ανθρώπινες σχέσεις

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

Δημοσίευσηαπό aspic » Παρ Απρ 15, 2005 12:27 pm

Όπως σας έχω πεί και παλιότερα αγαπητοί φίλοι φορουμάδες,άν απάντησουμε αμέσως στις ευχές,υπάρχει ο κίνδυνος να βγούν ακριβώς οι αντίθετες.
Για να αποφύγουμε αυτή την τραγική συνέπεια,ή πρέπει να πιούμε όλοι μαζί,ή στην εικονική περίπτωση που δέν επιτρέπεται κάτι τέτοιο όπως τώρα,θα πρέπει να αφήσουμε εξήντα ολόκληρες ώρες να περάσουν και μετά να ευχαριστήσουμε τους καλεσμένους μας.
Εξήντα ώρες,όσοι οι μαθητές του χριστού σε πενταπλό αντίτυπο που συμβολίζει τις πέντε ηπείρους του κοσμου,όσο οι εβδομάδες του χρόνου σύν οκτώ ακόμη που καταμετρώνται σάν το δώρο των χριστουγέννων και του πάσχα που πληρώνονται οι υπάλληλοι (μήν ξεχνάμε τον εργαζόμενο),όσο πέντε πλήρη φάσκελα,σύν ένα που σας δίνω τώρα, έξη.
Ναι.
Τώρα λοιπόν που περάσαμε το κρίσιμο εξηντάωρο,μπορώ με όλη μου την καρδιά επιτέλους,να σας ευχαριστήσω θερμά για τις ωραίες ευχές σας και την καλοσύνη και ευγένεια που δείξατε και θυμηθήκατε τα γεννέθλειά μου.
Έκλεισα τα σαρανταδύο καλά μου παιδιά και με έχει πιάσει μαύρη κατάθλιψη.
Είμαι μεσήλικας πιά και τραβάω την κατηφόρα.Η ζωή βε΄βαια δίπλα μου τραβάει την ανηφόρα όπως λέει και το τραγούδι,αλλά έτσι όπως γερνάμε,τώρα που τα τίναξε τα πέταλα και ο μεγάλος ο σέρ μπιθί,ποιός την γαμεί την ζωή,ποιός τα γαμεί και τα τ ραγούδια.

Μά πότε στο διάολο πρόλαβα και γέρασα;
Τι έγινε ρε παιδιά;
Εγώ μόλις γύρισα από το μπιλιαρδάδικο που πήγα εχθές,κάνοντας κοπάνα από το σχολείο.
Κουράστηκα πέντε ώρες σερί τα κορδόνια (οκτώμιση λεπτά το κορδονι φίλκγουντ.Είχα ρέντα βέβαια δέν λέω) και είπα να ξαπλώσω να κοιμηθώ λίγο να είμαι ξεκούραστος το βράδυ για την ντίσκο.
Αυτό ήτανε.
Ξύπνησα και από δεκαεπτά,είχα γίνει σαρανταδύο.
Πώς έγινε αυτό!!!
Δέν τολμάει να κοιμηθεί κάποιος και του φορτώνουμε στον ύπνο του,εικοσιπέντε χρόνια;
Τι τα πέρασες τα χρόνια ρε θεόπουστα και τα φορτώνεις έτσι στον κοσμάκη;
Για αυτό σας λέω.Μήν κοιμάστε καθόλου,γιατί ο χρόνος παραμονεύει να μας γεράσει.
Έτσι λοιπόν,τώρα στα σαρανταδύο δέν μπορώ να πάρω τα πόδια μου.
Τι ντίσκο και μπιλιάρδο μου λέτε,μόνο που τα σκέφτομαι εξαντλούμαι.
Ποιός....εγώ,που διαρκώς σε κίνηση ήμουν.
Έτρεχα συνεχώς.Στην αρχή με τα πόδια κατοστάρια για να ζεσταθώ,μετά έπαιρνα το πατίνι του ποκοπίκο,μετά το ποδήλατο του δημητράκη,μετά το τρακτέρ του μπαρμπά τάσο,κατόπιν έκλεβα το αυτοκίνητο το κορτίνα του πατέρα,μετά το ενεσού του θείου,μετά τη φοράδα του άλλου θείου που την πηδούσε ο ταβερνιάρης από ότι λέγανε και είχε ανάψει το ζώο και μετά πάλι από την αρχή.
Τώρα και στον ημιθανή γάιδαρο της δίκωπης να με βάλετε θα ζαλιστώ και θα κατέβω.
Τι μου συνέβη ρε παιδιά τελικά;
Ποιός είμαι εγώ,ποιός ήταν αυτός που έτρεχε,ποιοί είστε εσείς,ποιός είναι ο κόσμος όλος;
Τέλος πάντων κουράστηκα να τα σκέφτομαι.
Τέλος αναπόλησης.
Επιστροφή στο σήμερα.
Το λοιπόν καλά μου παιδιά,περιμένω το γάιδαρο της δίκωπης με τα δώρα και επειδή είναι εξαντλημένος όπως βλέπουμε θα περιμένω για πολύ ακόμη.
Μόλις έλθει όμως,θα σας σφυρίξω να έλθετε και εσείς να τα μοιραστούμε και είμαι σίγουρος πώς θα υπάρχει κάποιο δώρο χρήσιμο και ωραίο για όλους σας (για εσάς του τέσσερεις που μου ευχηθήκατε λέω.Για τους άλλους θα υπάρχει κοπριά γαιδουρινή).
Μέχρι τότε,καλά να μαστε και του χρόνου να γλεντήσουμε έτσι πάλι ωραία,με βότκες και σαμπάνιες.

ΥΓ Καλά, από ότι δείχνει το παρόν τόπικ,από την γιορτή μου το δύοχιλιάδες τέσσερα,μέχρι τα γεννέθλιά μου το δύοχιλιάδες πέντε,μεσολαβούν ακόμη μιά ονομαστική γιορτή και μιά γενέθλεια,χωρίς να μου ευχηθείτε.
Που στο διάολο είσασταν;
Μετανάστες είχατε πάει στο εξωτερικό; ή σας χώσαν στην ψειρού για χρέη;
Για προσέξτε το αυτό και να είστε συνεπείς άλλη φορά.

ΥΓ 2 Σκιάχτρο,από σένα το μόνο καλό λόγο που ακούω,είναι δύο φορές το χρόνο όταν γιορτάζω.
Έχει γίνει πολύ προβλέψιμο πιά.
Γιατί δέν το αλλάζεις,να σπάσεις και τους κύκλους που λές και να μου λές καλά λόγια όλο τον χρόνο και μόνο στην γιορτή μου να με βρίζεις;
Θα είναι πιο υγιεινό έτσι και για τα νίκ μας και για τα πρόσωπα πίσω από αυτά.

Τώρα άμα την πε΄σω για ύπνο που νυστάζω,λέτε να μου την ξαναφέρει ο θεόπουστας και να ξυπνήσω εξηντά εφτά;
Αυτό δέν είναι ζωή.Αυτό είναι θρίλλερ.
Μπά δέν ξανακοιμάμαι.
Διπλούς καφέδες και μανταλάκια στα μάτια θα ΄βαλω.
Δέν την ξαναπατάω.

Βέβαια υπαρχει και η περίπτωση,αντί να μου προστεθούν εικοσιπέντε χρόνια όταν κοιμηθώ να μου αφαιρεθούν και να ξυπνήσω και πάλι δεκαεπτά.
Παίζει και αυτό.Γιατί όχι;

Τι να κάνω;
Να κάτσω όπως είμαι στα σαρανταδύο,ή να το ρισκάρω και να κοιμηθώ;
Μπά,θα το ρισκάρω.
Μόνο άν παίρνεις ρίσκο,έχει αξία και γίνεται όμορφη και περιπετειώδης η ζωή.
ʼς κοιμηθώ λοιπόν,μιάς και είμαι και της περιπέτειας.
Και εξάλλου, η μοναδική μου αλήθεια είναι ότι λέω πάντα ψέμματα.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Χρόνια πολλά βρε!...

Δημοσίευσηαπό dounai » Παρ Απρ 15, 2005 1:45 pm

Εσύ κι εγώ σαράνταδυο
και μόνοι μας.
Κι ένας ήλιος πλατύς γιαλός
κι οι πόνοι μας.
Καθρέφτης, αχός και
πέτρα κι ασκός
κι οι δρόμοι μας.

Μα εσύ κι εγώ
σαράνταδυο και πάντα μόνοι μας.
Γκρίζα ματιά και ξέφωτο.
Ξέφτι - θηλύκι στη ζώνη μας.

Sale
Κόψε αριστερά και μετά όλο ευθεία
Άβαταρ μέλους
dounai
full member

Δημοσίευσηαπό aspic » Παρ Απρ 15, 2005 4:04 pm

Ευχαριστώ πολύ αργοπορημένη δούναι για τις ευχές σου και το ποίημα που μου χάρισες και σου αντεύχομαι και εγώ με την σειρά μου χρόνια πολλά και καλά,μιάς και είσαι και εσυ ένα κουτοκρίαρο και κάπου εδώ στον απρίλη γιορτάζεις.
Να είσαι έτοιμη,μόλις φθάσει ο γάιδαρος να πάρεις και εσύ το δωράκι σου.

Και για όσους δέν μου ευχήθηκαν ακόμη,τους ενημερώνω πώς θα δέχομαι ευχές καθόλην την διάρκεια του απρίλη και άν δέν φθάσει και αυτός ενδέχεται να το παρατείνω και για τις πρώτες εβδομάδες του μαίου.
Μήν σπρώχνεστε λοιπόν,όλοι θα προλάβετε να μου ευχηθείτε.
Η σαμπάνια της διανάθενας που θα περιλούσουμε, σας περιμένει.
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό dikoph » Δευτ Απρ 18, 2005 11:04 am

Φοβού τους γαϊδάρους και δώρα φέροντας.

(Τώρα που άνοιξες και μοίρασες τα δώρα και τα κορδελοπεριτυλίγματα μεταχρονογενεθλιασμένε, στείλε τον γάιδαρο πίσω. Δεν είπαμε να τον κρατήσεις κι αυτόν φαταουλιάρη. Δηλαδή, αν στα έστελνα με κούριερ, θα κρατούσες κι αυτόν και το παπάκι του;)
dikoph
super member

Δημοσίευσηαπό aspic » Τρί Απρ 19, 2005 9:50 pm

dikoph έγραψε:Φοβού τους γαϊδάρους και δώρα φέροντας.

(Τώρα που άνοιξες και μοίρασες τα δώρα και τα κορδελοπεριτυλίγματα μεταχρονογενεθλιασμένε, στείλε τον γάιδαρο πίσω. Δεν είπαμε να τον κρατήσεις κι αυτόν φαταουλιάρη. Δηλαδή, αν στα έστελνα με κούριερ, θα κρατούσες κι αυτόν και το παπάκι του;)

Ορίστε θα βρώ και τον μπελά μου τώρα.
Όχι μόνο δέν πηρα ούτε ένα δώρο ακόμη,αλλά χρωστάω και από πάνω.

Το λοιπόν,το γαιδούρι σου δίκωπη,ακόμη το περιμένω.
Κάθε τόσο,ανεβαίνω στην ταράτσα και κοιτάω πέρα μακριά πρός την χώρα,αλλά τίποτα.
Βλέπω φορτηγά και φορτηγάκια να στρίβουν από την ταχεία για τον επαρχιακό δρόμο.Βλέπω κλούβες και ψυγεία,τριαξονικά και λεωφορεία,κούρσες μεγάλες και κούρσες μικρές,μοτοσυκλέτες μεγάλες και μοτοσυκλέτες μικρές,αλλά γαιδούρι δέν βλέπω πουθενά να ρχεται.Ούτε μεγάλο ούτε μικρό.

Πάω στο κτέλ και ρωτάω τον οδηγό του λεωφορείου,μήπως είδε στο δρόμο καθώς ερχότανε κανένα γαιδούρι φορτωμένο με δώρα.Μετά ρωτάω και τον εισπράκτορα και μετά πιάνω έναν έναν τους επιβάτες.Κανείς τους όμως δέν είδε και δέν ξέρει τίποτα.

Δέν το βάζω κάτω.Θα το έστειλε το γαιδούρι για πιο γρήγορα η δίκωπη απο την αττική οδό,σκέπτομαι και παίρνω τον δρόμο πρός την έξοδο του χωριού για να την στήσω στο φανάρι,περιμένοντας να ανάψει κόκκινο.Κατόπιν ρωτάω έναν έναν τους σταματημένους οδηγούς,άν είδαν κανένα γαιδούρι φορτωμένο δώρα.
Κουνάνε το κεφάλι τους αρνητικά,ψιλοαπορημένοι,ψιλοέκπληκτοι για την ερώτηση που τους έκανα και μετά με κοιτάνε απο την κορφή μέχρι τα νύχια,σάν να μου λένε : <λίγο θέλει το μυαλό του ανθρώπου....>
Έχω καταντήσει γραφικός πιά με τον γαιδάρο σου.

Τέλος πάντων,το γαιδούρι σου δέν υπάρχει πουθενά.
Υποψιάζομαι,μπάς και το ξεπάστρεψε ο μαστροθανάσης εδώ στο μίσσος όπως και τόσα άλλα τόπικ και δέν ξεμπάρκαρε ποτέ από τις αποθήκες.
Μπορεί επίσης κανένας φορουμάς που διάβασε για τα δώρα που κουβαλούσε,να του έστεισε ενέδρα για να τα κλέψει.
Μπορεί και να χασε το δρόμο και να τριγυρνάει πεινασμένο και διψασμένο στα βουνά και στα λαγκάδια.
Μπορεί και να το χτύπησε το τράμ σε καμμιά διασταύρωση.
Μπορεί να το απείγαγε καμμιά συμμορία τσιγγάνων.
Να το έμπλεξε στα ναρκωτικά η ρώσικη μαφία και να κουβαλάει τώρα φούντα μυρωδάτη.
Μπορεί και λαθραία τσιγάρα.
Εμπάσει περιπτώσει,τόσα μπορούν να συμβούν σήμερα σε ένα αθώο γαιδούρι.Είναι πονηροί οι καιροί.Αλλά και εσύ ρε κατακαημένη,γιατί δέν φόρτωνες τα δώρα να μου τα στείλεις,σε ένα ωραίο μερσεντές βίτο που είναι και αξιόπιστο;
ʼν δέν έλθει μέχρι αύριο πάντως,θα επανδρώσω με χωριανούς την σκουπιδιάρα του δήμου που έχει διπλό διαφορικό και θα βγούμε στα βουνά να το ψάξουμε.
ʼντε,ένα δώρο μου κάνανε και μένα και για να το πα΄ρω,πρέπει να φέρωτον κόσμο ανάποδα....
ʼ...

Δίφραγκο του έδωσες για την αττική οδό ή θα έχει κολλήσει στα διόδια;
Πάντωςδίκωπη χάλασες και εσύ.
Όλο προσβολές και κακίες είσαι.
Υποψιάζομαι κιόλας μήπως τα κουτιά είναι άδεια για να μου κάνεις πλάκα και να γελάς μετά μαζί μου.
Ή μήπως το έκανες για να εκφράσεις και το γενικότερο κλίμα που επικρατεί στην φορουμοχώρα μας,του ανούσιου,άνευ περιεχομένου;
Τέλος πάντων,ότι και να έκανες,για όποιο λόγο και να το κανες,τι φταίει τελικά το ζωντανό να ταλαιπωριέται.
Για αυτό κάνε και εσύ τα κουμάντα σου από τη μεριά σου να βρεθεί.
Δέν είναι καιροί τώρα για να χάνονται γαιδούρια.
Μπρός,βγές στους δρόμους και ψάξε.....
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Απρ 20, 2005 8:30 am

ποιος ειν' αυτός ο τυχερός
στο λαύριο γίνεται χορός

ποιο γαϊδουρι δε με κάλεσε στο χορό που γίνεται στο λαύριο;
για τηιμωρία του θα του ευχηθώ
μακροζωία και τύχη
όχι μόνο στα προπά του μα στα στοιχήματα που έχει βάλει μέσα του. παλιοασπίκ, δεν κατάλαβα καλά, αλλά παρ' την αγάπη μου και φάτην, διότι υπάρχει. να είσαι καλά!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Εφχές κε δόρα στον αιορτάζωντα

Δημοσίευσηαπό kopadi » Τετ Απρ 20, 2005 8:40 am

Αγαπιτέ εορτάζον . από βάθους καρδείας σου έφχομε χρόνια πολά κε καλά καταρχίν . Κατά δέφτερον τόρα που το ξανασκέφτωμαι ίσε σίγουρος πος θέλις να ζύσης πολά χρόνια με τέτιο χάλη που επηκρατή στον πλανήτοι ? Τέλος πάντον εγό το έφχομε δηότη πιστέβο πος πρέπη να παλέβη κανίς στοι ζοοί . Θα σου έστελνα δόρο ένα από αφτά τα βήτο που προανέφερες αλά τυγχάνι να ίνε λήγο πιεσμένα τα υκονομικά μου αφτί την περίοδω οπότε θα αρκεστό στο να σου στίλο ένα αντίτυπο της αφτοβιογραφείας μου , που κοικλοφόρησε πρόσφατα .Να γλεντάς ρέ !
aimenartakarabaz
kopadi
super member

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Απρ 20, 2005 2:34 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας,αλλά κάτι ύποπτο συμβαίνει με εσάς τους δύο,έψιλον και κωπάδει.Κάτι πάτε να κρύψετε.Δέν με γελάτε εμένα.
Κάποια πουστιά έχετε κάνει εσείς με το γαιδούρι και πάτε τώρα να θολώσετε τα νερά.
Τέλος πάντων,άς δούμε τι θα πεί και η δίκωπη και το ξαναεξετάζουμε το θέμα.
Να μήν απομακρυνθείτε όμως,μήπως χρειαστεί να περάσετε για καμμιά ψιλοανακρισούλα.

Που είναι το γαιδούρι ρε παιδιά;
Ώστε.
aspic
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Τετ Απρ 20, 2005 2:51 pm

σήμερα το κουβέντιαζα με τον ψυχαναλυτή μου!
είναι αδύνατον να δεις το είδωλό σου, ούτε και στον καθρέφτη. γι'\ αυτό ασπίκ μην ανησυχείς που δεν τον βλέπεις τον γάιδαρο, φυσικό είναι....
:wink:
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό aspic » Τετ Απρ 20, 2005 3:18 pm

Καλά ρε έψιλον και εσύ πας και πληρώνεις΄ενα σωρό λεφτά στον ψυχαναλυτή,για να δείς το είδωλό σου σε αυτόν και να καταλάβεις πώς είσαι γαιδούρα;
Δέν λέει.
Τζάμπα τα λεφτά.
Στο κάνουμε εμείς εδώ μέσα αυτό και σου έρχεται και δωρεάν.

Και εξάλλου, ούτε και στον ψυχαναλυτή μπορούμε να δούμε το σωστό είδωλό μας,το οποιοδήποτε σωστό είδωλό μας,αφού άν συνέβαινε κάτι τέτοιο,ο ίδιος ο ψυχαναλυτής πρώτος και καλύτερος θα έπρεπε να έβλεπε το είδωλό του στον ασθενή του και να καταλάβαινε πώς είναι απατεώνας (ο ψυχαναλυτής).
Διότι ευτυχώς ή δυστυχώς,βλέπουμε σάν είδωλό μας,αυτό που είναι ο άλλος και όχι αυτό που είμαστε εμείς.
Έτσι άν καθρεφτιστούμε σε έναν καλό άνθρωπο θα δούμε και εμείς τον εαυτό μας,τέτοιο καλό άνθρωπο και άν καθρεφτιστούμε σε ένα κακό,τέτοιος κακός θα γίνουμε και εμείς.
Πρόσεχε λοιπόν που καθεφτίζεσαι έψιλον.
Ώστε.
aspic
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες