, αλλα ακομα εξακολουθούμε να μιλαμε περισσότερο απο το ιντερνετ παρα να βλεπουμε ο ενας τον άλλον προσωπικά.
Αυτά απο μενα
Lomaze
new member

Δημοσίευσηαπό OBLIVION » Παρ Δεκ 13, 2002 3:59 am

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ (ΕΥΤΥΧΩΣ 'Η ΔΥΣΤΥΧΩΣ).........ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ.ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΡΟΜΑΖΕΙΣ.......ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ. ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΑΡΧΙΚΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΟΙΕΙΣΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙΣ. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ. ΟΣΟ ΧΑΖΟ ΚΑΙ ΑΝΩΡΙΜΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑ ΠΟΤΕ...... ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ ΜΗΝ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΤΕ...........!!!!!!ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ......!
OBLIVION

Επόμενο

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες