ανθρώπινες σχέσεις

Χρυσοθήρες

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

Δημοσίευσηαπό atomant » Τετ Οκτ 18, 2006 2:19 pm

Αχ μπρε Ασπικ
Η ψύχρα η βροχή και εσύ με αναγκάζετε να ξαναπληκτρολογήσω.

Αφού έτσι και αλλιώς ζούμε όλοι σαν ερασιτέχνες ηθοποιοί και τα γυρίσματα της πραγματικότητας συνεχίζονται σε όλους τους χωροχρόνους.

Έχω πειστεί ότι ο Θάνατος έχει δώσει πια την δουλειά σε ένα εξωγήινο παραγωγό, κάποιον που δουλεύει για να οργανώσει όλο αυτό το χάος σ' ένα όμορφο live θέαμα.

Ούτως εχόντων των πραγμάτων, το πληκτρολόγημα είναι πιο πραγματικό από την πραγματικότητα, στο βαθμό που αποτελεί έναν πυκνωτή (βλακείας).

Πολλοί αφήνουν να εννοηθεί φυσικά ότι το συγκεκριμένο χόμπι σε διάφορες αίθουσες διαδυκτιακων συζητήσεων παιχνίδι χαρακτηρίζεται από μια χροιά τραγικής ειλικρίνειας, με την έννοια ότι παρουσιάζει, κατοπτρικά, αυτό που η κοινωνία ήδη είναι, δηλαδή μια αποθήκη ανθρώπινων σωμάτων, το καθένα από τα οποία τείνει να υπάρξει αποκλειστικά στη σφαίρα της ανάγκης να παρακολουθεί και να το παρακολουθούν.

Αυτό το συμπέρασμα, μολονότι δεν στερείται ορισμένης λογικής, πρέπει να προκαλεί την κριτική μας.

Καταλαβαίνω ότι πολλά εκατομμύρια «πληκτροθεατών» οπως και εγώ που παρακολουθούν η συμμετέχουν στις εικονικές συζητήσεις είναι κάτι διαφορετικό από λαθροπληκτροβλεψίες, είμαστε και είναι άνθρωποι καθηλωμένοι από τη συμπεριφορά της ομάδας συνειδητών πειραματόζωων, μιας ομάδας εθελοντών.

Και αυτή η κρίσιμη διαφορά δεν υπογραμμίζεται όσο συχνά θα έπρεπε.

Και εκει τα βρίσκω σκούρα!!!!

Είναι το ίδιο με όταν κάθομαι στην κήπο μου η σε μια καφετέρια και αρχίσω να κρυφακούω τα όσα λέγονται στη διπλανή παρέα, ε κυριεύομαι από πλήξη πια.

ΥΓ. Αυτό τον καιρό προσπαθώ να φιλοσοφήσω πάνω στο ζήτημα μιας βλακείας πολύ πιο εξεζητημένης από την τρέχουσα.

Δηλαδή της βλακείας εκείνης που επιδεικνύεται διαλαλώντας ότι είναι, ακριβώς, τέτοια: βλακεία επιδεικνυόμενη.

Αυτή η βλακεία που επιθυμεί να λιποθυμήσει μέσα στο βλέμμα του άλλου, αυτή η βλακεία στο σημείο γειτνίασης με την τρέλα, μου μοιάζει πρωτοφανής και ενδιαφέρουσα.

Έτσι και αλλιώς η βλακεία έχει γράψει κι εκείνη την ιστορία της, κρυφά.

Ο απόρρητος χαρακτήρας της καταγραφής των πεπραγμένων της βλακείας οφείλεται στο ότι η ίδια αποτελεί ταμπού.
Ο λόγος περί βλακείας λογοκρίνεται πια.
Το να καταλογίσεις σε κάποιον βλακεία θεωρείται προσβλητικό.

Ενώ πρόκειται για ένα κλινικό ζήτημα που αφορά δυσλειτουργίες της σκέψης και μάλιστα συναισθηματικού χαρακτήρα.

Η σχέση μεταξύ βλακείας και φόβου είναι άκρως διαφωτιστική και το καταλαβαίνω οποτεδήποτε εντοπίζω όψεις της δικής μου βλακείας, π.χ. αυτής υπό τη σκέπη της οποίας εκλαμβάνω την επιφυλακτικότητα ή τη μελαγχολία των άλλων, ιδίως των γυναικών, σαν απόρριψη.

Είναι πολλά εκείνα που οι άνθρωποι δυσκολεύτηκαν να διαπραγματευτούν, στην πορεία της σκέψης, υποχρεωμένοι, έστω, να τα συζητήσουν μεταφορικά, απλώς και μόνο επειδή απαγορευόταν να μιλήσουν για το αυτονόητο της γενικής ή ατομικής ανοησίας.

Δεν είχαν το δικαίωμα να αποδώσουν στο φαινόμενο το όνομά του ούτε καν σε εξαιρετικές εκφάνσεις ηλιθιότητας, τόσο εκθαμβωτικές ώστε η αμέλεια αυτή να μη δικαιολογείται από κανενός είδους επιείκεια.
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Οκτ 18, 2006 7:11 pm

Καταρχήν σε ευχαριστώ άτομαντ που με βάζεις παρέα με την ψύχρα.

Και εγώ το πιστεύω πώς ο άνθρωπος,ελλείψει άλλου σκοπού,δέν μπορεί να παρακολουθήσει τον εαυτό του (και να παρακολουθηθεί),παρά μόνο ενταγμένο μέσα σε μιά ευρύτερη δραματουργική εξέλιξη (εξέλιξη ανάλογη και παράλληλη της γονιδιακής).

Είναι τα συνειδητά πειραματόζωα όπως σωστά λές άτομαντ,που αγωνιούν εκλιπαρούν,να εμφανιστει ο επιστήμονας που θα τα μελετήσει.Ασυνειδήτως πιστοί,προσδοκούν στην εμφάνιση του θεού που θα λατρέψουν.Η καλύτερα και πιο σωστά,ερασιτέχνες ηθοποιοί όπως πάλι λές,προσμένουν με λαχτάρα την ώρα που θα ακουστεί το καμπανάκι για να ανοίξει η αυλαία.

Ότι δέν οδηγεί τα πράγματα πρός αυτήν την κατεύθυνση θεωρείται πλήξη και βλακεία.
Η βλακεία αυτή όμως,αποκτά ενδιαφέρον όταν γίνεται επιδυκνειόμενη,τουτέστιν η ματαιωθείσα λόγω βλακείας παράσταση,αναδεικνύεται σε μιά καινούργια ανεξάρτητη παράσταση,όπου απλώς η πάντα κατεβασμένη αυλαία και οι υποτιθέμενοι θεατές ει΄ναι πισω στην πλάτη μας και δέν μας απομένει τίποτα άλλο,παρά να πάρουμε μιά στροφή γύρω από τον αξονά μας.
Αλλά ακόμη άν και τότε μιά καινούργια βλακειά επιδειχτεί,και πάλι το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να πάρουμε ξανά μιά στροφή γύρω από τον άξονά μας και να κοιτάξουμε πίσω μας στην αυλαία που μόλις εμφανίζεται.
Και άν μόνο βλακείες επιδεικνύονται και εμεις το μόνο που κάνουμε είναι να γυρίζουμε γύρω απο τον εαυτό μας αναζητώντας την αυλαία που ποτέ όμως δέν σταθεροποιείται και πολύ περισσότερο ποτέ δέν ανοίγει,τότε και αυτό νοηματοδοτεί μιά καινούργια παράσταση,όπου αυλαία αυτή την φορά είναι ο ίδιος ο φόβος μας να υπάρξει αυλαία που ανοίγει και όπου θεατές του φόβου μας είμαστε εμείς οι ίδιοι.
Σε αυτή την παράξενη κατάσταση,ο ίδιος ο φόβος μας μπλοκάρει,αλλά και μας ανακουφίζει απο την προοπτική μιάς πραγματικής ανοικτής αυλαίας,όπου θα
βιώναμε την ακρως επώδυνη και εφιαλτική υπαρξιακή μας αγωνία,του άν υπάρχουν όντως θεατές και ποιοί είναι και κυρίως άν δέν υπάρχουν θεατές και πού είναι.

Έτσι λοιπόν,η επιδεικνυόμενη βλακεία,του στύλ μίστερ ζόνγκ που θριαμβεύει και πα΄λι πίσω από την αυλαία κουρτίνα,μας καθυσηχάζει τους φόβους και επειδή εμείς δέν είμαστε τόσο βλάκες και κυρίως επειδή δέν θα υπάρξει ποτέ το ενδεχόμενο να ανοίξει πραγματικά η αυλαία.Παρά η παράσταση θα συνεχίζεται εσαεί με μάς θεατές του ίδιου του φόβου μας που απλώς θα κρύβει πίσω από την κουρτίνα την βλακεία που δέν είμαστε,αλλα και τελικά είμαστε.

Σε μιά τέτοια κατάσταση η αγωνία μου,μάλλον και η δική σου άτομαντ,και καθώς το μίσσος δέν προσφέρεται πιά για παραστάσεις,αλλά απλώς για μονολόγους (ο μονόλογος του φορουμά),είναι άν είναι περισσότερο βλάκας αυτός που επιδεικτικά ματαιώνει την παράσταση,εξαφανίζει την αυλαία και τους υποτιθέμενους θεατές σάν να μήν υπάρχουν ούτε σάν υποψία,η εγώ που επιμένω ακόμη σε αυτούς τους θεατές,την παράσταση και την αυλαία που θα σηκωθεί.
Μήπως δηλαδή,η άρνησή μου και μενα,να αποδεχτώ την βλακεία,κρύβει ένα φόβο,ο οποίος δεν καταργεί τους ενδεχόμενους θεατές της παράστασής μου,αλλά εμένα τον ίδιο σάν ενδεχόμενο θεατή.....

....της ίδιας της βλακείας μου.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

δεν γαμεις που δεν γαμείς...

Δημοσίευσηαπό otibaleionous2 » Σάβ Νοέμ 04, 2006 7:44 pm

με φιλοσοφίες θα ασχολείσαι...
(άμεσος ο κίνδυνος να γαμήσεις αυτήν)
.................................................................

η αλήθεια είναι
μια χαρά εκεί που βρίσκεται

μην την ενοχλείτε φίλτατε

(για σας ανησυχώ, μπορεί βαρώντας να χτυπήσετε.... )
΄
μια χαρά είναι οι ρόλοι σας

αν υπάρχει αναγκη για θεατές

ΕΓΩ
ΕΓΩ
ΕΓΩ
εγωιστικά προσφέρομαι

ισως όχι τόσο πιστός
ουτε τόσο καλός
αλλά με περισσή διάθεση να διασκεδάσω
(τόσο λίγες ευκαιρίες έχουμε μην μου αρνιέστε τη μια που έχετε να δώσετε)

αν έχετε ανάγκη να γελάσετε

ΕΓΩ
ΕΓΩ
ΕΓΩ
εγωιστικά στις ίδιες δόσεις θα γίνω παλιάτσος, σοβαρός και αστείος

διοτι ποιος ΒΛΑΚΑΣ μίσησε το γέλιο στο μισσος Σας...

Απαντάνε οι στατιστικές

ωιμέ
αλλά έτσι είναι

ο καθένας όχι ότι καταλαβαίνει
(ότι τον τσουζει)

ΚΑΙ Ο ΑΝΙΔΕΟΣ ΚΑΘΕΝΑΣ

ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΤΟ ΓΕΝΟΣ

ουκ εν τω πολλώ το ευ

(ετσι δεν μας μάθανε;;;;)

αρχηγε πατριάρχη μητριάρχη (κράτα το αρχη...)

να το χαίρεσαι
(αλλά και εμεις οι λαθραναγνώστες που δεν κόψαμε εισητήριο!
χο χο χο χο )

............................................................................................

Φιλτατοι
αν κατεβείτε από τη σκηνή
θα ανέβει κάποιος άλλος

και μετά πάλι
τα ίδια
θα κατέβει και αυτός
και θα ανέβει
καποιος άλλος

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ
(μεχρι να μάθεις τους ηθοποιούς αυτοί αλλαλάζουν και αλλάζουν)
...............................................................................

όλοι δύο ρόλους δεν παίζουμε;;;;;
(όταν δεν μας την παίζει κανείς άλλος)

ηθοποιού και θεατή

πάνω από τη σκηνή γίνεσαι θεατής κοιτώντας του θεατές σαν ναναι αυτοί οι ηθοποιοί

.................................................................................

το ξερετε βεβαια εκεινο το ανέκδοτο που ναυάγησε ο Θανάσης με μια μουνάρα (εδώ ο καθενας βάζει ότι ονειρεύεται)

γαμουσε κάθε μέρα το καλύτερο μουνί της υφηλίου

μεχρι που κάποια αυγή αυτή τον είδε περίλυπο.

ΑΥΤΗ τι τρέχει καλέ μου
ΑΥΤΟΣ εχω αναγκη να μιλήσω σε κάποιον, θελω να παραστήσεις τον φιλο μου Μήτσο
......
(γρήγορα οι όποιες αντιρήσεις φεμινιστικές αηδίες κλπ πετάχτηκαν στα σκουπίδια)

ΑΥΤΗ καλά είμαι ο Μήτσος είπε

ΑΥΤΟΣ που λες ρε Μήτσο
κάτσε να σου πω πια γαμώ κάθε μέρα
.............................................................................

Ανόητε
χωρίς θεατές σαν μαλακία μοναχική θα είναι!

τώρα που και που πέφτει και κανα χειροκρότημα

στην προσπάθεια
να βαρέσουν οι θεατές μια μύγα που γυρνάει μπροστά στα μάτια τους (μας)

αυτή η γαμημένη μύγα που μυγιάζει πταίει,
ουδεις άλλος ανόητε
.................................................................................

otibaleionous
(λαθραναγνώστης περαστικός και περαστασιακός θεατής)

YΓ ενοειτε ότι είναι λιγο βαρετό να διαβαζεις ΄μεγάλα κείμενα, μια ματιά εδώ μια εκεί και μόλις κάτι πιάσεις πιάνεσαι από αυτό. θαθελα να είχα τη δύναμη (τι λεει εκείνο το πουλοπουλειο άσμα;)
μια και δεν την έχω δεν θα πεθάνω κιολας
χαλαρά...
χαλαρά...

ΥΓ να πω και στον Αρχη ότι εδω στη Θεσσαλονίκη οι πολλοί ψηφίζουμε Ψωμιάδη. Να σας ευχηθώ να μπούνε όλοι αυτοί να γράφουν σε σας να τινάξετε στα ύψη τα γαμοστατιστικά σας;(αυτό ήταν κάτι σαν κομπλιμέντο - καλυμένο γλύψημο, επειδή λόγω αδυναμίας είμαι καλός άνθρωπος )

ΥΓ αει στο διάλο ανίκητοι βλάκες! ακόμη και τον ασπίκο να χάσει το χιουμορ του μπορείτε να κάνετε. Ουστ

ΥΓ Επειδή κάπου διάβασα για διόδια, Ασπικο αν έρθω εγώ στην Αθήνα βολεύεσαι να σε κεράσω μια πίπα (χαλάλι σου αν είναι να την αποφύγω εγώ)

ΥΓ φιλτατε άτομαντ είστε πολύ σοβαρός άνθρωπος για το επίπεδο μου
(σας το εχω ξαναπεί 3-4 χρονια παλιότερα έμμεσα σε άλλους τόπους)

ΥΓ και αν KANENAΣ βλάκας κόψει το κείμενο
υπόσχομαι μετά να του μαυρίσω το μάτι

ΜΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΒΗΝΕΙ ΑΝΑΡΧΕΣ ΩΡΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ... :P
ποιος μπορει να προβλέψει σε ποσα τέρμενα
θα μπω και βγω θα μπω και βγω θα μπω και θα βγω θα μπω και βγω θα μπω και βγω θα μπω και θα βγω θα μπω και βγω θα μπω και βγω θα μπω και θα βγω θα μπω και βγω θα μπω και βγω θα μπω και θα βγω και θα ριξω τη μαλακία .....που θα παει; :D
otibaleionous2
new member

Δημοσίευσηαπό Mythos » Κυρ Νοέμ 05, 2006 11:45 pm

Το να ειναι καποιος ελλειματικος νοηματικά δεν συνεπαγεται οτι πρεπει να ειναι αυτόχρημα ακαλαισθητος επιμολυντης και αναλγητος ατζεντης της Ανησυχιας και της κακογουστιας που αποπνεει ενα ανορθογραφο ή συντακτικα παραβατικο κειμενο.
Ομως το αντιθετο τις πιο πολλες φορες ισχυει. Τις υπολοιπες (φορες) απλως υπερισχυει θανασιμα. Η Ανησυχια βεβαια δεν ειναι κακη, μολονοτι ως κατασταση μπορει αριστα να ιδωθει σαν ενα βρεφος που θηλαζει με βουλιμια τον αστειρευτο μαστό της τροφούς Αμφιβολιας. Μετα γουργουριζει και ρευεται, παραληροι πανευτυχης ασυναρτητα κι αυτο σπαει καπως την μονοτονια της αιωνιας αναλαμπης της Ευφυιας μεσα στην λαγνικη νυχτωδια της Βλακειας. Αλλωστε, ολοι καποια στιγμη βαρυούνται τον παραφωνο φιλοσοφικο κριγμο που αντηχει καθως οι ανεγκεφαλες σιαγωνες του απεγνωσμενου σκυλου κατακρεουργουν το κενο στην υποθετικη και εν τω αμα θλιβερως αλυσιτελη προσπαθεια (του σκυλου) να αρπαξει μυγες στον αερα και να μετατρεψει ετσι σε κυνηγημενη αναμνηση το ενοχλητικο μυγιασμα που προξενουν τα σατανικα αυτα εντομα.
...
Οπως ειναι φανερο (σχεδον απελπιστικα αυτονοητο δηλαδη) τα προηγουμενα δεν σχετιζονται κατ' ουδενα τροπο με την παραδοχη οτι η συντηρηση ενος αφυλου βιονικου ανδροειδους ειναι αφορητα πιο δαπανηρη απο την εκτροφη βλακων τριτης γεννιάς (θρι-τζι, παναπει) και την αξιοποιηση των αξιοθαυμαστων ικανοτητων επιβιωσης και δημιουργικοτητας που συχνα αυτη η συγκεκριμενη εκδοχη ανθρωποειδους (οι βλακες πανω-κατω) επιδεικνυει. (Ειπα "δημιουργικοτητα"; δεν χωραει αμφιβολια οτι πρεπει να επανεξετασω τη σχεση μου με τις Εννοιες. Μια καλη ιδεα θα ηταν να μετριασω με καποιο τροπο την ενστικτωδη ετυμολογικη αυθαιρεσια και να αφησω στην αξιολυπητη ταξη των εξυπνων συλλεκτων την πρωτοβουλια να εξερευνησει τις αδιεξοδες φωλιες των λεξεων). Αυτοι (οι εξυπνοι) τα ξερουν σχεδον ολα. Γι' αυτο ειναι εξυπνοι. Το βαρετο με αυτους ειναι οτι και χτες τα ηξεραν ολα και αυριο θα αποδειχτει οτι τα ξερουν ολα. Εντελει, δεν εχεις να περιμενεις πολλα απο δαυτους. Η ευφυια τους, τους καθιστα προβλεψιμους και μαλιστα τοσο ανιαρα προβλεψιμους που ξεπερνανε σε αυτον τον τομεα (οπως και σε πολλους αλλους τομεις) τους βλακες. Διολου τιμητικο εκ πρωτης και εντελως ξεφτιλα εκ δευτερας οψεως. Οι βλακες απο την αλλη μερια επιδεικνυουν μια συναρπαστικη βιοποικιλοτητα που κραταει αμειωτο το ενδιαφερον και το κεφι οσων εκ των παρατηρητων ειναι αρκετα ευφυεις να τους παρακολουθουν κρατωντας τις απαραιτητες αποστασεις ασφάλειας. Οι υπολοιποι παρατηρητες εχουν συνηθως φρικτο και αποτροπαιο τελος, καθως δεν υπαρχει τιποτα πιο επικινδυνο και κτηνωδες απο εναν ενοχλημενο βλακα. Αν μαλιστα αρκετοι ενοχλημενοι βλακες καταφερουν και συσπειρωθουν και συγκροτησουν ομαδα, κατι που περιεργως επιτυγχανουν με χαρακτηριστικη ευκολια επιδεικνυοντας μια δυσερμηνευτη αγελαια αλληλεγυη, τοτε τα πραγματα ειναι απολυτως επικινδυνα για τους παροικουντες και για τους περαστικους. Συνηθως οι λαθραναγνωστες των Γραφων συγκαταλεγονται μεταξυ των διασωθεντων γιατι η λαθραναγνωση εκγυμναζει τις υπερευαισθητες κεραιες εγρηγορσης που διαθετουν, κατι που τους επιτρεπει να το βαλουν στα ποδια εγκαιρως και να χαθουν απο τους πρωτους, πισω απο τον ασαφη, αναμεσα στους οχλικους καπνους, οριζοντα της Θειας Αποκαλυψης της οργισμενης Μωριας. Ολα αυτα τωρα, που ακουγονται σαν ελλασων δευτερογενης "θορυβος", ειναι στην πραγματικοτητα ελλάσων δευτερογενης "θορυβος" που ωστοσο χαλαει λιγο το κεφι των υπευθυνων παραγωγης και των μανατζερς και τους αναγκαζει να επιδειξουν οικολογικη ευαισθησια. Μ' αυτον τον τροπο το Συστημα ισορροπει. Η αξια του ερωτηματος "για πόσο;" θα εκτιμηθει, οταν επινοησουμε μια υποφερτη απαντηση. Μεχρι τοτε, βουτυρωστε και φατε ολο το Ψωμι σας και κυνικοποιηθειτε χωρις τυψεις.
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό aspic » Δευτ Νοέμ 06, 2006 1:46 pm

Στο άκουσμα περί της ύπαρξης,λαθραναγνώστη λαθρακουστή λαθρεπιβάτη,στην αρχή νοιώσαμε δέος και θαυμασμό για τον ήρωα που είχαμε ανάμεσά μας,αλλα και ασφαλεια αφού άν ξέσπαγε καμμιά αναταραχή αυτόν θα φόρτωναν στο ξύλο.
Μετά είπαμε να ψαχτούμε και εμείς για πάν ενδεχόμενο,και όταν διαπιστώσαμε πώς ούτε εμείς είχαμε εισιτήρια μας έλουσε κρύος ιδρώτας.
Να το πούμε στον ελεγκτή η να λουφάξουμε στην γωνία και να κάνουμε τους αδιάφορους;

Εν τω μεταξύ το τραίνο ταξίδευε αρκετή ώρα και κανείς δέν είχε έλθει ακόμη να μας τσεκάρει.Δυό τρείς επιβάτες όμως που ρωτήσαμε όταν μπήκαν στον επόμενο σταθμό,μας ενημέρωσαν πώς αυτό είναι το βαγόνι για τους άπορους και τους σακάτηδες και το ταξίδι είναι δωρεάν.
Μα καλά εμείς από ποιο σταθμό μπήκαμε που δέν το πήραμε χαμπάρι;
Και τι σόι τζάμπα μάγκας είναι ο άλλος που το έπαιζε λαθρεπιβάτης σε ένα βαγόνι που είχε δωρεάν είσοδο;

Λίγη ώρα αργότερα μιά νοσοκόμα του ερυθρού σταυρού πρόσφερε στον καθένα μας ένα πιατάκι με ένα μήλο που ήταν κομμένο στα δυό.
Αυτό θα το πληρώσουμε ρωτήσαμε;
Μας απάντησε πώς είναι ανθρωπιστική προσφορά του οσέ....άσε και άλλο άν σου βρίσκεται, της είπαμε εμείς.

Φάγαμε το μήλο που ήταν κομμένο στα δυό με μεγάλη όρεξη και φτύσαμε τα κουκούτσια στο πάτωμα.
Μετά από λίγο το τραίνο φρέναρε απότομα,και ο μηχανοδηγός με τον ελεγκτή και δυό χωροφυλάκους μπήκαν φουριόζοι στο βαγόνι:ʼν δέν πληρώσετε το εισιτήριο και πρόστιμο επί χίλια που του αναλογεί για την απάτη, θα σας πετάξουμε έξω από το τραίνο.
Μα...μα...είναι δωρεάν το εισιτήριο μας είπατε,ψελίσσαμε εμείς.
Απάντησαν πώς δωρεάν είναι το εισιτήριο όταν.....και μας έδειξαν ένα ταμπελάκι στην πλάτη κάθε καθίσματος που έγραφε με μικρά γράμματα: Δωρεάν βαγόνι για απόρους εκτός άν φτύσουν τα κουκούτσια κάτω,οποτε γίνεται βαγόνι για γαιδάρους και οι επιβάτες υποχρεούνται να πληρώσουν το εισιτήριο επί χίλια.
Μα αυτά είναι ψιλά γράμματα τους είπαμε εμείς.
Δέν είναι που είναι ψιλά τα γράμματα,είναι που είστε εσεις χοντροί μαλάκες,μας απάντησαν αυτοί.

Ανήσυχοι αρχίσαμε να ψάχνουμε στις τσέπες μας να δούμε τι έχουμε να πληρώσουμε,όταν μάς διέκοψε η δυνατή φωνή της νοσοκόμας και ο κρότος από τις παλάμες της που χτύπαγε.
Τρελλάρες πέρασε η ώρα.Τα χάπια σας και μετά όλοι στα κρεββάτια σας για ύπνο.Μπρός μπρός,αρκετά παίξατε το τραίνο για σημερα.Αύριο θα παιξετε το αεροπλανο.
Τώρα εξηγούνται όλα, σκεφτήκαμε και σηκωθήκαμε ικανοποιημένοι να πάμε στα δωμάτιά μας να κοιμηθουμε.Παρότι τρελλάρες είμασταν ευχαριστημένοι γιατί έτσι δέν θα χρειάζονταν να πληρώσουμε τίποτα.Διότι η τρέλλα είναι πρόβλημα όταν πληρώνεις για αυτήν ή όταν δέν περνάς καλά.
Οι άλλοι πήγαν στα δωμάτιά τους θυμωμένοι αφού δέν θα πληρώνονταν,το ίδιο θυμωμένος ήταν και ο λαθρεπιβάτης που του φόρτωσε η νοσοκόμα όλη τη δουλειά και τον έβαλε να σφουγγαρίσει το πάτωμα από τα κουκούτσια.
Μόνο προτού μπούμε στα δωμάτιά μας,γυρίσαμε στη νοσοκόμα και της είπαμε άν γίνεται να μήν μας δώσει και αύριο το βράδυ φρουτα και μήλα κομμένα στα δυό.
Μας εξαντλεί το παιχνίδι και μας πέφτει το ζάχαρο.
ʼς μάς δώσει ένα γλυκό καλύτερα αύριο.
ʼς μας δώσει....

...μιά κρέμ καραμελέ.

( και για τον ανανεωμένο ....μύθο του πράγματος,καλό είναι έστω και σάν περίληψη στο τέλος να διατυπώνει κάποιος πιο απλά τα αιτήματά του,να γίνεται πιο κατανοητός στο κοινό,για να ξέρει αυτό (το κοινό) άν πρέπει να τον γλύψει ή να τον βρίσει).
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Νοέμ 06, 2006 2:56 pm

ασπίκ, είσαι θεός τελικά.
θεόν αγρότη δεν είχα ματαδεί.
ούτε τώρα βέβαια τον έχω δει ποτέ, αλλά αρχίζω να πιστεύω στο μεγαλείο του.
έρρωσθο.
(έτσι μου το λέγανε και μένα)
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Δευτ Νοέμ 06, 2006 8:56 pm

Είμαι θεόοοοοος,ήλιος καλοκαιρινόοοοοοος...(χωρίς υπερβολή,αυτό το τραγούδι πρέπει να γράφτηκε για μένα)....πώς πάει μετάαααα,το χω ξεχάσει εντελώωωωως.

Αφού το ξέρετε τόσο καιρό τι ψωνάρα είμαι,γιατί συνεχίζετε να με δουλεύτε;
Διότι δέν είναι ότι εσύ έψιλον απο καλοσύνη ή απο διάθεση ειρωνίας τα λές αυτά,είναι ότι εγώ τα πιστεύω και κάθομαι στον καθρέφτη φτύνοντας τον εαυτό μου μήν τον ματιάσω.
Δέν πειράζει θα μου πείς.Καλύτερα να φτύνεις τον εαυτό σου από καμάρι όταν στην υπερβολή πρός τα πάνω σε λέμε θεό,παρά να τον φτύνεις από σιχαμάρα όταν επίσης στην υπερβολή πρός τα κάτω σε λέμε καραγκιόζη.
Όντως άμα το θέτεις έτσι έχεις δίκιο έψιλον,αλλά γιατί εγώ έχω την αίσθηση ότι και θεό όταν με λέτε,εγώ πάλι καραγκιόζης μοιάζω;
Είμαι θεόοοοοος,ήλιος καλοκαιρινόοοοοοος....

Πάντως έψιλον ο θεός θα μας εμφανιστεί όταν εμείς τον ζητήσουμε πραγματικά,όπως λένε και οι γραφές, και όχι όταν τον ερρώμεθα.
ʼν και νομίζω ότι και αυτό είναι απόλυτα δικαιολογημένο,άν λάβουμε υποψην και την φράση που είδα στο λεξικό και παραθέτω,μερικές γραμμές πιο πάνω από κεί που πήγα να δώ τι σημαίνει το ερρωσθο:
errare humanum est .
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Νοέμ 06, 2006 9:53 pm

:oops:

fanερώθηκα ότι είμαι ερωτευμένη μαζί σου, και ήθελα να το βαστήξω κρυφό...
ένα αρχαίο 'να είσαι καλά' ήθελα να πω, και το έγραψα έτσι ολίγον κάπως...
σόρρυ
πάντως γράφεις ωραία άτιμε τύπε! καλλιεργείς τη γραφή ως γεωργός άριστος. ένα άλλο αρχαίο που μου έρχεται στο νου είναι 'αμύνεσθαι περί πάτρης', και ένα άλλο με τον έρωτα 'έρως ανίκαται μάχαν κι αφήνει αδειανή την στομάχαν και κάνει τον άνθρωπον χάχαν'.
αυτά.
πάω τώρα να γράψω ένα βιβλίο και μισό και τρία τέταρτα κεφαλοτύρι.
θέλω να τηλεφωνήσω και στο κοπάδι. τον σκέπτομαι.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kanenas » Τρί Νοέμ 07, 2006 8:15 pm

γειά σου έψιλον
έγινε διακοπή ρεύματος και τώρα γράφω σε ίντερνετ καφέ που βάζει απαίσια τραγούδια. χάλασε το μόντεμ πάει να πει.
δε γαμείς ψηλά καπέλα ρε πως σε λένε οτιμπάλειε;
αγαπημένη μου τρου δεν ξέρω τι βρήκα και βαρέθηκα...
κρίμα και είχα μια χούφτα χρυσάφι να φέρω. ποιός ξέρει τι θα γίνει ποιός ξέρει τι θα γίνει θα σαπίσει σε ανήλιαγα υπόγεια σαν εκείνον το στίχο
απ'τα κόπρανα βγαλμένη
των ελλήνων τα ιερά
βαρέθηκα και φεύγω ακόμα μια φορά.
είμαι σε ένα ίντερνετ καφέ που βάζει απαίσια τραγούδια δεκαετίας και βγάλε.
τώρα διαφημίσεις. ξέρω και ένα ανέκδοτο
λέει ο μαθητευόμενος πως θέλει να φτάσει το δάσκαλό του. Του λέει ο δάσκαλος
- με ένα κόλπο θα τελειοποιηθείς
- για πες
- στήσου με τα χέρια στον τοίχο
- στήθηκα
- τι νιώθεις;
- το δάχτυλό σου
- τώρα;
- το μεγάλο σου δάχτυλο
- ποιό δάχτυλο; κοίτα τα χέρια μου.......

Είπα να πω ένα γειά έξω βρέχει σκύλους
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Νοέμ 08, 2006 8:17 am

kanenas έγραψε:γειά σου έψιλον
έγινε διακοπή ρεύματος και τώρα γράφω σε ίντερνετ καφέ που βάζει απαίσια τραγούδια. χάλασε το μόντεμ πάει να πει.
δε γαμείς ψηλά καπέλα ρε πως σε λένε οτιμπάλειε;
αγαπημένη μου τρου δεν ξέρω τι βρήκα και βαρέθηκα...

:lol: παλιά η διακοπή ρεύματος οδηγούσε σε μπέιμπυ μπουμ.
τώρα οδηγεί σε ίντερνετ καφέ...
με διάφορα άλλα (παρα) τράγουδα και ασάφειες! :lol:
ο τέμπορα ό μπόρες
και τέμπερα και τη σκύλα μου τη λένε αμίνα κι ο αγαπημένος μου ζωγράφος είναι ο βελάσκουεθ επειδή έχει ωραίο όνομα σα να βελάζει!
κοπάδι πού είσαι;
γειά σου αγαπημένε μου κανένα!
υπογραφή:
κύκλωπας.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες