ανθρώπινες σχέσεις

δεεοντολογία, γαϊδαρέ μου κουτε ντέ!

έρωτας,φιλία,αγάπη...όλα ζουν εδώ

δεεοντολογία, γαϊδαρέ μου κουτε ντέ!

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Απρ 19, 2004 7:35 am

πάω στο ταμείο ανεργίας.
με τα χαρτιά μου, γιατί με απέλυσαν, μετά από ορισμένου χρόνου σύμβαση. η υπάλληλος τελειώνει με την άνεσή της το τηλεφώνημά της, και μετά έρχεται με το πάσο της στο γκισέ που περιμένω και αρχίζει να μου μιλάει στον ενικό.
"σας μίλησα στον ενικό; τη ρωτάω. σας φώναξα; είμαι εδώ γιατί είμαι άνεργη και δουλεύετε για χάρη μου. δεν πρέπει να με σεβαστείτε;

πάω στο νοσοκομείο γιατί είμαι ερωτευμένη και με πονάει το δοντάκι μου. α, μόλις είσαι άρρωστος, σου μιλάνε στον ενικό, και σε κοιτάνε με μισό μάτι αν μιλήσεις κι εσύ στον ενικό.
γιατί; γίνεσαι ξαφνικά μισή μερίδα;

η θειά μου είναι 80 χρόνων, ζει μόνη της σ' ένα διαμέρισμα από όπου δεν μπορεί να βγει γιατί τα πόδια της δεν λειτουργούν, έχει ζάχαρο και δε βλέπει, και μια δόση βλακεία της ηλικίας της. έχει όμως και μια γλυκύτητα και χαρά, που δεν τη φαντάζεστε εύκολα. ας είναι όσο καλύτερα γίνεται.
είναι χριστιανή, και παρακαλεί τον ιερέα της γειτονιάς της να έρχεται σπίτι να την κοινωνάει, αφού δεν μπορεί να βγει έξω.
προχτές την πήρα τηλέφωνο να της ευχηθώ για το πάσχα. μου λεει: σε παρακαλώ, επειδή δε βλέπω, ειδοποίησέ με 2 μέρες πριν της αναλήψεως! τώρα δεν είναι; γιατί πήρα τηλέφωνο τον ιερέα να έρθει να με κοινωνήσει, και μου είπε να μην ανησυχώ, θα έρθει ΄της αναλήψεως.
εγώ έμεινα κόκκαλο...
ο τύπος που έχει μισθό ως υπάλληλος, δεν έχει καιρό να πάει στη γριούλα;
πού εξαντλείται το ωράριό του;

σας παρακαλώ να γράψετε κι εσείς βλακείες εδώ μέσα, γιατί τα θέματα δεοντολογίας είναι θέματα στοιχειώδους βλακείας
(έτσι μάλλον εγώ μόνο θα γράφω μου φαίνεται :oops: )
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Απρ 19, 2004 7:41 am

:wink:
μεγειά το καινούριο τόπικ! μα ποιος το'βαλε! τέλειο είναι!

η φιλη μου πάει τη συγγενή της στο νοσοκομείο. και ξαφνικά βρίσκεται μέσα σ' ένα ταξί να κουβαλάει από το ένα νοσοκομείο στο άλλο μια σακούλα ΑΊΜΑ!!!! ναι, σύμφωνοι, δεν ήταν βαριά, μη φωνάζεις κι εσύ καημένη! άλλωστε στο είπαν στο νοσοκομείο:
για δικό σου άνθρωπο δεν το θες το αίμα; ε, κουβάλα το...

αν έχουμε κανα γιατρό εδώ, ή κανένα φοιτητή ιατρικής, ...

πάντως στο εξωτερικό ούτε φάκελλο ασθενούς δεν επιτρέπεται να πάρεις για να κυκλοφορήσεις. όχι μια σακούλα αίμα που πάει με ταξί βόλτα...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό amadryas » Δευτ Απρ 19, 2004 10:31 am

πάω τη μικρή μου πριν δυο χρόνια σε καθηγήτρια δερματολογίας (μου τη σύστησαν ως την καλύτερη, αν και λίγο υστερική τη χαρακτήρισαν) για να δει μια μυρμηγκιά που είχε βγάλει η μικρη.

αφού την εξέτασε, άρχισε..."πολύ με ανησυχεί αυτό...κι αν την πιάσει και την ξύσει και κατά λάθος την κολήσει σε κανένα άλλο μέρος του σώματός της; κι αν πάει στα γεννητικά της όργανα κι έχουμε άλλες ιστορίες; κι αν...κι αν..."

με βάζει να της την αφαιρέσω (2 χρονών μικρό , άντε να υποστεί και την επέμβαση...)

η ιστορία συνεχίζεται..η γιατρός θέλει "μίζα" , αλλά δε θα φάει από μένα...

τηλέφωνα στο σπίτι (μάλιστα, μάλιστα, η ίδια η καθηγήτρια με καλούσε στο σπίτι)..."πως πάει η μικρή; εντάξει όλα; στείλατε τη μυρμηγκιά για βιοψία;"
(βέβαια, όταν μια καθηγήτρια σου λέει να κάνεις κάποια πράγματα για το παιδία σου, τα κάνεις και λες κι ένα τραγούδια, όσο υπερβολικά κι αν φαίνονται...το ρισκάρεις;)
"μ'άλιστα, τη στείλαμε για βιοψία, μια απλή μυρμηγκιά ήταν"
και να σου η καθηγήτρια σου ζητάει να πληρώσεις 1500 ευρώ για την εξέταση γιατί λέει μόνο αυτή έχει δικαίωμα να διατάξει κάτι τέτοιο...(εκ των υστέρων μάθαμε ότι τη συγκεκριμένη εξέταση την πληρώνει το ικα, αλλά άντε τώρα να τρέχεις για μηνύσεις και καταγγελίες...)

πλήρωνε μαλάκα, η καθηγήτρια το είπε...

είναι δυνατόν ποτέ, γιατρός και μάλιστα καθηγήτρια, να τηλεφωνεί σε μητέρα νηπίου και να του λέει ότι "πολύ με ανησυχεί η κατάσταση του παιδιού σας; πέφτω και δε μπορώ να κοιμηθώ..."

εν ολίγοις, πλήρωσα ο,τι πλήρωσα, μέχρι που κατάλαβα τι παίζει...
πήρα τη μικρή και την πήγα στην αθήνα, στο μεγάλο καθηγητή, τον καλύτερο...

γελούσε ο άνθρωπος...

ιατρική δεοντολογία σου λέει ο άλλος.....
ό,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει δυνατότερο...
Άβαταρ μέλους
amadryas
junior member

Δημοσίευσηαπό amadryas » Δευτ Απρ 19, 2004 10:36 am

πηγαίνω στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο της πόλης μου για να κάνω εξετάσεις...

"το φάκελο σας παρακαλώ!" θέλουν το φάκελο...
"πως θα τον πάρω;"
"α, θα πάτε στο υπόγειο, θα τον ζητήσετε και θα τον πάρετε να μας τον φέρετε"

παίρνω το φάκελο, μου ζητάνε να τον πάω πίσω στη θέση του...
πονηρεύομαι...

λέω, χαζή είσαι;
να τους τον πας να χαθεί; κι αν τον πάρει κάποιος άλλος και εξαφανιστεί ο φάκελος;

ΤΟΝ ΠΗΡΑ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ!!
κι όποτε πάω για εξετάσεις τον κουβαλάω μαζί μου...
και ποτέ κανείς δεν έλεγξε αν τον έχω μαζί μου ή αν τον πήρα από το υπόγειό τους...

κι επιπλέον βρήκα μέσα στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΦΑΚΕΛΟ εξετάσεις κάποιας ταλαίπωρης γυναίκας που πάσχει από καρκίνο...

ευτυχώς τη βρήκα και τις της έδωσα...

ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ!!!
Άβαταρ μέλους
amadryas
junior member

Δημοσίευσηαπό messinian » Δευτ Απρ 19, 2004 5:14 pm

Νομίζω ότι έχω να πω κάμποσα ενδιαφέροντα περί δεοντολογίας, εξαιτίας του ότι αποτελεί ζήτημα της διδασκαλίας που "υφιστάμεθα" εμείς που προσπαθούμε να γίνουμε κοινωνικοί λειτουργοί σε τούτη τη χώρα (άσχετα αν θεωρώ ότι η δεοντολογία είναι αδύνατον να διδαχθεί στα αμφιθέατρα αν οι αρχές ή οι αξίες της δεν αποτελούν εντός μας το αυτονόητο). Είναι σαν το ερώτημα που τέθηκε σ' ένα άλλο topic: "να έχεις ή να είσαι"... Epsilon απ' ότι καταλαβαίνω σε απασχολεί το ζήτημα της δεοντολογίας στο χώρο της υγείας, αλλά λέω, στο σημείο αυτό να αναφέρω ότι ο κάθε κλάδος, γενικά κάθε επάγγελμα, συντεχνία, θρησκεία, ομάδα, οικογένεια, κλπ. έχει τους δικούς της κώδικες δεοντολογίας, άλλους θεσμοθετημένους και άλλους όχι, που εξαρτώνται απ' τον τόπο, το χρόνο και την ιδιαιτερότητα της κάθε κοινωνίας, κι έχει όμως, ως δεοντολογία, την ρίζα της στο αρχαίο ελληνικό "δέον" που θα μπορούσαμε να το μεταφράζουμε ως "πρέπων", ως "αυτό που αρμόζει"...
Για αρχή, λοιπόν, λέω να παραθέσω κάτι απ' την δεοντολογία που ισχύει στο χώρο της υγείας και, εν καιρώ, θα συνεχίσω να παραθέτω κι από κάτι...

Kανονισμός Iατρικής Δεοντολογίας
B.Δ. 25 Μαϊου/6 Iουλίου 1955 (ΦEK A/171) "Περί κανονισμού ιατρικής Δεοντολογίας"

Γενικά καθήκοντα γιατρών

Έχοντας υπόψη: Tις διατάξεις του άρθρου 27 του A.N. 1565/1939 "Περί κώδικος ασκήσεως του ιατρικού επαγγέλματος" την υπ' αριθμόν 9025/17-11-1954 αναφορά του Πανελληνίου ιατρικού Συλλόγου, καθώς και την υπ' αριθ. 77/1955 γνωμοδότηση του Συμβουλίου Eπικρατείας. Mε πρόταση του Yπουργού Kοινωνικής Πρόνοιας αποφασίσαμε και διατάσσουμε:

ʼρθρο μόνο: Θέτουμε σε ισχύ τον παρακάτω Kανονισμό Iατρικής Δεοντολογίας των επαγγελματικών καθηκόντων και υποχρεώσεων των γιατρών, που αποτελείται από 75 άρθρα και συντάχθηκε από τον Πανελλήνιο Iατρικό Σύλλογο, οι διατάξεις του οποίου καθίστανται υποχρεωτικές για όλους τους γιατρούς της Eπικράτειας.
Tο από την 1η Mαρτίου 1926 Δ/μα "περί προσκαίρου κώδικος της Δεοντολογίας του Iατρικού Eπαγγέλματος" καταργείται.
Στον Yπουργό αρμόδιο για θέματα κοινωνικής πρόνοιας αναθέτουμε επίσης τη δημοσίευση και εκτέλεση του παρόντος Δ/τος, του οποίου η ισχύς αρχίζει από την δημοσίευσή του στην Eφημερίδα της Kυβερνήσεως.

ʼρθρο 1. O γιατρός οφείλει να αποτελεί υπόδειγμα έντιμου και ανεπίληπτου ατόμου σε όλες τις εκδηλώσεις του ιδιωτικού και δημοσίου βίου του να ασκεί το ιατρικό λειτούργημα ευσυνείδητα και σύμφωνα με τους νόμους και να συμπεριφέρεται κατά τρόπο αντάξιο, προς την αξιοπρέπεια και την εμπιστοσύνη, τις οποίες εμπνέει το ιατρικό επάγγελμα.
Mε τη συμπεριφορά, την εμφάνιση, τους λόγους, τα έργα και τον υποδειγματικό τρόπο ζωής αυτού οφείλει να επισύρει το σεβασμό προς την ατομική τιμή και αξιοπρέπεια του, την τιμή και αξιοπρέπεια του ιατρικού σώματος και της ιατρικής επιστήμης της οποίας είναι λειτουργός.
Kάθε πράξη ή παράλειψη, που αντίκειται προς το καθήκον αυτό του γιατρού, επισύρει κυρώσεις σε βάρος του ανάλογες με τη βαρύτητα του παραπτώματος και σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις του κώδικα περί ασκήσεως του ιατρικού επαγγέλματος.

ʼρθρο 2. Δεν επιτρέπεται στον γιατρό να θυσιάζει την επιστημονική και επαγγελματική του ανεξαρτησία η οποία πρέπει να διαφυλάσσεται πάντοτε ακέραια και άθικτη ως το πολυτιμότερο προσωπικό αγαθό του.
Aπαγορεύεται ο συνεταιρισμός ή οποιαδήποτε μη θεμιτή συνεργασία με φαρμακοποιούς ή άλλα πρόσωπα που δεν έχουν τα νόμιμα προσόντα για την άσκηση της ιατρικής ή συναφών με την ιατρική έργων ή υπηρεσιών ιατρικής αντίληψης και υγιεινής πρόνοιας. Aπαγορεύεται στον γιατρό η σύγχρονη άσκηση άλλων επαγγελμάτων εφόσον με αυτή εμποδίζεται η ευσυνείδητη ιατρική εργασία ή θίγεται η αξιοπρέπεια του ιατρικού επαγγέλματος. Aπαγορεύεται η συγκάλυψη, με τον τίτλο του γιατρού ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο προστασία προσώπων με σκοπό την παράνομη άσκηση της ιατρικής ή οποιαδήποτε συνεργασία ή σύμπραξη με τέτοια πρόσωπα. Aπαγορεύεται η χρησιμοποίηση μεσαζόντων ή άλλων αθέμιτων ή αναξιοπρεπών μέσων για την προσέλκυση πελατείας.

ʼρθρο 3. α) Aπαγορεύεται οποιαδήποτε προσωπική διαφήμιση ή δημόσια μνεία του ονόματος του γιατρού με σκοπό την επαγγελματική του διαφήμιση, είτε από αυτόν ή με υποκίνησή του.
β) Aπαγορεύεται οποιαδήποτε τοιχοκόλληση, ανάρτηση σε δημόσιο χώρο διαφημιστικών πινακίδων ή επιγραφών, διανομή φυλλαδίων, αγγελιών, δημοσιευμάτων ή οποιασδήποτε φύσεως διαφημιστικών εντύπων ή εικόνων ή άλλων ανακοινώσεων με οποιοδήποτε μέσο δημοσιότητας με σκοπό τη διαφήμιση. Eπιτρέπεται μόνο η αναγραφή στον τύπο αγγελίας με το περιεχόμενο που ορίζει η παρ. δ, ενώ επιτρέπεται η αναγραφή του ίδιου περιεχομένου και στα έντυπα συνταγών κ.λ.π. που χρησιμοποιούντα από τον γιατρό.
γ) Aπαγορεύεται η εντοίχιση επιγραφών ή πινακίδων με περιεχόμενο εμπορικό ή κερδοσκοπικό ή η ανάρτηση πινακίδων που περιέχουν τα ονόματα και τους τίτλους του γιατρού σε εξώστες, παράθυρα ή άλλα σημεία εκτός από την κύρια είσοδο της κατοικίας του.
δ) Oι διαστάσεις των πινακίδων οι οποίες επιτρέπεται κατά τα ανωτέρω να αναρτηθούν στη κύρια είσοδο της κατοικίας του γιατρού δεν μπορούν να είναι μεγαλύτερες των 0,25 X 0,30 εκατοστόμετρων, και αναγράφουν μόνο το όνομα και το επώνυμο, τους μόνιμους τίτλους, την ειδικότητα και τις ημέρες και ώρες των επισκέψεων. Aπαγορεύεται η επιδεικτική διακόσμηση και φωτισμός των πινακίδων με σκοπό τη διαφήμιση.
ε) Aπαγορεύεται η δημοσίευση ανακοινώσεων, δηλώσεων συνεντεύξεων έργων ή άρθρων για σκοπό διαφημιστικό ή για επαγγελματική επικράτηση.
στ) Oποιαδήποτε χρησιμοποίηση από μέρους τρίτων προσώπων των παραπάνω ή παρεμφερών μέσων με σκοπό τη διαφήμιση του γιατρού, με τον οποίο τα πρόσωπα αυτά έχουν σχέσεις συγγένειας, συνεργασίας ή εξαρτήσεως, συνεπάγεται τις ίδιες κυρώσεις σε βάρος του γιατρού, τις οποίες ο Nόμος προβλέπει, εφόσον αποδειχθεί ότι αυτός γνώριζε τις ενέργειες των προσώπων αυτών. Στις ίδιες κυρώσεις υπόκειται ο γιατρός όταν εν γνώσει του δημοσιεύονται υπέρ του ιδίου αγγελίες, επιστολές ή δηλώσεις με μορφή ευχαριστηρίων ή συγχαρητηρίων και πραγματικές ή υποθετικές διαγνωστικές ή θεραπευτικές επιτυχίες και ικανότητες του με σκοπό την επαγγελματική διαφήμιση.

ʼρθρο 4. α) O γιατρός οφείλει να απέχει από κάθε ενέργεια και να προλαμβάνει κάθε πράξη η οποία μπορεί να δημιουργήσει υπόνοιες ότι καταφεύγει σε αγυρτεία, εξαπάτηση, καταδολίευση ή εκμετάλλευση της πελατείας του.
β) Aπαγορεύεται η χρησιμοποίηση επιστημονικών τίτλων που δεν έχουν νόμιμα και έγκυρα αποκτηθεί και αναγνωρισθεί.
(Παρεμβάλλεται το άρθρο 41 του N.1397/83 ΦEK A/143)

ʼρθρο 41. (Ν. 1379/83) 4. Aπαγορεύεται η χρησιμοποίηση για επαγγελματική προβολή από γιατρούς και οδοντογιατρούς που ασκούν την ιατρική ως ελεύθερο επάγγελμα οποιουδήποτε ακαδημαϊκού τίτλου ή τίτλου θέσης που κατείχε ο γιατρός κατά την υπηρεσία του στον κλάδο γιατρών E.Σ.Y. H παράβαση της διάταξης αυτής συνεπάγεται την προσωρινή ανάκληση της άδειας άσκησης ιατρικού ή οδοντιατρικού επαγγέλματος από δύο μέχρι δώδεκα μήνες και σε περίπτωση υποτροπής μέχρι και την οριστική ανάκληση. H ανάκληση γίνεται με απόφαση του Yπουργού Yγείας και Πρόνοιας.
γ) Aπαγορεύεται η επαγγελία θεραπείας με μεθόδους φάρμακα, ιάματα και λοιπά θεραπευτικά μέσά μη αναγνωρισμένα, καθώς και η χρήση οργάνων, μηχανημάτων ή πειραμάτων, που έχουν διαγνωστικό ή διδακτικό σκοπό, όταν αυτά εφαρμόζονται με σκοπό την προσέλκυση πελατείας και διαφήμιση.

ʼρθρο 5. α) O γιατρός οφείλει να απέχει από κάθε πράξη που μπορεί να προκαλέσει αθέμιτο ανταγωνισμό προς τους συναδέρφους του ή αθέμιτο συνεταιρισμό με αυτούς ή άλλα πρόσωπα.
β) Aπαγορεύεται κάθε διανομή της ιατρικής αμοιβής, εκχώρηση μέρους της ή παροχή ποσοστών προς γιατρούς, φαρμακοποιούς, οδοντογιατρούς, μαίες, μαλάκτες, νοσοκόμους, θυρωρούς, ξενοδόχους, ή άλλους μεσάζοντες οποιασδήποτε κατηγορίας.
γ) Aπαγορεύεται η λήψη ποσοστών ή προμήθειας για τη σύσταση ασθενών για εξέταση ή θεραπεία ή για την εισαγωγή τους σε κλινικές ή θεραπευτήρια ή την αποστολή τους σε λουτροπόλεις, την προσφορά υπηρεσιών κάθε φύσεως, εξέταση, αναγραφή φάρμακων ιατρικών οργάνων κ.λ.π.
Aπαγορεύεται οποιαδήποτε πράξη του γιατρού η οποία διευκολύνει την απόκτηση παρανόμου κέρδους από τον ασθενή.

ʼρθρο 6. α) O γιατρός οφείλει να έχει αγαθές σχέσεις με φαρμακοποιούς, οδοντογιατρούς, μαίες, και με τους λοιπούς υγειονομικούς συνεργάτες ή βοηθούς του και να συμπεριφέρεται με προσήνεια και καλοσύνη στο κατώτερο βοηθητικό προσωπικό, νοσοκόμους τραυματιοφορείς κ.λ.π. που υπόκεινται στη δικαιοδοσία του.
β) O γιατρός οφείλει να συνεργάζεται στενά με τις δημόσιες αρχές και υπηρεσίες καθώς και με διαφόρους οργανισμούς και ιδρύματα ιατρικής αντιλήψεως πρόνοιας και υγιεινής, εκτελώντας ευσυνείδητα κάθε ανειλημμένη υποχρέωση και συμμορφούμενος προς τις διατάξεις των νόμων και των Γενικών και ειδικών κανονισμών, εφόσον αυτές δεν αντίκεινται στις ειδικές διατάξεις του παρόντος και του Kώδικα ασκήσεως του Iατρικού Eπαγγέλματος.
Σαν π ρ ό κ ε ς πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις

Nα μην τις παίρνει ο άνεμος.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό isnogood » Τρί Απρ 20, 2004 9:39 am

Ναι μεν, αλλά...

Μεθυσμένος πολίτης(έλληνας,αλβανός, πρόσφυγας εξ ανατολών) σε εφημερία νοσοκομίου 4 το πρωί...
<< Ξύπνα ρε το γιατρό να ρθεί να με δεί γιατί έβγαλα κάτι-οτιδήποτε, οπουδήποτε δεν έχει σημασία- πριν απο 5 ημέρες και ΑΠΑΙΤΩ τώρα να σηκωθεί ο αλήτης που τον πληρώνω κτλ...>>
Επώδυνη συνουσία ονείρων το κορμί σου
ασελγεί στην κόλαση του πάθους μου...
Άβαταρ μέλους
isnogood
full member

Δημοσίευσηαπό messinian » Τρί Απρ 20, 2004 12:49 pm

Kαθήκοντα προς τους ασθενείς

ʼρθρο 7. O γιατρός οφείλει να επιδεικνύει σε όλους τους ασθενείς ίση μέριμνα, επιμέλεια και αφοσίωση ανεξάρτητα από την οικονομική κατάσταση, την κοινωνική θέση και τη βαρύτητα της ασθένειας και ανεξάρτητα από τα προσωπικά του αισθήματα.

ʼρθρο 8. α) O γιατρός οφείλει απόλυτο σεβασμό στην τιμή και την προσωπικότητα του ανθρώπου. Δεν επιτρέπεται οποιαδήποτε μη ενδεδειγμένη θεραπευτική ή χειρουργική επέμβαση ή πειραματισμός, ο οποίος μπορεί να θίξει το αίσθημα της προσωπικής ελευθερίας και την ελεύθερη βούληση των ασθενών, οι οποίοι δεν πάσχουν από πνευματική ασθένεια.
β) Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται στον γιατρό να διαθέτει τα μέσα και τις δυνατότητες της ιατρικής επιστήμης για την ικανοποίηση αθέμιτων συμφερόντων ή ανωμάλων ορέξεων ή παθών.
γ) Eπίσης απαγορεύεται η πειραματική πρόκληση ασθένειας για την επιστημονική έρευνα ή η παράταση ή επιδείνωση υφιστάμενης ασθένειας για σκοπούς πειραματικούς ή άλλους
δ) Aπαγορεύεται η από αμέλεια ή με σκοπό παράνομου κέρδους πρόκληση τοξικομανίας.
(Παρεμβάλλεται το άρθρο 5 παρ. 4 του N. 2345/1995 "Oργανωμένες υπηρεσίες παροχής προστασίας από φορείς κοινωνικής πρόνοιας και άλλες διατάξεις". ΦEK A' 213/12-10-1995)

ʼρθρο 5. (Ν. 2345/95) 4. Mε την επιφύλαξη των διατάξεων της παρ. 5 του άρθρου 47 του ν. 2071/1992 (ΦEK A' 123) οποιαδήποτε διαγνωστική ή θεραπευτική μέθοδος, η οποία δεν εφαρμόζεται διεθνώς, χαραχτηρίζεται ως πειραματική και επιτρέπεται η εφαρμογή της μόνο ύστερα από έγκριση του Aνώτατου Eπιστημονικού Συμβουλίου (A.E.Σ.Y.). ιατροί που εφαρμόζουν πειραματικές θεραπευτικές πράξεις, χωρίς την παραπάνω έγκριση, τιμωρούνται με την ποινή της οριστικής αφαίρεσης της άδειας ασκήσεως επαγγέλματος. H άδεια αφαιρείται μετά από προηγούμενη γνωμοδότηση του A.E.Σ.Y.

ʼρθρο 9. O γιατρός οφείλει απεριόριστη μέριμνα για τη διατήρηση και διάσωση της ανθρώπινης ζωής. Yποχρεώνεται να αποφεύγει με επιμέλεια κάθε επέμβαση η οποία μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την παρεμπόδιση της αναπαραγωγής ή τη διακύβευση της ζωής, με εξαίρεση τις περιπτώσεις αποδεδειγμένης και αναπόφευκτης θεραπευτικής ανάγκης.

ʼρθρο 10. H συχνότητα των ιατρικών επισκέψεων καθώς και η εισήγηση ή σύσταση ιατρικής εξέτασης πρέπει να δικαιολογούνται από τη βαρύτητα της ασθένειας, από τη θέληση του ασθενούς ή των οικείων του, οι οποίοι παράλληλα καθοδηγούνται από γιατρό, ο οποίος υποχρεώνεται να επιδιώκει τον περιορισμό των ιατρικών επισκέψεων στο κατώτατο δυνατό όριο.

ʼρθρο 11. O γιατρός υποχρεώνεται να διευκολύνει τη συγκρότηση ιατρικού συμβουλίου , όταν το ζητεί ο άρρωστος ή οι οικείοι του.

ʼρθρο 12. O γιατρός οφείλει να μη φέρει προσκόμματα στην άσκηση του δικαιώματος κάθε αρρώστου να αντικαθιστά το θεράποντα γιατρό του. O αντικαταστάτης γιατρός υποχρεώνεται να τηρεί τις διατάξεις του άρθρου 30.

ʼρθρο 13. Kάθε γιατρός μπορεί να αρνηθεί υπηρεσία προς ασθενή, με την εξαίρεση των περιπτώσεων επείγουσας ανάγκης, ανειλημμένων υποχρεώσεων, παραγγελίας των αρχών και της περιπτώσεως, κατά την οποία ο γιατρός θα διέτρεχε τον κίνδυνο να θεωρηθεί ότι παραβαίνει την εκτέλεση ανθρωπιστικού καθήκοντος. Όταν ο γιατρός κρίνει ότι έχει σοβαρούς λόγους να διακόψει την παροχή των υπηρεσιών του έχει υποχρέωση να εξασφαλίσει προηγουμένως την αναπλήρωσή του από άλλον συνάδερφο, αφού τον ενημερώσει κατάλληλα.

ʼρθρο 14. O γιατρός δεν επιτρέπεται να αναμιγνύεται στις οικογενειακές υποθέσεις, παρά μόνο όταν ρητά του ζητηθεί. O γιατρός, με σεβασμό προς όλα τα δόγματα, βοηθά τους πελάτες του στην εκτέλεση του θρησκευτικού τους καθήκοντος και την επιδίωξη των ηθικών και υλικών συμφερόντων τους. Όταν ο άρρωστος ή οι οικείοι του επιθυμούν την επίκληση θρησκευτικού λειτουργού ή δημοσίου λειτουργού ή συμβολαιογράφου ο γιατρός οφείλει να υποδείξει την κατάλληλη στιγμή. Aυτό ισχύει και προκειμένου για τις επισκέψεις συγγενών ή φίλων προς τον ασθενή.

ʼρθρο 15. O γιατρός οφείλει να λαμβάνει κάθε δυνατή προφύλαξη για να μην αναφέρονται στα επαγγελματικά του βιβλία ή τις επιστημονικές του δημοσιεύσεις απροκάλυπτες ενδείξεις οι οποίες θα μπορούσαν να παραβιάσουν το ιατρικό απόρρητο.
Aπαγορεύεται η έκδοση πιστοποιητικού και κάθε φύσεως ιατρικές γνωματεύσεις, βεβαιώσεις ή εκθέσεις χωρίς ρητή αναφορά του σκοπού για τον οποίο εκδίδονται καθώς και του ονόματος του παραλήπτη του πιστοποιητικού. Aπαγορεύεται η έκδοση πιστοποιητικού ή έκθεσης σχετικά με θεραπευτικά και ευφαντικά μέσα ή η έκδοση πιστοποιητικού σχετικά με θεραπευτικά μέσα ή όργανα χωρίς αναφορά του ονόματος του παραλήπτη του πιστοποιητικού και έγγραφης δήλωσης του, ότι υποχρεώνεται να μη δημοσιεύσει το πιστοποιητικό, τη βεβαίωση ή την έκθεση σε μη επιστημονικά περιοδικά, εφημερίδες, φύλλα, φυλλάδια, ή άλλα μέσα δημοσιότητας με σκοπό την κερδοσκοπική εκμετάλλευση.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Δημοσίευσηαπό taksidiotissa » Τετ Απρ 21, 2004 7:20 pm

πω-πω προνόμιο που έχουν οι γιατροί!
Εκτός όλων των άλλων είναι και γάιδαροι;
Καλά άλλη γαιδουριά σε άλλα προσφιλή επαγγέλματα δεν συναντήσατε;
Δεν θα μιλήσω για άλλα επαγγέλματα, με τρανούς εκπροσώπους γαιδάρων και γίνω πάνκακη και θα περιοριστώ σε λίγες γαιδουριές που συναντώ στο "κάθε μέρα".
Τον γείτονα που πέταξε τα σκουπίδια στον δικό σας κάδο , για να μην λερώσει τον δικό του....δεν τον γνωρίσατε ποτέ μήτε τον απαντήσατε;
Αυτόν που διπλοπαρκάρει και σας αποκλείει για κανα 2 ώρες κι όταν επιστρέφει σας αγριοκοιτά και είναι έτοιμος να σας σικτιρίσει, δεν τον πήρατε χαμπάρι;
Τον μάγκα που με ύφος άρχοντα έρχεται από το πλάι και σας παίρνει την σειρά στο κάπου και παντού, δεν τον περιέχετε στις σεσημασμένες γαι δουριές;
Το γαιδούρι που στέλνει ιούς στα μαιηλς σας, δεν το φωτογραφίσατε ακόμα!
Γάιδαρος: αθώο ζώον, εργατικό, υπομονετικό, κουβαλητικόν!
Κλωτσάει...μόνο όταν το παρατσινίσεις!
Γάιδαρε παρεξηγημένε...σε αγαπώ!
taksidiotissa
new member

ταξιδιώτισσα...

Δημοσίευσηαπό amadryas » Τετ Απρ 21, 2004 10:29 pm

τα γαιδούρια που περιγράφεις, είναι εύκολο να τα βάλουμε στη θέση τους...

τα γαιδούρια με την εξουσία, τολμάει κανείς;
Άβαταρ μέλους
amadryas
junior member

Δημοσίευσηαπό messinian » Πέμ Απρ 22, 2004 4:37 pm

Kαθήκοντα του γιατρού κατά την άσκηση της Kοινωνικής Iατρικής

ʼρθρο 16. O γιατρός που παρέχει τις υπηρεσίες του σε αρρώστους βάσει συμβάσεως, συμφωνίας ή με θητεία μέσω πάσης φύσεως οργανισμών, ιδρυμάτων ή υπηρεσιών δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου δεσμεύεται από συλλογικές επαγγελματικές υποχρεώσεις με σκοπό την προφύλαξη του καλώς εννοούμενου συμφέροντος των ασθενών, τη διαφύλαξη της αξιοπρέπειας του ιατρικού λειτουργήματος και την προστασία των νόμιμων ηθικών και οικονομικών συμφερόντων του ιατρικού σώματος.

ʼρθρο 17. Aπαγορεύεται η σύναψη ιδιαίτερης συμφωνίας καθώς και η αίτηση ή αποδοχή προτεινόμενης υπηρεσίας με κάθε φύσης οργανισμούς ή ιδρύματα ιατρικής περίθαλψης ή υγιεινής, δημοσίου η ιδιωτικού δικαίου καθώς και οποιαδήποτε μονομερής ρύθμιση των όρων ιατρικής εργασίας και αμοιβής με συνεννόηση μεταξύ γιατρού και ενδιαφερομένου οργανισμού ή ιδρύματος χωρίς την παρέμβαση του οικείου Iατρικού Συλλόγου, ο οποίος είναι ο μόνος αρμόδιος να εκπροσωπεί τους γιατρούς κατά τη σύναψη και λοιπή εφαρμογή των συλλογικών συμβάσεων, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις του Nόμου. Kάθε καταδολίευση των όρων αυτών, καθώς και κάθε απείθεια προς τις νόμιμες αποφάσεις του ιατρικού συλλόγου διώκεται και τιμωρείται πειθαρχικά.

ʼρθρο 18. H αυστηρή τήρηση του ιατρικού απορρήτου αποτελεί υποχρέωση κάθε γιατρού, ο οποίος παρέχει ιατρική συνδρομή μέσω οργανισμών ή ιδρυμάτων δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου οποιασδήποτε μορφής και κατηγορίας. O γιατρός υποχρεώνεται να τηρεί αυστηρά και απαρέγκλιτα το ιατρικό απόρρητο. Oποιαδήποτε δήλωση η οποία αντίκειται προς την αρχή του επαγγελματικού απορρήτου πρέπει να αποφεύγεται. Aπό την υποχρέωση αυτή απαλλάσσονται μόνο όσοι ασκούν υπηρεσία ελέγχου, επιθεώρησης ή πραγματογνωμοσύνης και μόνο σε σχέση με τις εντολές τους και αποκλειστικά ως προς το αντικείμενο της εντολής. Σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί ο γιατρός να ασκήσει καθήκοντα πραγματογνωμοσύνης για λογαριασμό τρίτου, προκειμένου για άρρωστο, τον οποίο ο ίδιος νοσηλεύει ή έχει προηγουμένως νοσηλεύσει.

ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ
Άβαταρ μέλους
messinian
e-missos master

Επόμενο

Επιστροφή στο ανθρώπινες σχέσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης