ποίηση σχολιασμός

κάππα ελένη

σχολιασμός και γνώμες για την ποίηση που "ζει" στο e-misSOS

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Απρ 14, 2004 2:51 pm

ευχαριστώ.
οι συλλαβές μου περπατάνε δηλαδή πάνω στο κορμί σου. θα προσέξω να τις κάνω καλύτερες, γιατί έχουν ανάγκη να ακουμπάνε και ν' αγγίζουν. πραγματικά ευχαριστώ.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό solaris » Δευτ Σεπ 20, 2004 4:19 pm

Ελένη,

τυχαία διασχίζοντας τα δημοσιευμένα ποιήματα διάβασα τα δικά σου.

Ήθελα απλά να σου πω πως υποκειμενικά με αγγίξανε, 'αντικειμενικά' νομίζω πως είναι πολύ καλά, και ακόμα πως η εν γένει παρουσία σου εδώ είναι από τους λόγους που δικαιώνουν την ύπαρξη του site.

Φιλικά
solaris
new member

Δημοσίευσηαπό lexis » Πέμ Σεπ 23, 2004 6:10 pm

Μου άρεσαν ιδιαίτερα τα ποιήματα "Ο αγαπημένος", και το "Να με λές Παλαιστίνη". Πιστευω πως ο ποιητής πρέπει να προσπαθεί ν' ανακλύψει το προσωπικό του ύφος και να πάει την ποίηση ακόμα παραπέρα.Εσυ το έχεις βρεί.Να συνεχίσεις έτσι και μην σταματας να βιτσίζεισ την πραγματικότητα με λέξεις.Ευχαριστώ.
Στην άμμο μεγάλα στήνονται τα έργα των ανθρώπων
και σαν παιδάκι τα γκρεμίζει ο Χρόνος με το πόδι

Κώστας Καρυωτάκης
lexis
junior member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Πέμ Σεπ 23, 2004 7:24 pm

δεν τόλμησα να απαντήσω στο σολάρις γιατί ένιωσα ότι έχω καταχραστεί παντού το χώρο αυτό που με φιλοξενεί. όμως τώρα απαντώ και στους δυο σας γιατί θέλω να σας γράψω πως με συγκινήσατε. νιώθω ένα μεγάλο δρόμο μέσα απ' τις λέξεις. πριν δεκαετίες :cry: :oops: :wink: , κάποιος μου είχε πει πως είμαι στο δρόμο προς την προσωπική μου φωνή. κι εσύ, λέξη, έρχεσαι να μου πεις ότι μετά από τόσα χρόνια μπορεί ενδεχομένως να την έχω βρει αυτή τη φωνή...
ευχαριστώ από καρδιάς και τους δυο...
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ » Σάβ Δεκ 04, 2004 4:03 pm

Η Ελενη Καπα (γεια σου Εψιλον :wink: ) ανηκει στο περιεργο εκεινο ειδος των "εγωιστων" που την αγαπη τους για τον εαυτο τους την ψαχνουν στην αγαπη των γυρω τους.
Επιδιωκουν να αγαπανε διαρκως και πολυ, γιατι καιγονται να αγαπηθουν. Το καταφερνουν;
Τις πιο πολλες φορες ναι. το καταφερνουν. και το καταφερνουν γιατι δεν δισταζουν να απευθυνθουν.
Η ελενη ανηκει σιγουρα σ'αυτη την πολυ ιδιαιτερη κατηγορια των ποιητριων που νοιωθεις να σου απευθυνεται προσωπικα σαν να θελει να τραβηξει την προσοχη σου,
οπως σου τραβαει την προσοχη η μυρωδια του φρεσκοψημενου ψωμιου,
καθως περνας απεξω βαδιζοντας βιαστικα για να προλαβει τις χοντρες σταλες που συντομα θα γινουν φθινοπωρινο πρωτοβροχι,
οπως σε γοητευει το τραγουδι του νερου αναμεσα στις πετρες,
το ερωτικο πεταγμα-κυνηγητο των πουλιων την ανοιξη,
οπως σε συναρπαζει μια βραδυνη φωτια στη μεση της ερημιας τον αυγουστο
οπως σε ανατριχιαζει ερωτικα ενα φευγαλεο 'αγγιγμα παρουσιας' κι ενα χαμογελο καθως την συναντας τυχαια αναμεσα στα ραφια του βιβλιοπωλειου να διαλεγει βιβλια
Ο ερωτας της για τις λεξεις ανταγωνιζεται την αγαπη της για τους ανθρωπους..

- και συ που το ξαιρεις;
Η ερωτηση ειναι σωστη. δεν την γνωριζω την ελενη.
- τοτε λοιπον;
- Λοιπον, το ειδα μεσα στην ποιηση της.
Γιατί μαλλον ετσι γινεται... "Πάντοτε κάποιος μιλάει ανάμεσά μας".[1]
- Εδω Ελενη μιλας εσυ αναμεσα μας. Μ' αρεσει!
"Θα γείρω για λίγο τα βλέφαρά μου στο χάδι σου."[2]

---
[1] "άτιτλο 2"
[2] "άτιτλο 1"
/\Y]{Oς

"Ρε κουφάλες, είναι προτιμότερο ν' αγωνίζεται κανείς ακόμα και μάταια παρά να ζει μάταια".
Δ.Π.
Άβαταρ μέλους
ΜΟΝΑΧΙΚΟΣ ΛΥΚΟΣ
full member

Δημοσίευσηαπό epsilon » Κυρ Δεκ 05, 2004 8:48 am

:oops: ...

:oops: ναι μιλάω...
γι' αυτό
θα γίνω 'χείλια κο-μάτια'
στο κενό (κι εγώ :wink: _)
και θα διατάξω στο κενό τον εαυτό μου:
Σε βλέπω!
και ίσως όντως πρέπει να το πάρω απόφαση ότι ο προσωπικός μου κύκλος είναι να βλέπω ικετευτικά τους άλλους, εξ-οργιστικά ε(γ)(ω)ι-στικά, καλώντας τους μέσα από τη γραφή που δεν ξέρω, ευτυχώς, να απευθύνω. γι' αυτό ίσως, ήρθε για μένα η ώρα να βγάλω στο φως τις λέξεις (μου)
συγγνώμη για τον πολύ προσωπικό τόνο απάντησής μου,
είναι αντί του ευχαριστώ που δεν τολμώ να πω. μου πέφτει βαρύ να πω ευχαριστώ γιατί με άγγιξε πολύ το παραπάνω.
όχι στη βία.
epsilon
e-missos master

Δημοσίευσηαπό female_spider » Κυρ Δεκ 19, 2004 2:46 am

R E S P E C T

gia akoma mia fora

thes na sto tragoudiso kiolas? na ginei to site prive gia mas tis dio? xixixixixix :P
Φέρτε μου μία λεπίδα,
να χαράξω μια ελπίδα,
στο προσωπό μου,
το χαμογελό μου ...
female_spider
super member

Δημοσίευσηαπό Ν.Π » Δευτ Ιαν 03, 2005 5:34 pm

Χρησιμοποιείς όλα τα υλικά για να φτιάξεις ένα ποίημα. Κι αυτή είναι η ομορφιά της ποίησης σου, που κατα κύριο λόγο με ταξίδεψε και μου 'δωσε την ομορφιά που τόσο λείεπι απ' αυτόν τον κόσμο. Λίγο περισσότερο γόνιμο προβληματισμό να είχε η ποίηση σου, θα μιλάγαμε γι 'αλλη διάσταση... Ευχαρστώ
Ν.Π

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Ιαν 03, 2005 7:23 pm

εγώ ευχαριστώ για την κριτική σου. αν θα ήθελες, δημόσια ή ιδιωτικά, δείξε μου, αν γίνεται, πού ή πώς λείπει ο γόνιμος προβληματισμός. μακάρι κάποτε να τον φτάσω.
Επισκέπτης

Δημοσίευσηαπό Good Bye » Παρ Ιαν 07, 2005 4:37 am

Ν.Π έγραψε:Χρησιμοποιείς όλα τα υλικά για να φτιάξεις ένα ποίημα. Κι αυτή είναι η ομορφιά της ποίησης σου, που κατα κύριο λόγο με ταξίδεψε και μου 'δωσε την ομορφιά που τόσο λείεπι απ' αυτόν τον κόσμο. Λίγο περισσότερο γόνιμο προβληματισμό να είχε η ποίηση σου, θα μιλάγαμε γι 'αλλη διάσταση... Ευχαρστώ

και μου 'δωσε την ομορφιά που τόσο λείεπι απ' αυτόν τον κόσμο

Ωραία ομορφιά έγραψες εδώ ΝΠ
λείεπι
όπως λέμε λέπι

Ρε έψιλον, τι θα γίνει τέλος πάντων με την πάρτη σου;
Θέλεις όντως να μάθεις να προβληματίζεσαι περισσότερο
γόνιμα, ώστε ο φίλος μας ο ΝΠ απο δω να μιλάει για άλλες διαστάσεις;

Θέλεις να σου μάθω εγώ έψιλον να προβληματίζεσαι γόνιμα;
Κατ' αρχήν η λέξη βλήμα πως είναι σωστό να γράφεται, με ένα μ ή με δύο;

Για απάντησε μου σε αυτό και μετά συζητάμε αν θες.
Good Bye
new member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ποίηση σχολιασμός

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης