ποίηση σχολιασμός

κάππα ελένη

σχολιασμός και γνώμες για την ποίηση που "ζει" στο e-misSOS

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Ιαν 07, 2005 1:50 pm

ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:Θέλεις όντως να μάθεις να προβληματίζεσαι περισσότερο
γόνιμα,

Θέλεις να σου μάθω εγώ έψιλον

Κατ' αρχήν η λέξη βλήμα πως είναι σωστό να γράφεται, με ένα μ ή με δύο;

Για απάντησε μου σε αυτό και μετά συζητάμε αν θες.

το νόημα των ερωτήσεών σου δε το καταλαβαίνω.
Σου απαντώ λοιπόν: ΟΧΙ.
όχι σε σένα.
εδώ, το τόπικ λέγεται ποίησης σχολιασμός.
έχει αυτές τις δυο λέξεις.
στενή μου σκέψη, η λέξη ποίηση δεν έχει να κάνει ιδιαίτερα με τον προβληματισμό, τον γόνιμο ή τον άγονο. έχει να κάνει με τον εαυτό της. δηλαδή με την τέχνη που σε οδηγεί αλλού μέσα από το δικό της δρόμο, ο οποίος είναι τόσο άγνωστος και παρθένος για τον αναγνώστη, όσο και για τον ποιητή. αν φτάσει ο πρώτος, φτάνει και ο δεύτερος. αν ο δεύτερος προπορεύεται, ίσως οδηγήσει και τον πρώτο.
γι' αυτό, παρ΄' όλο που δεν είναι ο στόχος μου ο προβληματισμός, ρώτησα τον ν.π. αν θελήσει να μου απαντήσει.
σχολιασμός της ποίησης και όχι των προσώπων λοιπόν.
δεν υπάρχει πρό-βλημα με τα πρόσωπα εδώ μέσα.
και φυσικά, επειδή δεν περνάω ποτέ μου εξετάσεις αν δεν το θέλω, σε παραπέμπω στα λεξικά για το ένα ή τα δυο μι που σε προβληματίζουν.
ούτε βλήμα, ούτε βλάβη, ούτε βλάμης εσύ ή κάποιος άλλος.
θες να γράψεις κριτική ή σχολιασμό για τα ποιήματά μου;
εδώ είναι ο χώρος.
ευγενικό εκ μέρους σου να ασχοληθείς μ' αυτά. άλλωστε, γι' αυτό τα έχω βάλει εδώ.
με μένα όμως, ευχαριστώ, μα δεν σου επιτρέπω να αχοληθείς. δεν σε αφορά η προσωπική μου ζωή, όσο και εμένα η δική σου.
καλημέρα σ' όλους.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό MOZART1 » Παρ Ιαν 14, 2005 9:42 am

Μέσα στο φως, φτανουνε εκείνοι
που μπορεις να τους συγκινησεις
να τους διασκεδάσεις
να τους αλλάξεις...

Με συγκινεις...

ωρα να με διασκεδάσεις

και να μ αλλάξεις (ακατόρθωτο...)

Συνέχισε Ελένη...
MOZART1
junior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Παρ Ιαν 14, 2005 10:14 am

φχαριστώ (χωρίς έψιλον :wink: ) κάππα λάμδα μί
φχαριστώ!

και το 'και', μαζί με το 'συν' του συγκινώ, αν, βέβαια, χάρη στην ουτοπία που μπορεί να κατέχεις, σε συγκινώ...
και το 'και'
ακριβές: για να σε ΔΙΑσκεδάσω πρέπει να σ' αλλάξω,
να σε σκορπίσω στα χίλια κομμάτια σου, που μερικά απ' αυτά να'ναι και δικά μου κομμάτια. αυτό είναι εκιό το ρήμα το ερωτικό, το διασκεδάννυμι ή ξέρω γω πώς το λέγανε, που μας σκορπάει χίλια κομμάτια και χείλια και μάτια
κι άμα με δεις, εμένα το σκύλο, αυτόν το σκύλο, το συγκεκριμένο, δηλαδή τον αλήτικο, ανώνυμο, ανώριμο, όλα με άλφα το όνομά τους -λύκε -άλλος αυτός, αλλά εγώ άλλα λέω-, εμένα εκείνο τον φιλανδό που τραγουδάει ντεμπόρντιγκ, ποιος είν' αυτός πάλι, πού φύτρωσε, δεν πειράζει, κωστή, εγώ σε σένα μιλάω, μπορεί κι όλας λίγο να σ' έχω αλλάξει, και να κολυμπάμε μαζί στη χτεσινή θάλασσα που την κοίταξα χτες με το φίλο μου.
μη δώσεις σημασία αν δεν κατάλαβες τίποτα απ' αυτό. κράτα μόνο ολόκληρο το ευχαριστώ, και τη σκέψη πως κι εγώ διασκεδάζω και διασκεδάζω, γιατί ψάχνω μέσα από τη γραφή να βρω τα κομμάτια μου. τουλάχιστον κάποια απ' αυτά.
σε φιλώ
ε
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό MOZART1 » Παρ Ιαν 14, 2005 11:58 am

Οταν ξαναγυρισα
τα μαλλιά μου δεν ηταν γκριζα ακομα
κι ημουν χαρουμενος γι αυτο.

Τους μόχθους των βουνών τους ξεπεράσαμε
Μπροστά μας έχουμε τωρα τους μόχθους των κοιλάδων

Μπρεχτ

Να πιουμε;

Στους μόχθους των κοιλάδων Ελένη...
MOZART1
junior member

Δημοσίευσηαπό Ν.Π » Κυρ Ιαν 16, 2005 4:50 am

Μου άρεσαν ο προβληματισμός και οι απαντήσεις σου στους άλλους συνομιλητές. Η αλήθεια είναι πως σ' αυτό το site οι μόνοι που αξίζουν περισσότερη προσοχής - κατά την ταπεινή μου γνώμη- είναι εσύ, Ελένη Κάππα, ο Κυριακός και ο Δουατζής. Περ΄ απ' αυτούς βλέπω κάτι το τετριμμένο, ίδιο, αλύγιστο, άχρωμο (δίχως πρόθεση να προσβάλλω τους έτερους συνοδοιπόρους.) Ωστσο θα μου επέτρεπες να σου πώ πως ο γόνιμος προβληματισμός βρίσκεται αρκετά μακρύτερα απο το ρητό "τέχνη για την τέχνη".το ποίημα σου "να με λές Παλαιστίνη" φαίνεται περίτρανα η προβληματική σου για τούτον τον κόσμο που οδεύει απ' το κακό στο χειρότερο και όχι μόνο. Μου άρεσαν και μερικά ακόμα ποιήματα, αν θές τα συζητάμε εδώ. Όμως η αισθητική είναι φορές που δεν συμβαδίσει με τον προβληματισμό. Μήπως να το κοιτάζαμε αυτό εκτενέστερα;
Ν.Π

Δημοσίευσηαπό epsilon » Κυρ Ιαν 16, 2005 8:10 am

σ'ευχαριστώ και περιμένω...

υγ. συμπληρώνω αυτό με κάποιες σκέψεις:
ο κυριακός με έχει αγγίξει ιδιαίτερα, όχι μόνο με αυτά που έχει βάλει εδώ, αλλά και με κάποια άλλα που είναισκόρπια εκεί που γράφει. όντως δεν περνάει απαρατήρητος με τίποτα.
τον δουατζή δεν τον γνώριζα, ποτέ δεν τον είχα διαβάσει, κι έτσι πήγα να δω ποιος είναι, και διαβάζοντάς τον οφείλω να σου πω ένα ευχαριστώ, για δυο λόγους: ευχαριστώ γιατί τον διάβασα, κι ευχαριστώ γιατί λες πως μπορεί κάπως να με συγκρίνεις με τόσο ωραίες γραφές...
το 'να με λες παλαιστίνη' γράφτηκε βέβαια σαν μια κραυγή επί τούτου.
κραυγή επί τούτου: δηλαδή τότε που γίνονταν τα αίσχη στη τζενίν, τότε που ο ναός της γεννήσεως στη βηθλεέμ είχε γεμίσει πτώματα.
έγραψα αποφασισμένα να φωνάξω. φυσικά και δεν ήξερα τι έγραφα, ως συνήθως.
αλλά το εξωτερικό πρόσχημα ήταν τέτοιο, που εσωτερικό μυστικό δεν υφίστατο. γι' αυτό έγραψα στο τέλος 'συχώρα με κι ας είναι ερωτικό το ποίημα', ή κάτι τέτοιο. κι είναι αλήθεια πως το ποίημα δημοσιεύτηκε πρώτα στ' αραβικά, μεταφρασμένο από άλλον βέβαια, κι έχοντας κάνει τον κύκλο του, και μετά και σ' ένα δυο μικρά σχετικά στα ελληνικά.
τ' άλλα πράματα που γράφω, γράφονται με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή χωρίς άλλο σκοπό από το 'μπαμ' μιας ταπαινής έκρηξης στις άκρες των δακτύλων. δεν ... κρατιέμαι άλλο, και γράφω, όσο σαρκαστικό και ανίερο φαίνεται αυτό που λέω, του επιπέδου μου είναι για να το λέω.
όμως εκεί κάτι που λέγεται μυστικά και μυστικά βγαίνει, μπορεί και να αυτεμποδίζεται, και να φαίνεται πιο κινέζικο.
τα παραπάνω δεν αποτελούν νομίζω άμυνα για να σε πείσω ως προς τον υγιή όπως λένε ειρωνικά προβληματισμό, αλλά γιατί ΄θέλω να διερευνήσω αυτό το κομμάτι επίσης.
γιατί η γραφή είναι πολλές φορές μόνο ένα ίχνος. που οδηγεί κάπου. πού; σχεδόν άγνωστο.
ο προφορικός λόγος είναι ένα 'εμπρός', ένα 'πηγαίνετε προς τα δεξιά, ή ευθεία, ή αριστερά'...

κι άλλα θέλω να γράψω, μα φτάνει τώρα. μόνο ένα να συμπληρώσω, σίγουρα χρήσιμο.
μη λες 'τετριμμένα' όλα τ' άλλα.
μερικά όντως μπορεί να μην είναι ποιήματα. μα σε πολλούς θα βρεις και ποιήματα και στίχους-βέλη...
καλή κυριακή
θα ήθελα να ξαναγράψεις.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Φεβ 01, 2005 11:34 pm

Λεπτότητα είναι ίσως η πιο χαρακτηριστική για τα ποιήματα σου λέξη
Λεπτότητα στον τρόπο γραφής, στην εξωτερική και στην εσωτερική μορφή του κειμένου
Κατά την πολύ ταπεινή μου γνώμη τα ποιήματα σου ισορροπούν στο σκοινί που βρίσκεται ανάμεσα στην υπερβολή και την απλότητα
Αυτό τα κάνει ξεχωριστά
Επίσης μου αρέσει ο τρόπος ανάπτυξης της σκέψης σου

Λέω αυτό που βλέπω κι όχι βέβαια αυτό που πραγματικά ισχύει γιατί είμαι πολύ μικρός για να το κρίνω αυτό
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό ieltis » Τετ Φεβ 02, 2005 12:11 am

έγραψα σαν επισκέπτης ακριβώς απο πάνω...τεσπα...
θα πενθώ πάντα -μ' ακούς; -για σένα,
μόνος στόν Παράδεισο
ieltis
junior member

Που...

Δημοσίευσηαπό lexis » Κυρ Μάιος 15, 2005 2:54 pm

Εψιλον που χάθηκες;Πότε θα δούμε καινούρια ποιήματα σου;
Στην άμμο μεγάλα στήνονται τα έργα των ανθρώπων
και σαν παιδάκι τα γκρεμίζει ο Χρόνος με το πόδι

Κώστας Καρυωτάκης
lexis
junior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Δευτ Μάιος 16, 2005 1:34 pm

με τιμάει που με αναζήτησες...
λόγοι ίσως ανεξάρτητοι της θέλησής μου ... κλπ κλπ . κάντε και καμιά προσευχή για μένα, να συνεχίσω να φλυαρώ...
είχα στείλει πολλούς μήνες πριν κάποια ποιήματα στο θαν. λόγω ηλικιας, ας κάνω μια παρατυπία, κι ας κατεβάσω ένα δικό μου εδώ, έτσι, και να στο αφιερώσω και γι' αυτό να ζητήσω και τη γνώμη σου. το έγραψα τότε που πέθανε ο σαχτούρης. δεν ξέρω αν το ξαναδημοσίευσα εδώ, πάντως νάτο ή ξανανάτο
. η γνώμη σου θα με ενδιέφερε...
--------------------------------
Ό,τι κι αν πεις,
Σήμερα ο θάνατος του Σαχτούρη

Ό, τι κι αν πεις,
Θα σε δεχτώ στο βάθος.
ένα πηγάδι στον κήπο, κοιτιέμαι κει σαν κανείς δε με κοιτά, πέφτω σαν κανείς δε με βλέπει
Χάνομαι κεί κάθε πρωί, γυρνώ τη νύχτα ξεστομίζοντας λέξεις των άλλων
Φοβάμαι πως δεν έχω πιάσει ακόμη την άκρη ανάμεσα σε σένα και τον άλλο σου καθρέφτη να καθρεφτίζομαι,
Σαν κορυφαίος αρουραίος
Που ξέρει πως τον περιμένει μοβόρος θάνατος.
Μοβόρος θάνατος και πρέπει να ειρηνέψω μαζί σου.

Με λάθη τα σωθικά μου γυροφέρνω, πού θα βρω εκείνη τη πρώτη κραυγή.
Σε ποια σπλάγχνα κρύφτηκε, σε ποιο στίχο την κατάπιε θάλασσα,
ποίημα-κραυγή,τραγούδι-θάνατος
νοσταλγία-πατρίδα.Τα παιδιά κοιμήθηκαν, μου είπες, έλα.
Έλα να σμίξουμε τα ανείπωτα, έλα.
Προχώρησα. Σ’ άνοιξα τα σκέλια. Μπήκες, κοίταξες, ξέρασες, βγήκες, έφυγες. Μ’ άφησες. Το αργύριο μιας συνεύρεσης.
Τόσο κάνει πόσα θες
Έτρεξα κι εγώ στο πηγάδι μου
Το θησαυρό σου να πετάξω για να γλυτώσω απ’ την επάρκεια,
Όχι, δε θα μου φτάσει καμιά σου πληρωμή
Πάντα θα θέλω τον κόμπο του λαιμού μου πίσω
Κοιμήθηκαν είπες τα παιδιά, βίβλος πυρός το πρόσωπό τους τους γέννησα χωρίς ντροπή μπροστά σου όλους.
ʼδειασα λέξεις και αξιοπρέπεια
Αινίγματα και μυστικά πάνω σε φύλλα πράσινα που τρέμουν
Με κορμί που τρέφει έρωτα και φόβο και θάνατο και πόθο.
Όλα τα λόγια ίδια.
Όλοι οι ήχοι σα στριφτό τσιγάρο στο στόμα του κατάδικου
Σήμερα πέθανεςΚαι το τετράδιο το ’χω χάσει, τώρα το είδα
Μήπως στο μυστικό πηγάδι μου, στο μυστικό μου δρόμο απομεινάρι έχει γίνει,
Για στάχτηδικιά σου στάχτη είμ’ εγώ;
Δικιά σου στάχτη
Να ονειρευτώ
Να διεκδικήσω
Να ζήσω απαιτώντας να περπατήσω με την αγάπη σου. Η αγάπη σου γυμνή σαν πόρνη χωρίς συναισθήματα.
Εγώ ανύπαρκτη, εσύ καπνός του τίποτα,
Έζησα,
Πόθησα
Αγάπησα
Τέλειωσα.

Σου μιλώ τώρα, μ’ αγάπη καθάρια
Σα λαφίνα στην καθαρή πηγή,
Σαν έρημο παγώνι νεκρικού ψαλμού.
Δε θα τελειώσει λοιπόν αυτή η ανάσα;

‏‏2005‏‏-‏03‏‏-‏30‏
όχι στη βία.
epsilon