ανθρώπινες σχέσεις

Πως ήταν η ζωή σου ένα χρόνο πριν;

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

Δημοσίευσηαπό than sigma » Πέμ Νοέμ 30, 2006 2:54 pm

Μου την έκανε ένας φίλος την ερώτηση και μου έκανε εντύπωση..μιας και πλησιάζουμε γρήγορα γρήγορα στο τέλος ενός ακόμα χρόνου..

Συναισθηματικά:........
Οικογενειακά:.......
Οικονομικά:........
Υγεία:........
καλό ταξίδι αλέξη.
Άβαταρ μέλους
than sigma
Site Admin

Δημοσίευσηαπό atomant » Παρ Δεκ 01, 2006 2:55 pm

Αχ αυτά τα κλισέ μπρε Θαν.

Το ότι είμαστε όντα που τα καθησυχάζει η υπαγωγή του κόσμου σε μια ποσοτική τάξη, παραμένει αδιαμφισβήτητο.
Δεν γίνεται επίσης να παραγνωρίσεις το ότι είναι στη φύση του ανθρώπου να ζει με, και από, το μέτρημα.
Κάθε πέρσι και καλύτερα κ.τ.λπ

Αυτό ήταν ήδη φανερό από τη συλλεκτική περίοδο του είδους μας, πριν ακόμη ο προπάτοράς μας γίνει γεωργός.

Εκεί, μετρούσαν πέτρες και κουκουνάρια με τα δάχτυλα, ούτως ώστε, καθώς παρατήρησε ο Μπόρχες, «το άπειρο να αρχίζει από τον αντίχειρα».

Αν θέλετε τη γνώμη μου, όλα αυτά υπάγονται στο ότι ο σκοπός της μέτρησης και καταμέτρησης είναι το να περισπά τον άνθρωπο από τη σκέψη του θανάτου.

Αυτό, σήμερα, μπορεί να συγκριθεί με γενικό συναγερμό. Ή ας πούμε ότι η οικουμένη έχει παραδοθεί σ' έναν πρωτοφανή λογιστικό ίλιγγο, κυρίως στατιστικού χαρακτήρα, οπότε οι αιώνιοι οπαδοί της αποτελεσματικότητας των αριθμών παίζουν δίχως αντίπαλο.
Αναρίθμητες συσκευές μετρούν και ξαναμετρούν οτιδήποτε μπορείς να διανοηθείς, ενώ το παραλήρημα του ψηφιακού κόσμου βομβαρδίζει τα ερείπια του ψυχισμού με ριπές ποσοτικών δεδομένων. Τάσεις, αξίες, τιμές, ψήφοι, φαινόμενα, αντικείμενα, ρυθμοί, ενέργεια, άτομα, κύτταρα, χρόνος, βάθη, ύψη, θερμοκρασίες, ενδεχόμενα και νεκροί, τα πάντα έχουν μετρηθεί και ξαναμετρηθεί, μέχρις ότου να σβήσει από πάνω τους κάθε σημάδι ποιοτικής αναγνώρισης.

Να για παράδειγμα για μένα η Πρωτοχρονιά, η 1η, αυτή η περίεργη επέτειος κανενός γεγονότος, η γιορτή της αμνησίας, συμπιεσμένη ανάμεσα σε τεχνικούς απολογισμούς και επιστημονικές προβλέψεις, γίνεται ακριβώς ό,τι θα έπρεπε να είναι: η μονάδα στον πολλαπλασιασμό.

ΥΓ . Κάθε μέρα που προστίθεται στο μέτρημα μου είναι και η καλύτερη
Άβαταρ μέλους
atomant
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Δεκ 01, 2006 10:13 pm

στατιστικά:)
δηλώστε ποια δεκαετία της ζωής σας διανύετε.
ε, να, εγώ, 23 ετών βέβαια, διανύω πλέον την έκτη!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kanenas » Σάβ Δεκ 02, 2006 9:04 am

Τροφοσυλλέκτες κυνηγοί καθόλου δε ζούσαν από το μέτρημα καθώς η οικονομία τους χαρακτηρίζεται ως οικ. της επιβίωσης. Και οικ. της επιβίωσης σημαίνει να βρίσκεσαι σε τέτοια ισορροπία με τους πόρους ώστε να αποσπάς τα απαραίτητα για την καθημερινή σου επιβίωση. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.
Το μέτρημα αρχίζει με τη συσσώρευση.

Έτσι κάθε μου μέρα που προστίθεται είναι και χειρότερη.

Την καλημέρα μου
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Σάβ Δεκ 02, 2006 9:55 am

kanenas έγραψε:Τροφοσυλλέκτες κυνηγοί καθόλου δε ζούσαν από το μέτρημα καθώς η οικονομία τους χαρακτηρίζεται ως οικ. της επιβίωσης. Και οικ. της επιβίωσης σημαίνει να βρίσκεσαι σε τέτοια ισορροπία με τους πόρους ώστε να αποσπάς τα απαραίτητα για την καθημερινή σου επιβίωση. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.
Το μέτρημα αρχίζει με τη συσσώρευση.

Έτσι κάθε μου μέρα που προστίθεται είναι και χειρότερη.

Την καλημέρα μου

καλημέρα! πώς γίνεται όμως να είναι χειρότερη; με προβληματίζει το 'έτσι', που για τη δική μου φτωχή ανάγνωση σημαίνει ότι η πρόταση που το λέει είναι συμπέρασμα των παραπάνω.
θές να το εξηγήσεις;
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό kanenas » Σάβ Δεκ 02, 2006 10:42 am

Οι τροφοσυλλέκτες ζουν στο παρόν και παρόλα όσα λέει η θεωρία της εξέλιξης με πρόταγμα την πρόοδο δεν είχαν καμία ανάγκη να εξελιχτούν καθώς υπάρχει η γενική εντύπωση. Όταν εισήλθε ο λευκός άνθρωπος στις φυλές της νότιας αμερικής και τους έδωσε τσεκούρι από σίδερο, γίναν ακόμα πιο τεμπέληδες. Στα μάτια των εισβολέων. Γιατί αποσπούσαν τους ίδιους πόρους σε ακόμα λιγότερο χρόνο. Με το μαστίγιο του εξαναγκασμού δούλεψαν για αποθέματα, συσσώρευση. Εδώ δεν έχουμε καμία αλλαγή στην οικονομία (μέσα παραγωγής) που να επιδρά στην κοινωνική και πολιτική οργάνωση, αλλά το αντίθετο.

Απέκτησαν κεντρική εξουσία, άλλαξε η οικονομία.

Από την άλλη τα αποθέματα εμπειριών και αναμνήσεων σε ένα χρόνο γραμμικό, της εξέλιξης και της πρόοδου του σύγχρονου κράτους, όταν ο κυκλικός χρόνος της παράδοσης σε περιφερειακές κοινωνίες της βιομηχανικής ανάπτυξης σαν την ελληνική δεν μπορεί να απορροφηθεί, αποτιμώνται ποσοτικά. Το μόνο ξόδεμα λειτουργεί στο χώρο της κατανάλωσης και οι μέρες πίσω σου βρυκολακιάζουν.

Ακόμα μία μέρα, ακόμα ένας βρυκόλακας.
Ξυπνά για αίμα
θέλει λέξεις
έψιλον
την αγάπη μου
kanenas
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Σάβ Δεκ 02, 2006 11:15 am

σ'ευχαριστώ κανένα,
και τη δική μου.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Mythos » Κυρ Δεκ 03, 2006 11:27 am

kanenas έγραψε:Από την άλλη τα αποθέματα εμπειριών και αναμνήσεων σε ένα χρόνο γραμμικό, της εξέλιξης και της πρόοδου του σύγχρονου κράτους, όταν ο κυκλικός χρόνος της παράδοσης σε περιφερειακές κοινωνίες της βιομηχανικής ανάπτυξης σαν την ελληνική δεν μπορεί να απορροφηθεί, αποτιμώνται ποσοτικά. Το μόνο ξόδεμα λειτουργεί στο χώρο της κατανάλωσης και οι μέρες πίσω σου βρυκολακιάζουν.

..μεταποιωντας την αργοστροφη αμηχανια μου σε αναγκη, θα ισχυριστω οτι προσωπικως δυσκολευομαι να συλλαβω το νοημα που κρυβεται στην παραπανω παραγραφο (σε αντιθεση με την αγαπητη Εψιλον που μαλλον το επιασε και ως εκ τουτου ασφαλως και θα πρεπει να ευγνωμονεί την Φυση για την γενναιοδωρια της για τον ιδιο λογο που εγω την μεμφομαι για την τσιγκουνια της).
Μαλιστα η δυσκολια συλληψης του νοηματος επιβαρυνεται ακομα περισσοτερο απο το γεγονος οτι θα πρεπει να θεωρησουμε την γραμμικοτητα η την κυκλικοτητα του Χρονου ως "διδαχθεισα υλη" την οποια ο αναγνωστης μπορει με ανεση να χειριστει κ.λπ. κ.λπ.
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Κυρ Δεκ 03, 2006 4:21 pm

Mythos έγραψε:
///....θα ισχυριστω οτι προσωπικως δυσκολευομαι να συλλαβω το νοημα που κρυβεται στην παραπανω παραγραφο (σε αντιθεση με την αγαπητη Εψιλον που μαλλον το επιασε και ως εκ τουτου ασφαλως και θα πρεπει να ευγνωμονεί την Φυση για την γενναιοδωρια της για τον ιδιο λογο που εγω την μεμφομαι για την τσιγκουνια της).

///....

καλέ μου μύθε, λόγον παραμυθίας θα σου είπω:
βρε κουτέ, εγώ δεν είμαι κουτή όχι γιατί είμαι έξυπνη, αλλά γιατί αγαπάω τον κανένα που αγαπάει τα γράμματα.
έτσι, το ευχαριστώ δεν μαρτυρά ότι εγώ κατάλαβα!
άλλωστε, η διδαχθείσα και διδακτέα ύλη στο δικό μου νικ είναι η γνωστή ατάκα 'δεν κατάλαβα τίποτα'. άρα, κι εδώ, αφού δεν είπα ότι κατάλαβα, είναι προφανώς ότι δεν κατάλαβα. αλλά ο κανένας έγραψε: 'έψιλον την αγάπη μου', κι εγώ του απάντησα σ'αυτό: 'ευχαριστώ κανένα, και τη δική μου'.
η μοναδική μου εξυπνάδα έγκειται στο να σε έχω παρασύρει να πιστέψεις ότι εγώ τα είχα καταλάβει όλα! :wink:

αλλά σου ζητώ συγγνώμη, γιατί έτσι σε εξαπάτησα!
κι εσύ με βοήθησες να αναγνωρίσω δημόσια την αλήθεια

σ'ευχαριστώ μύθε.
για διάφορα.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό smarties » Κυρ Ιουν 17, 2007 3:08 pm

epsilon arxises na mou tin spas perierga
η αγάπη ίσως ξέρει πού είναι το μαγικό κλειδί.
Άβαταρ μέλους
smarties
senior member

Επόμενο

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες