ποίηση σχολιασμός

κάππα ελένη

σχολιασμός και γνώμες για την ποίηση που "ζει" στο e-misSOS

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Μάιος 08, 2006 7:03 am

σε άρπαξα απ' τα μαλλιά;
καλά, πρώτον, δεν είχες πάει να κουρευτείς πριν μου μιλήσεις;
δεύτερον, πάρε κι εσύ ένα καλάμι! θα μπορούσες να με απομακρύνεις! (να μου έλεγες δηλαδή: εγώ σου λέω να μου απαντήσεις, αλλά! προσοχή! θα σου δώσω και τον τόνο!) καλημέρα! άντε πια!
:lol:
καλημέρα με αγάπη και σε σένα και σε όλους.

α, και ποιος είναι αυτός ο στίχος; απάντησέ μου σε παρακαλώ!

άκου κει το κάθαρμα! αντί να με λιβανίσει μου είπε πως του άρεσε μόνο ένας στίχος! :evil: και θα τον άφηνα! :evil: , καλά, ταπεινόφροσύνη ταπεινοφροσύνη, αλλά το καλάμι χρειάζεται καμιά φορά! να κυνηγάς κάτι τέτοιους! που σου μιλάνε για ένα στίχο! τι ένας τι κανένας! :wink:
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Mythos » Δευτ Μάιος 08, 2006 12:10 pm

epsilon έγραψε: :lol:

καλημερα & έρρωσο!

---
1/∑
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Μάιος 08, 2006 5:23 pm

Mythos έγραψε:
epsilon έγραψε: :lol:

καλημερα & έρρωσο!

---
1/∑

καλέ δεν είμαι ρωσίδα, τι λες εκεί, άκου πράματα, ελληνίς είμαι, με τρία λάμδα!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Μάιος 11, 2006 9:40 pm

ρε παιδιά, έμαθα κάτι και ψιλοστεναχωρήθηκα!
θέλω τη γνώμη σας.
μια άλλη κυρία χρησιμοποιει το ψευδώνυμο ελένη κάππα ή κάπως έτσι...

πάντως σπεύδω αφού το έμαθα πριν λίγο να σας πω πως όλα τα μυστήρια τρένα που έχω βάλει στην ποίηση, δικά μου είναι.

τι να κάνω; ξέρετε αν μπορώ να αλλάξω κάτι στο ψευδώνυμο; ευτυχώς τελικά που δε βγήκε το λάθος τρένο με ψευδώνυμο, όπως έλεγα μέχρι την τελευταία στιγμή!
:(
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό baobab » Πέμ Μάιος 11, 2006 11:15 pm

Καλησπέρα Ε,
λαμβάνω το θάρρος να απαντήσω πριν από τους άλλους συνδαιτημόνες.
Υπάρχουν δύο συναφή θέματα που πρέπει να διευκρινίσεις, κατ'αρχάς όταν λες ότι κάποια άλλη χρησιμοποιεί το ψευδώνυμο, εννοείς ότι έχει εκδώσει έργα της με αυτό και πότε? και δεύτερον, εσύ έχεις χρησιμοποιήσει αυτό το ψευδώνυμο σε κάποια δημοσίευση, πλην της χρήσης του για την επικοινωνία σου στο φόρουμ? (και πότε? γιατί από όσο αντιλαμβάνομαι στο διαδίκτυο πρώτη φορά χρησιμοποίησες το ψευδώνυμο το 2002 που άρχισες να "συνομιλείς" στο εμισσος)
Με αυτά όπως εύκολα καταλαβαίνεις, επιδιώκουμε να βρούμε ποια χρησιμοποίησε δημόσια το ψευδώνυμο πρώτη, γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς, στο μέτρο που είναι δυνατό να γνωρίζω, ισχύει η αρχή της χρονικής προτεραιότητας στη χρήση του ψευδώνυμου.
Μετά από τη διευκρίνιση αυτή το ξανασυζητάμε πάλι.
Πάντως σε κάθε περίπτωση είσαι πολύ τυχερή ή έξυπνη που δεν χρησιμοποίησες το ψευδώνυμο στο λάθος τρένο, με την έννοια ότι αν η κυρία προηγείται στη χρήση του ονόματος θα μπορούσες να μπλέξεις σε ιστορίες δυσάρεστες (και βλακώδεις) καταστάσεις.
Επιφυλάσσομαι να σου πω την άποψη μου μετά τις διευκρινίσεις σου.
Baobab

υ.γ. πέρα από το τεχνικό κομμάτι του πράγματος, ομολογώ ότι συμμερίζομαι τη λύπη σου, γιατί ακόμα και το όνομά αυτό φαντάζομαι ότι είναι "παιδί" σου και το πονάς, όμως μην στενοχωριέσαι πολύ. Η άποψη μου είναι ότι η ουσία είναι στο έργο σου και όχι στο όνομα κάτω από το οποίο αυτό προβάλλει.
έτσι κι αλλιώς λάθος στροφή πήραμε και σε λάθος κόσμο βρεθήκαμε... βοήθειά μας
baobab
junior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Μάιος 12, 2006 3:03 pm

σε ευχαριστώ πολύ μπαομπάμπ, με στηρίζεις γιατί ένιωσα περίεργα. μήπως κάποιος από σας/μας, γνωρίζει κάτι για δημοσιεύσεις με αυτό το όνομα;
καλέ μου φίλε μύθε :wink: , μήπως μπορείς να δεις; (λέω εσένα γιατί νομίζω πως εσύ σκάλισες το τρένο και το έκανες να φυτρώσει εδώ, κάνω λάθος; όσο για τον φιλ, περιμένω εκπομπή, και ... δε θα πατήσω κανέναν! :wink:
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό baobab » Παρ Μάιος 12, 2006 4:35 pm

Σε μια γρήγορη αναζήτηση έπεσα πάνω στο ακόλουθο κείμενο!

" Ελένη Καρασαββίδου-Κάππα

Γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1973. Σπούδασε παιδαγωγική και κατόπιν Μ.Μ.Ε. στο Α.Π.Θ. Επίσης, σπούδασε «Πολιτισμική Κοινωνιολογία» με υποτροφία του Πανεπιστημίου του Nottingham και ολοκληρώνει τώρα το δεύτερο μεταπτυχιακό της στην Παιδαγωγική Σχολή του Α.Π.Θ. Τιμήθηκε με υποτροφία επίδοσης από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών κι έχει συμμετοχή σε ελληνικά και διεθνή συνέδρια. Αρκετά άρθρα της δημοσιεύτηκαν σε επιστημονικά κι έγκυρα λογοτεχνικά περιοδικά κι εφημερίδες στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.
Είναι μέλος διάφορων κοινωνικών, πολιτιστικών και αθλητικών φορέων, ενώ συμμετέχει έμπρακτα σε πολιτικούς φορείς διεθνώς και σε κοινωνικά κινήματα. Έχει διοργανώσει πολιτιστικές εκδηλώσεις, έχει ιδρύσει την “Art Attack”, και είναι μέλος των καλλιτεχνών του Ευρωπαϊκού Φόρουμ και έφορος δραστηριοτήτων της Μουσικής Εταιρείας Βορείου Ελλάδος.
Ακόμη έχει αποσπάσει τιμητικές διακρίσεις από φορείς και διαγωνισμούς στην Ελλάδα και στην Γερμανία, έχει εκδώσει δύο βιβλία, έχει βραβευτεί στον διαγωνισμό της «Ελευθεροτυπίας», ενώ συμμετείχε στην ειδική έκδοση της ίδιας εφημερίδας για τους πρωτοεμφανιζόμενους συγγραφείς. Έχει ανθολογηθεί δυο φορές και αρθρογραφεί περιστασιακά στον ημερήσιο τύπο.
Το 2000 πραγματοποιήθηκε για το έργο της τιμητική εκδήλωση στην Αθήνα από την ΕΠΟΣ υπό την αιγίδα και χορηγία του Υπουργείου Πολιτισμού, ενώ τιμήθηκε με μετάλλιο από την UNESCO στον Πειραιά το 2003, και από την Μακεδονική Εταιρεία Τέχνης με το βραβείο «Κούρο Ευρώπου». Τέλος, το 2004 τιμήθηκε από τον Σύνδεσμο Εκδοτών Βορείου Ελλάδος.
Έχει γράψει τα βιβλία «Ο Αρχαίος Λοιμός» (2001) και «Κλεψύδρα» (2004). Δύο ακόμα βιβλία της, δοκιμιακού λόγου και ποίησης, βρίσκονται υπό έκδοση."

Πέραν αυτού που ακόμα δεν έχω καταλάβει αν το Κάππα είναι ψευδώνυμο ή όνομα συζύγου, διαπίστωσα ότι υπάρχει ως επώνυμο το Κάππα και υπάρχουν τουλάχιστον 2 γυναίκες με ονοματεπώνυμο Ελένη Κάππα.

Από τα παραπάνω είμαι της γνώμης ότι για λόγους εγωιστικούς και μόνο (αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι πρέπει να είσαι το ίδιο εγωιστικό γουρούνι με εμένα) θα ήταν σκόπιμο να μετατρέψεις το ψευδώνυμό σου.
Μην πονάς και μη ματώνεις δεν είσαι το όνομά σου καλή μου! είσαι εσύ είτε ως Ε, είτε ως Ελένη Κάππα είτε... ως Φτου σκουλικομυρμηγκότρυπα μου έφαγαν το ψευδωνυμο (αν και αυτό θα πρέπει να έχεις ινδιάνικες ρίζες για να το υποστηρίξεις).

Διατελώ υμέτερο,
baobab
έτσι κι αλλιώς λάθος στροφή πήραμε και σε λάθος κόσμο βρεθήκαμε... βοήθειά μας
baobab
junior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Μάιος 12, 2006 7:34 pm

ΑΣΦΑΛΩΣ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ!

άρα, ν' αλλάξω ψευδώνυμο. μήπως να ντυθώ το όνομά μου; δεν είμαι αποφασισμένη για τίποτα. και ξέρετε γιατί;
γι' αυτό που λέγανε οι σκιάχτρο και μπαομπαμπ στο 'ουδέτερο', το οποίο βέβαια όπως καταλαβαίνετε, με αφορά κι εμένα...

εδώ στο διαδίκτυο το θέλω τον μπερντέ...
στην ουσία δοκιμασία είναι και ο μπερντές, μα και ό,τι άλλο, που σε φέρνει μ' ένα κεφτέ, ένα κοντύλι :wink: , ένα καλάμι τέλος πάντων στο χέρι να βλέπεις τον κόσμο, να τον καταλαβαίνεις, και να κάνεις πως δεν κατάλαβες τίποτα, γιατί ούτως ή άλλως, σε λάθος τρένο είσαι.
κατάφερα να μπω και σε λάθος όνομα;
έτσι μου φάνηκε.
μα τώρα κάτι ξελαμπικάρει μέσα μου. κάτι λέει πως λάθος τρένο ή λάθος όνομα,

είμαστε ακόμα ζωντανοί

και γι αυτό ίσως να μη χρειαζόμαστε το χειροκρότημα.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Mythos » Παρ Μάιος 12, 2006 9:26 pm

epsilon έγραψε:καλέ μου φίλε μύθε, μήπως μπορείς να δεις; (λέω εσένα γιατί νομίζω πως εσύ σκάλισες το τρένο και το έκανες να φυτρώσει εδώ, κάνω λάθος;

οχι δεν κανεις λαθος καλη μου φιλη εψιλον,

ωστοσο αυτο που θα μπορουσε να θεωρηθει "λαθος" ειναι να αναρωτιεσαι "κανω λαθος;" ενω γνωριζεις παρα-πολυ-καλα οτι δεν κανεις λαθος. θα το αποκαλουσα μαλιστα "ρητορικο λαθος" επεκτεινοντας και συμπληρωνοντας ετσι την εννοια της αρχαιοθεν πασιγνωστης "ρητορικης ερωτησης" (κατι πρεπει να συνεισφερω κι εγω στο μουσειο των ρητορικων ιδεων, εκτος κι αν με εχει προλαβει καν'νας αλλος "δωρητης", πραγμα συνηθισμενο και ενοχλητικοτατο!)

κατα τα αλλα, δεν νομιζω οτι εχω κατανοησει πληρως το ερωτημα και τον γενικωτερο προβληματισμο που αναπτυσεται παραπανω με την πολυτιμη συνδρομη του αξιολατρευτου "βάοβάο" που εμπλουτιζει ακουραστο την κουβεντα και τροφοδοτει φιλοτιμα το μετριο εως μηδαμινο ενδιαφερον που επιδεικνυει το αναγνωστικο μας κοινο για τετοια σημαντικα αν και λιγο δυσνοητα θεματα.
διαβαζοντας τα ποστς φθανω να αναρωτιεμαι:
- φοβασαι μηπως η φημολογουμενη αλλη "ελενη καππα" (Κ1) που μπορει ενδεχομενως να εχει παλαιοτερο κατοχικο δικαιωμα πανω στο ψευδωνυμου "Καππα", ερθει και διεκδικησει την πνευματικη πατροτητα (εχμ..ναι.. μητροτητα εννοω) της ποιησης που εχεις δημοσιεψει εσυ εδω στο ε-μισσος ως "ελενη καππα" (Κ2) ;
αν ναι, τοτε για να σε παρηγορησω θα σου πω οτι υπαρχει και η ακομα εφιαλτικωτερη εκδοχη, η Κ1 να εγειρει καμμια αγωγη εναντιον της Κ2 για υπεξαιρεση ψευδωνυμου και να απαιτησει ως εγγυηση να τις παραδοθουν δερματοδετα ως ομηροι τα ποιηματα της Κ2.

σ'αυτη τη περιπτωση, οπως συμφωνουν και ολοι οι μεγαλοι προπονητες απο την εποχη των περσικων πολεμων και ενθεν, η καλλιτερη αμυνα ειναι η επιθεση, πραγμα που σημαινει οτι η Κ2 πρεπει να συμβουλευτει τον δηκηγορο της και να προτρεξει καταθετωντας εκεινη πρωτη αγωγη κατα της Κ1.

τωρα βεβαια θα βγεις εσυ 'Εψιλον' και θα μου πεις οτι διακωμωδω την κατασταση και εγω θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου, αλλά οπως προειπα και στην αρχη, "δεν εχω κατανοησει πληρως το ερωτημα" και μαλιστα κατα βαθος νομιζω οτι μας κανεις πλακα! ;)
σωστα νομιζω ή κανω λαθος;
_]\/[_
«..let us never regard a question as exhausted, and when we have used our last argument, let us begin again, if need be, with eloquence and irony.»
Άβαταρ μέλους
Mythos
senior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Σάβ Μάιος 13, 2006 5:53 am

κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα, λένε, με κάποια υπερβολή ίσως.
πάντως αν νομίζεις ότι σας κάνω πλάκα, ίσως κάνεις λάθος.
απλώς σάστισα.
εσύ δεν έχεις σαστίσει ποτέ;
και προβληματίστηκα.
η ηλικία και οι εμπειρίες κάνουν κομματάκι μεγαλύτερο τον εσωτερικό προβληματισμό, που σε πάει αλλού κι αλλού...βλέπεις, είμαι και μιας κάποιας ηλικίας, οι μηχανές αφομοίωσης μέσα μου έχουν αρχίσει και σκουριάζουν λιγάκι.
την καλημέρα μου!
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ποίηση σχολιασμός

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης